Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niewypały? Po pierwsze - nie dotykać!

(dab)
Uczniowie ze Słońska już wiedzą, jak się obchodzić z niewybuchami znalezionymi podczas zabawy czy spaceru w lesie.
Uczniowie ze Słońska już wiedzą, jak się obchodzić z niewybuchami znalezionymi podczas zabawy czy spaceru w lesie. 17. WBZ
Przez dwa dni żołnierze międzyrzeckiej brygady uczyli dzieci i młodzież ze Słońska, jak mają się obchodzić z niewypałami. Kolejna odsłoną szkolenia było udzielanie pierwszej pomocy.

W marcu żołnierze dywizjonu przeciwlotniczego z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej gościli w Słońsku na manewrach. Pod koniec maja pojawili się tam. ponownie. Tym razem uczyli dzieci i młodzież podstaw ratownictwa medycznego oraz zasad obchodzenia się z niewybuchami.

- W marcu przyjechaliśmy po to, żeby szkolić siebie. Dziś jesteśmy tutaj, aby uczyć młodzież Słońska. Zorganizowaliśmy szkolenie w dwóch podstawowych grupach. Z udzielania pierwszej pomocy oraz obchodzenia się z niewybuchami i materiałami niebezpiecznymi - podkreślił podpułkownik Dariusz Gajek, koordynator akcji.

Dyrektor słońskiej szkoły Urszula Jarmuszka, i ppłk Gajek zgodnie podkreślają, że w okolicach Słońska jest jeszcze wiele niewybuchów z czasów ostatniej wojny. Stąd pomysł, aby przeprowadzić taką akcję wśród najmłodszych mieszkańców gminy. Uczniowie mogli obejrzeć filmy, zdjęcia i specjalnie przygotowane prezentacje, ale także obejrzeć i dotknąć atrap min. Żołnierze pokazywali przede wszystkim, co należy robić w przypadku znalezienia podejrzanego przedmiotu. Co na to uczniowie? - Nie wolno niczego dotykać - odpowiadali.

Niewypały wciąż groźne

Podczas zajęć ratownicy wojskowi uczyli dzieci podstaw udzielania pierwszej pomocy.

(fot. 17. WBZ)

Kolejną odsłoną zajęć udzielanie pierwszej pomocy. Ratownicy medyczni przywieźli ze sobą fanotma, na którym uczniowie mogli trenować masaż serca i sztuczne oddychanie. Przekonali się, że nie jest to sprawa łatwa.

- Oczekujemy, że po tych zajęciach dzieci będą potrafiły poradzić sobie w sytuacjach trudnych, które mogą spotkać je każdego dnia. Zainteresowanie i zaciekawienie jest bardzo duże. Dzieci i młodzież chcą wiedzieć jak sobie radzić i jak pomagać innym - opowiadała dyrektor.
.
W ciągu dwóch dni udało się przeszkolić około 400 uczniów i przedszkolaków. Zajęcia pod hasłem "Bezpieczne wakacje z 17 WBZ" zorganizował podpułkownik Dariusz Gajek przy udziale żołnierzy dywizjonu przeciwlotniczego, 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich oraz 17. Grupy zabezpieczenia Medycznego.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska