Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebieskie paliwo ogólnie staniało. Na rynku dzieje się jednak coś niepokojącego

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
URE podał, jak kształtowały się ostatnio ceny gazu. To wiedza bezcenna, bo pomoże dokonać ważnych wyborów
URE podał, jak kształtowały się ostatnio ceny gazu. To wiedza bezcenna, bo pomoże dokonać ważnych wyborów jermos/PPG
W zeszłym roku, za sprawą niższych cen zakupu gazu można było odetchnąć z ulgą i z optymizmem spojrzeć w przyszłość. Czy powinniśmy pozostać w dobrym nastroju? Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki (URE), co prawda cena gazu w czwartym kwartale była nawet dwukrotnie niższa niż w tym samym okresie 2022 r., ale w ostatnich miesiącach znów można było zauważyć niepokojące wzrosty. Kształtowaniu się cen niebieskiego paliwa powinny przyjrzeć się osoby szukające najtańszych źródeł energii do ogrzania domu lub przygotowywania posiłków.

Spis treści

W ostatnich trzech miesiącach 2023 r. średnia cena zakupu gazu w UE wyniosła 201,2 zł/MWh. Oznacza to, że była dwukrotnie niższa niż rok wcześniej. Kłopot w tym, że w porównaniu do trzeciego kwartału 2023 r. wzrosła z kolei o 20 proc. – wynika z najnowszego komunikatu Urzędu Regulacji Energetyki.

Gaz taniał, ale nie w każdym okresie. Ostatnio niebieskie paliwo zaczęło drożeć

Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował we wtorek 13 lutego, że w czwartym kwartale zeszłego roku średnia cena gazu ziemnego kupowanego w państwach Unii Europejskiej lub należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego ukształtowała się na poziomie 201,2 zł/MWh. Tym samym okazała się ponad dwukrotnie niższa od średniej ceny niebieskiego paliwa w analogicznym okresie ubiegłego roku. – Jednocześnie w porównaniu do trzeciego kwartału 2023 r., cena gazu z państw UE i EFTA/EOG wzrosła w IV kwartale o ponad 20 proc. – dodał URE.

Niebiesko paliwo taniało, aż wydarzyło się to

Zgodnie z danymi regulatora, najwyższa średnia cena zakupu gazu pojawiła się w trzecim kwartale 2022 r. Wówczas za niebieskie paliwo trzeba było zapłacić 886,88 zł/MWh. Po osiągnięciu tego pułapu cena gazu zaczęła systematycznie spadać aż do czwartego kwartału 2023 r., kiedy znów się podniosła. Warto przypomnieć, że w tym okresie pogorszyła się sytuacja geopolityczna: doszło do ataku na Izrael, po którym pojawiła się nowa wojna na Bliskim Wschodzie, a tranzyt towarów przez Morze Czerwone z uwagi na ataki bojowników Huti stał się znacznie droższy.

Ile kosztuje gaz ziemny poza Unią Europejską?

Urząd Regulacji Energetyki w najnowszym komunikacie podał także ostatnią, średnią kwartalną cenę gazu sprowadzanego z państw, które nie są członkami Unii Europejskiej lub/i leżą poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Cena niebieskiego paliwa w czwartym kwartale 2023 r. wyniosła 174,29 zł/MWh. Oznacza to, że wzrosła o blisko 20 proc. w stosunku do trzeciego kwartału – wynika z komunikatu regulatora.

Warto też zauważyć, że cena gazu w czwartym kwartale 2023 r. kupowanego poza UE była o 15 proc. niższa niż cena niebieskiego paliwa na terenie UE rozliczanego w tym samym okresie.

Jak uzupełnia Urząd, w pierwszym kwartale 2023 r. cena gazu kupowanego poza UE wyniosła 223,29 zł za MWh.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niebieskie paliwo ogólnie staniało. Na rynku dzieje się jednak coś niepokojącego - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska