Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wspomnieniowa ekspozycja w Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze. Przypomni życie i twórczość Mariana Szpakowskiego

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Marian Szpakowski w 1954 r., zaraz po otrzymaniu dyplomu przyjechał do Zielonej Góry, której w całości oddał swoją pasję.
Marian Szpakowski w 1954 r., zaraz po otrzymaniu dyplomu przyjechał do Zielonej Góry, której w całości oddał swoją pasję. arch. BWA fot Bromisław Bugiel
W piątek (1.09) o godz. 19, w zielonogórskim Biurze Wystaw Artystycznych zostanie otwarta nowa wystawa pt. "Co pozostaje", która jest przypomnieniem postaci Mariana Szpakowskiego. W 1954 r., zaraz po otrzymaniu dyplomu przyjechał do Zielonej Góry, której w całości oddał swoją pasję.

To artysta, który przyczynił się do kształtowania przestrzeń sztuki współczesnej w powojennej Zielonej Górze. To on był inicjatorem, a potem organizatorem wystaw i sympozjów ogólnopolskiej imprezy „Złote Grono”. Jako wieloletni plastyk miejski, stworzył interesującą koncepcję funkcjonowania centrum, która (jak podaje szef BWA – Wojciech Kozłowski), w pewnym sensie jest realizowana dopiero od niedawna. Ważną rolę miały odgrywać projekty artystyczne w przestrzeni miasta, dostępność i przyjazność dla mieszkańców. Prezentował swoje dzieła w różnych krajowych ośrodkach wystawienniczych, m. in. w warszawskiej ,,Galerii Krzywego Koła" i ,,Zachęcie", a także w za granicą, m. in. w ,,Drian Gallery" w Londynie, ,,Galerii La Fourmieré" w Zurychu, ,,Galerii 58" w Rapperswilu.

Na wystawie goście znajdą zbiór szkiców powstających od czasu studiów w krakowskiej ASP, zdjęć rodzinnych i dokumentacyjnych, prób graficznych, projektów użytkowych, osobistych notatek, listów, katalogów, plakatów i zaproszeń. Ich uzupełnieniem jest kilka obrazów podsumowujących twórcze poszukiwania artysty. Marian Szpakowski przez osiem miesięcy był także dyrektorem galerii BWA. Był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za osiągnięcia artystyczne i organizacyjne. Nie zdążył zrealizować wszystkich swoich pomysłów. Wystawa „Co pozostaje” jest hołdem dla osoby, która swoją postawą ukształtowała podejście do roli sztuki dla kultury naszego miasta.

Ma rondo

Na skrzyżowaniu ulic Zjednoczenia i Zbigniewa Herberta znajduje się rondo imienia Szpakowskiego. Jest to odcinek Trasy Aglomeracyjnej. Na początku września 2023, na skwerze przed dawną siedzibą Ligi Obrony Kraju (przy rondzie 11 Listopada) pojawi się w Zielonej Górze nowe dzieło sztuki - rzeźba Oskara Zięty "Generacje" dla której inspiracją był relief autorstwa Mariana Szpakowskiego na budynku BWA.

Wystawa będzie dostępna do 1. października. Wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska