Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa książka o historii Recza

Tadeusz Krawiec
dr GRZEGORZ JACEK BRZUSTOWICZMa 44 lata. Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie, gdzie jest również kustoszem Muzeum Ziemi Choszczeńskiej. Laureat nagrody im. Adama Heymowskiego przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Heraldyczne. Razem z bratem dr Bogdanem Wojciechem Brzustowiczem opracował herby i flagi Choszczna, Krzęcina, Recz, Pełczyc i powiatu choszczeńskiego.
dr GRZEGORZ JACEK BRZUSTOWICZMa 44 lata. Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie, gdzie jest również kustoszem Muzeum Ziemi Choszczeńskiej. Laureat nagrody im. Adama Heymowskiego przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Heraldyczne. Razem z bratem dr Bogdanem Wojciechem Brzustowiczem opracował herby i flagi Choszczna, Krzęcina, Recz, Pełczyc i powiatu choszczeńskiego. fot. Tadeusz Krawiec
Rozmowa z dr GRZEGORZEM JACKIEM BRZUSTOWICZEM historykiem z Granowa, który napisał książkę ,,Recz nad Iną od lokacji do rozkwitu w XVII wieku''.

- To nie pierwsza pan książka o historii Recza i okolic?

- Wcześniej ukazały się dwie pozycje. W 2002 r. ,,Mniszki, kupcy i rycerze. Średniowieczny Recz'', a w 2006 r. jej niemieckie wznowienie ,,Klosterfrauen, Kaufleute und Ritter das mittelalterliche Reetz''. W najnowszej nie przypominam znanych już treści ale nową i obszerną historię miasta od końca XVI do końca XVII w. opartą o najnowsze badania przeprowadzone w latach 2000 - 2008. Kres chronologiczny tej książki zamyka się na powstaniu Królestwa Pruskiego w 1701 r., które objęło swym zasięgiem także i to miasto.

- W ubiegłym roku minęła 370 rocznica śmierci a styczniu br. 440 rocznica urodzin kronikarza Daniela Cramera. W swojej książce poświęca mu pan cały rozdział. Tylko dlatego by podkreślić te ważne daty?

- Szkoda, że nikt tych dat nie zauważył i mało już kto pamięta o tym, że Daniel Cramer nie tylko urodził się w Reczu ale także wpisał się na stałe miejsce reformatorów i historyków kościoła w Księstwie Pomorskim. Druga rocznica, która nam umknęła to 400-lecie wykonania ołtarza w kościele parafialnym w Reczu. To bez wątpienia najpiękniejsze, późnorenesansowe dzieło artystyczne w powiecie choszczeńskim. Tu muszę zauważyć, że to właśnie ja odkryłem i po raz pierwszy poinformowałem w 2001 r., że jego autorem jest Michael Haentz, który pochodził z Arnswalde.

- W tym roku obchodzi pan 20-lecie pracy naukowej?

- Tak się składa, że wraz z tym jubileuszem obchodzę kolejny, bo ,,Recz nad Iną od lokacji do rozkwitu w XVII wieku'' jest moją 20 publikacją książkową. Cieszę się, że okrągłe cyfry związane są właśnie z Reczem, którego historią interesuję się od wielu lat. Przy tej okazji serdecznie dziękuję tym wszystkim , którzy wspierali i wspierają mnie w pracy badawczej i pomagają w wydaniu książek.
- Dziękuję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska