Spis treści
Nowy szef NATO. Został nim Mark Rutte - premier Holandii
Rada Północnoatlantycka podjęła w środę decyzję o wyborze premiera Holandii Marka Ruttego na stanowisko kolejnego sekretarza generalnego NATO.
Mark Rutte obejmie funkcję sekretarza generalnego NATO 1 października, gdy wygaśnie kadencja Jensa Stoltenberga, stojącego na czele NATO od 1 października 2014 roku.
Czy Mark Rutte to dobry wybór z punktu widzenia Polski?
Wiceszef MON Paweł Bejda (PSL) pytany przez i.pl o to, Mark Rutte będzie dobrym szef NATO z punktu widzenia Polski, czy mógł być to ktoś lepszy, z naszej części Europy, przyznał, że ktoś pochodzący z naszej części Europy byłby lepszy. – Im bliżej granicy wschodniej Unii Europejskiej, im bliżej granicy Ukrainy, to myślę, że byłby lepszy. Dlatego, że miałby większe pojęcie o tym, co się w ogóle dzieje na wschodniej granicy Polski – podkreślił.
– Jestem przekonany, a jednocześnie wiem o tym, że niektóre państwa i niektórzy politycy, w dalszym ciągu mają małą wiedzę. Mało tego – są przekonani, że tak naprawdę na Ukrainie nie ma prowadzonych działań wojennych, a my w sprawie tego, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, jako Polska, też przesadzamy – tłumaczył.
Pytany o postawę Marka Rutte, który kiedyś popierał projekt Nord Stream, Paweł Bejda podkreślił, że Polska postara się, żeby wrażliwość premiera Holandii wzrosła.
Sekretarz generalny NATO. Jakie ma kompetencje? Czym się zajmuje?
Sekretarz generalny to najwyższy rangą przedstawiciel NATO. Osoba ta odpowiada za kierowanie procesem konsultacji i podejmowania decyzji w Sojuszu oraz zapewnianie, że postanowienia te są wdrażane.
Sekretarz generalny przewodniczy Radzie Północnoatlantyckiej — głównemu organowi decyzyjnemu Sojuszu — a także innym wyższym komitetom decyzyjnym. Należą do nich Grupa Planowania Nuklearnego, Rada NATO-Ukraina, Rada NATO-Rosja i Rada Partnerstwa Euroatlantyckiego.
Szef NATO ma prawo proponować tematy do dyskusji. Działa jako mediator, kierując procesem budowania konsensusu i podejmowania decyzji w całej organizacji. Aby ułatwić ten proces, utrzymuje bezpośredni kontakt z szefami państw i rządów oraz ministrami spraw zagranicznych i obrony krajów NATO oraz państw partnerskich. Wiąże się to z regularnymi wizytami w tych krajach, a także spotkaniami dwustronnymi z wyższymi rangą urzędnikami krajowymi podczas ich wizyt w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.
W praktyce jego rola pozwala mu wywierać pewien wpływ na proces podejmowania decyzji, przy jednoczesnym poszanowaniu podstawowej zasady, że uprawnienia decyzyjne przysługują wyłącznie samym rządom państw członkowskich.
Sekretarz generalny NATO jest również głównym rzecznikiem Sojuszu i reprezentuje organizację publicznie w imieniu państw członkowskich, odzwierciedlając ich wspólne stanowiska w kwestiach politycznych. Reprezentuje także NATO wobec innych organizacji międzynarodowych, mediów i opinii publicznej. W tym celu regularnie zwołuje konferencje prasowe.
Jest najwyższym rangą szefem Międzynarodowego Personelu NATO, organu doradczego i administracyjnego wspierającego Radę Północnoatlantycką.
W swojej codziennej pracy sekretarz generalny jest bezpośrednio wspierany przez gabinet i zastępcę sekretarza generalnego.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?