MKTG SR - pasek na kartach artykułów

AP Warta Gorzów i MLUKS Dwójka MOS Gubin lubuskimi triumfatorami XXIX turnieju Dobiegniew Cup [ZDJĘCIA]

Robert Gorbat
Robert Gorbat
W Dobiegniewie znów było wiele dziecięcej radości z gry w piłkę nożną i zdobywanych bramek.
W Dobiegniewie znów było wiele dziecięcej radości z gry w piłkę nożną i zdobywanych bramek. Robert Gorbat
W sobotę (29 czerwca) 25 chłopięcych drużyn rywalizowało w XXIX Międzynarodowym Młodzieżowym Turnieju Piłki Nożnej Dobiegniew Cup im. Kazimierza Górskiego. Impreza miała w tym roku bardziej lokalny charakter.

– Turniej trwa i to jest najważniejsze – usłyszeliśmy od Marcina Pawłowskiego, kierownika referatu sportu, turystyki, rekreacji i promocji w dobiegniewskim Urzędzie Miasta. – Rzecz w tym, że musimy szukać dla niego nowej formuły.

Konkurencja nie śpi

Zakończone po drugiej turze wybory samorządowe, zmiana burmistrza, rozbieżne koncepcje turnieju (wielodniowy czy jednodniowy?), a dodatkowo silna konkurencja przeprowadzanych w tym samym czasie Tatry Cup i Bałtyk Cup sprawiły, iż dobiegniewska impreza stanęła w tym roku pod dużym znakiem zapytania. Ostatecznie organizatorzy postanowili przeprowadzić jednodniowe zawody w trzech najmłodszych kategoriach wieku: skrzatów (do 7 lat), żaków (do 9) i orlików (do 11). Późno ogłoszona decyzja o naborze drużyn sprawiła, że na starcie stanęło tylko 25 ekip – 24 z Polski (z województw lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego) oraz jedna z Ukrainy.

– Czasy się zmieniły, zespoły nie chcą już przyjeżdżać na wielodniowe turnieje – zapewnił Pawłowski. – A jeśli się zdecydują, to oczekują zakwaterowania w dobrej klasy hotelach. A my takich nie mamy. Myślimy też o tym, by termin Dobiegniew Cup przesunąć na koniec sierpnia, tuż przed inaugurację ligowych rozgrywek dla najmłodszych kategorii.

Burmistrz obiecuje dotrzymać słowa

Problem zdaje się dostrzegać nowy burmistrz Dobiegniewa Bartosz Jabłoński: – Budowę obiektów hotelowych miałem w swoim programie wyborczym. Oczywiście zamierzam go realizować. Myślę, że w naszych warunkach najskuteczniejsze będzie partnerstwo publiczno-prywatne.

Jak się dowiedzieliśmy, tegoroczny turniej kosztował trochę ponad 30 tys. zł. By budżet imprezy się domknął, gmina Dobiegniew dołożyła ze swoich środków około 10 tys. zł. Ale na tradycyjny koncert muzyczny w sobotni wieczór funduszy już nie starczyło…

Dzieci nie zawiodły

Niezależnie od dylematów dorosłych organizatorów, dzieci miały w sobotę wielką frajdę. Na dwóch znakomicie przygotowanych, trawiastych boiskach sportowego kompleksu przy ul. Leśnej przez cały dzień toczyła się porywająca rywalizacja. Nie przeszkadzały mocno świecące słońce i wysoka temperatura powietrza. Najważniejszy był futbol.

Uwerturę rywalizacji stanowiła podniosła ceremonia otwarcia turnieju. Złożyły się na nią: parada drużyn, hymn państwowy, wciągnięcie na maszt przez chłopców z Błękitnych Dobiegniew turniejowej flagi oraz wystąpienia przewodniczącego dobiegniewskiej Rady Miejskiej Marka Kowalczyka, burmistrza Jabłońskiego i pochodzącej z Dobiegniewa powiatowej radnej Natalii Burdz.

Debiut skrzatów

Po raz pierwszy w historii Dobiegniew Cup do rywalizacji przystąpili chłopcy w kategorii U-7. Zespoły grały w 4-osobowych składach na małych boiskach i z małymi bramkami.

- Ta kategoria jest bardzo potrzebna – przekonywał trener zwycięskiej Akademii Piłkarskiej Warta Gorzów Mariusz Łabiak. – W naszym klubie zaczynamy zajęcia już z czterolatkami. Mamy w tygodniu trzy treningi piłkarskie i jeden judo. Ten drugi oczywiście jako sport uzupełniający. Nabór idzie doskonale. Prowadzimy dwie 14-osobowe grupy skrzatów. Dzieci bardzo szybko się uczą, robią błyskawiczne postępy. Nie dziwią nas dwucyfrowe wyniki, jakie tutaj padają.

Dwójka Gubin znów zwycięska

W ubiegłym roku MLUKS Dwójka MOS Gubin triumfowała w kategorii orlików, a w tym okazała się najlepsza w gronie żaków (do 9 lat). Patryk Sobolewski – trener tej ekipy, a równo koordynator szkolenia w całym gubińskim klubie – nie ukrywał zadowolenia z osiągniętego wyniku.

– Mamy w tej grupie chłopaków, trenujących od dwóch, trzech, czasem czterech lat – powiedział. – W szkoleniu stawiamy na tym etapie przede wszystkim na rozwój cech motorycznych, czyli szybkość, zwinność i gibkość. Przed każdym meczem wyznaczamy chłopakom zadania. Oni wiedzą, że jeśli je wykonają, to osiągną satysfakcjonujący wynik. Tak, jak dzisiaj w Dobiegniewie.

Goście z Ukrainy najlepsi wśród najstarszych

Najstarszą tegoroczną kategorię U-11 wygrał jedyny zagraniczny zespół – Skała Stryj. Jego opiekun Vasyl Bagrych otrzymał podczas ceremonii zakończenia turnieju okolicznościową statuetkę, będącą wyrazem podziękowania organizatorów za wieloletnią przyjaźń. Bagrych przyjeżdża ze swoimi drużynami do Dobiegniewa nieprzerwanie od siedmiu lat. Także w trakcie toczącej się w jego kraju wojny.

Trzecią lokatę wśród orlików wywalczył Łucznik Strzelce Krajeńskie. Wyróżniającą się postacią w tej ekipie był napastnik Antoni Burda. – Trenuję w Łuczniku już siedem lat – oświadczył. – Pierwszy raz zagrałem w Dobiegniew Cup, ale chętnie tu wrócę. Mają świetne boisko, zabawa jest znakomita. Z kolegami z drużyny trenujemy razem od trzech lat. Graliśmy w wielu halowych turniejach, niektóre kończyliśmy w pierwszych trójkach. Trzecie miejsce w Dobiegniewie bierzemy z zadowoleniem.

Wyniki finałowych meczów

  • Skrzaty (U-7), rywalizacja tylko w grupie systemem „każdy z każdym”: 1. AP Warta Gorzów – 12 pkt., 2. Polonia Słubice – 9 pkt., 3. Łucznik Strzelce Krajeńskie – 6 pkt., 4. Błękitni Dobiegniew – 3 pkt., 5. Błękitni II – 0 pkt.
  • Żacy (U-9): o I miejsce – MLUKS Dwójka MOS Gubin – UKS Torzym 7:2; o III miejsce – Progres Gorzów – Błękitni Dobiegniew 3:1.
  • Orlicy (U-11): o I miejsce – Skała Stryj (Ukraina) – Farma Kalina Łasko 2:1; o III miejsce – Łucznik Strzelce Krajeńskie – Orzeł Międzyrzecz 2:2, w rzutach karnych 3:2.

Wyróżnienia dla drużyn i zawodników

Podczas ceremonii zakończenia turnieju czołowe ekipy odebrały złote, srebrne i brązowe puchary, będące replikami Złotej Nike Jules’a Rimeta. Nie zabrakło też dyplomów, medali i rzeczowych nagród, ufundowanych przez producenta sprzętu sportowego – firmę Jako. Dodatkową nagrodę zespołową – Puchar Fair Play prezydenta RP Andrzeja Dudy – przypadł żakom Prograsu Gorzów.

Indywidualne wyróżnienia otrzymali w poszczególnych kategoriach:

  • Skrzaty: najlepszy zawodnik – Franciszek Wojciechowski (Łucznik), najlepszy bramkarz – Ignacy Pietrzak, król strzelców – Aleksander Żyjewski (obydwaj z AP Warta) – 19 bramek.
  • Żacy: najlepszy zawodnik – Jan Jóźwiak (MLUKS Dwójka MOS), najlepszy bramkarz – Wiktor Downar (UKS Torzym), król strzelców – Dawid Jurkowski (MLUKS Dwójka MOS) – 13 bramek.
  • Orlicy: najlepszy zawodnik – Nestor Sydorek (Skała), najlepszy bramkarz – Stanisław Czajka (Farma Kalina), król strzelców – Jan Rozynek (Grom Wolsztyn) – 10 bramek.
  • Puchar wojewody lubuskiego dla najlepszego gracza z województwa lubuskiego odebrał Dawid Jurkowski (żak MLUKS Dwójka MOS).

Czytaj również:
Łatwiej sędziuje się dzieciom niż seniorom? O to pytaliśmy arbitrów na Dobiegniew Cup

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska