Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy chcą z nami zbudować „Dolinę przyszłości”

(wak)
Do 2030 roku mamy być oazą czystego środowiska
Do 2030 roku mamy być oazą czystego środowiska
Brandenburgia chce stworzyć wspólnie z województwem lubuskim modelowy region, gdzie sprawy ochrony środowiska byłyby podstawą rozwoju.

Dolina powstałaby po obu stronach Odry i Nysy Łużyckiej. Po stronie niemieckiej do regionu trafiłyby takie miasta, jak Cottbus, Frankfurt czy Eisenhuttenstadt, a po polskiej województwo lubuskie.

Wzorujemy się na USA

Przedstawiciele woj. lubuskiego nie mówią „nie”, ale proszą o szczegóły. I jednocześnie podpowiadają, jak to zrobić. Przed tygodniem w hotelu Hilton w Berlinie spotkały się obie strony. Lubuskie reprezentował m.in. marszałek Marcin Jabłoński i prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusz Kuczyński, a Niemców minister gospodarki Brandenburgii Ulrich Junghanns i wiceprzewodniczący ds. odbudowy infrastruktury Dieter Flamig.

Projekt budowy polsko-niemieckiego regionu, który nazwano „Future Valley”, wzoruje się na amerykańskim „Silikon Valley”. Zakłada, że do 2030 roku po obu stronach granicy powstanie specjalna strefa gospodarcza. Będzie przyjazna środowisku, a ponadto atrakcyjna dla inwestorów w dziedzinie energii i zrównoważonego rozwoju ekologicznego. Jeden z pomysłodawców powstania nowej strefy, były premier Brandenburgii Lothar de Maizierera, powiedział nam: - Tereny przy Odrze, zarówno po stronie niemieckiej, jak też polskiej, należą do słabiej rozwiniętych w Europie. Chcemy to zmienić.

Potrzebne miliony euro

Podobne strefy, przyjazne nowym źródłom energii, powstają w Turcji, Chinach, a nawet w Algierii i Maroku. Ale strefa w Lubuskiem i Brandenburgii byłaby pierwszą tworzoną na granicy państw.

Podczas spotkania w Berlinie strony uzgodniły, że na razie powołany zostanie kilkuosobowy sztab czy grupa sterująca, która ma przygotować harmonogram prac, a także zastanowić się, gdzie znaleźć pieniądze. Bezsporne jest bowiem, że chcąc tak ambitny projekt wcielić w życie, konieczne są miliony euro. Szansą są tu różnego rodzaju fundusze europejskie, o które wspólnie staraliby się Niemcy i Polacy.

Kuczyński wyraził się o projekcie bardzo pochlebnie. Zwrócił też uwagę, że do wspomnianej strefy można byłoby włączyć budowany już w Zielonej Górze Park Naukowo-Technologiczny, a także kopalnię węgla brunatnego, jaka ma powstać w Lubuskiem.

Marszałek powiedział, że nasz region podchodzi na razie z pewnym dystansem do propozycji niemieckiej. - Ale nie mówimy „nie”. Jeśli będzie to stwarzało dodatkowe szanse rozwoju dla naszego województwa, to poprzemy projekt - dodał.

 

 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska