Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy wynalazek wykrywa w powietrzu groźne wirusy. Potrzebuje na to zaledwie 5 minut! Rozpoznaje nie tylko SARS-CoV2, ale też jego typ

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Najnowszy wynalazek amerykańskich badaczy może zrewolucjonizować bezpieczeństwo w szpitalach i przychodniach.
Najnowszy wynalazek amerykańskich badaczy może zrewolucjonizować bezpieczeństwo w szpitalach i przychodniach. Freepik
Naukowcy z Washington University stworzyli urządzenie, które w kilka minut może nie tylko wykryć obecność wirusa SARS-CoV2 w powietrzu, ale nawet określić jego wariant. Podobne rozwiązanie mogłyby też ostrzegać przed wirusami grypy i innymi zarazkami.

Spis treści

To urządzenie może zrewolucjonizować bezpieczeństwo w szpitalach i przychodniach

Dzięki połączeniu najnowszych technik analiz aerozoli oraz ekstremalnie czułych biosensorów, naukowcy z Washington University in St. Louis opracowali czujnik, który w 5 minut wykrywa w powietrzu wirusa Covid-19 i określa jego wariant. Urządzenie jest przy tym niedrogie, więc mogłoby być masowo wprowadzane do szpitali, przychodni i innych miejsc użyteczności publicznej.

Czytaj też: Wysoce zmutowany koronawirus może już tu być! Pirola ma tyle zmian, co ostatnio Omikron

– Obecnie nie mamy żadnych informacji na temat wirusologicznego bezpieczeństwa danego pomieszczenia. Jeśli ktoś znajduje się w pomieszczeniu ze stoma osobami, nie chce dowiadywać się pięć dni później, czy może być chory, czy nie. Ideą tego urządzenia jest to, że dzięki niemu można w zasadzie w czasie rzeczywistym – co 5 minut – dowiedzieć się, czy w pomieszczeniu obecny jest aktywny wirus – mówi prof. John Cirrito, autor wynalazku opisanego w periodyku „Nature Communications”.

Jak działa czujnik przeciwwirusowy?

Badacz i jego zespół wcześniej opracowali biosensor, który wykrywa beta-amyloid – substancję, która towarzyszy chorobie Alzheimera. Okazało się, że podmieniając zastosowane w czujniku przeciwciało można go zmienić tak, aby reagował na SARS-CoV2. Zastosowane teraz nano-ciało reaguje na białko kolca wirusa.

– Wykorzystane przez nas podejście elektrochemiczne oparte na nano-ciałach jest szybsze w wykrywaniu wirusa, ponieważ nie wymaga reagentów, ani złożonych etapów analizy – podkreśla prof. Carla Yuede, współautorka urządzenia.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Jedno z największych wyzwań wynikało z tego, że zwykle stężenie wirusa w powietrzu jest bardzo niskie (choć nadal może on zarażać). Aby poradzić sobie z tą przeszkodą, badacze wykorzystali tzw. technikę mokrego cyklonu, w której powietrze z dużą prędkością wpada do wirówki, gdzie jest mieszane ze specjalnym płynem wychwytującym wirusa. Potem płyn jest transportowany do czujnika z nano-ciałem.

– Wysoka skuteczność odzyskiwania wirusa przy użyciu mokrego cyklonu wynika z niezwykle wysokiej przepustowości tej metody. Pozwala to na pobranie większej objętości powietrza w ciągu 5-minutowego okresu – w porównaniu do dostępnych komercyjnie próbników – wyjaśnia jeden z badaczy, prof. Rajan Chakrabarty.

Niewielki i niezwykle skuteczny – może mieć ogromny wpływ na zdrowie ludzi

Przy ok. 30 cm średnicy i podobnej wysokości urządzenie przefiltrowuje 1000 litrów powietrza na minutę. Skuteczność detektora wykazaną w testach laboratoryjnych naukowcy potwierdzili już w mieszkaniach dwóch pacjentów z Covid-19.

– Zaczęliśmy od SARS-CoV-2, ale planujemy również badanie obecności wirusów grypy, RSV, rinowirusów i innych głównych patogenów, które zarażają ludzi. W szpitalu takie urządzenie mogłoby być używane także do pomiaru obecności paciorkowców czy gronkowców, które powodują różnego rodzaju powikłania u pacjentów. Może ono mieć ogromny wpływ na zdrowie ludzi – mówi prof. Cirrito.

Teraz badacze pracują nad komercjalizacją wynalazku.(PAP)

Marek Matacz
mat/ bar/

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

od 12 lat
Wideo

Targi Pełnia Zdrowia Katowice / Dziennik Zachodni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy wynalazek wykrywa w powietrzu groźne wirusy. Potrzebuje na to zaledwie 5 minut! Rozpoznaje nie tylko SARS-CoV2, ale też jego typ - Strona Zdrowia

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska