Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Niezwykłe i tajemnicze miejsca Ziemi Lubuskiej" - jedyny taki album

Tomasz Czyżniewski
Takiej książki o województwie lubuskim jeszcze nikt nie napisał. "Niezwykłe i tajemnicze miejsca Ziemi Lubuskiej" nie są klasycznym przewodnikiem. Latem 2008 r. 19. dziennikarzy "Gazety Lubuskiej" wyruszyło w teren sprawdzić wybrane miejsca i je opisać. W książce proponujemy czytelnikom osiem tras.

Całe bogactwo regionu

Chcieliśmy pokazać, że warto poruszać się po województwie do ciekawych miejsc powiązanych ze sobą tematycznie. Bo tylko wybierając się np. szlakiem zabytków sakralnych, w jednym dniu możemy podziwiać farę w Gubinie, drewniany kościółek w Klępsku, klasztor w Paradyżu czy sanktuarium w Rokitnie.

Dopiero widząc je razem możemy dostrzec tkwiące w nich bogactwo, piękno i różnorodność. Oczywiście, jeżeli ktoś chce, może przy okazji zwiedzać wszystkie pozostałe zabytki. Książka jest bogato ilustrowana zawiera ponad dwieście zdjęć, rysunków i map. Dzięki temu możemy łatwo trafić w opisywane miejsca.

Czy wiesz, że już w 1230 r. wojewoda poznański Bronisz z rodu Doliwów ufundował opactwo cystersów w Paradyżu? 600 lat później w 1834 r. zamknięto je. Teraz jest to seminarium duchowne.

Jeżeli myślicie, że w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym ciekawe są tylko bunkry i podziemne korytarze, to grubo się mylicie. Czy wiecie, że przed wojną Niemcy zbudowali tutaj dziewięć unikatowych mostów, mających powstrzymać nacierającego nieprzyjaciela.
Z dawnego Trzebiela zostało niewiele, a przecież w średniowieczu był tętniącym życiem miasteczkiem. Czy wiesz, że na skrzyżowaniu uczęszczanych szlaków stała szubienica? Skazańca wieszano na szczycie wieży. Po kil ku dniach lub tygodniach kat go odcinał i zwłoki spadały w dół na resztki ofiar poprzednich egzekucji. Resztki szubienicy przetrwały do dzisiaj.
Co ma wspólnego Kożuchów z Powstaniem Warszawskim? Okazuje się, że całkiem sporo. Tu taj podobno produkowano samobieżne miny, które zasłynęły pod czas walk z powstańca mi. Czy to możliwe, że słynne Goliathy powstawały w Kożuchowie?

Templariusze - jeden z najbardziej tajemniczych zakonów średniowiecza powstał w 1119 r. w Jerozolimie, założony przez Hugona de Payensa i jego kilku towarzyszy broni. Czy wiesz, gdzie templariusze, sprowadzeni do Polski przez Henryka Brodatego, mieli swoje siedziby na Ziemi Lubuskiej?

Wysoka jakość, papier kredowy, twarda oprawa, format A4.
Album będzie można kupić od soboty, 4 kwietnia br. w dobrych punktach sprzedaży prasy za jedyne 29,99 zł. Można też ją kupić bez wychodzenia z domu i z dostawą w cenie na www.warto.pl

Zamów album z bezpłatną dostawą na warto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska