Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O prawach do spadku

Grażyna Mazurek
rys. A. Bembenek
Na pytania Czytelników w sprawach spadkowych odpowiada Piotr Sobański, adwokat.

Bez pełnomocnika

  • Mam 16 lat. Czy mogę sam napisać testament? Czy mogą zrobić to za mnie rodzice?

    - Nie. Sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Nie może to być zatem osoba, która nie ma jeszcze 18 lat (art. 944 par.1 Kodeksu cywilnego).
    Ponadto, zgodnie z art. 944 par. 2 k.c., testamentu nie można ani spisać ani odwołać przez przedstawiciela. Nie mogą więc tego zrobić rodzice za dziecko.

    Dwa testamenty

  • Po śmierci ojca znalazłam w szufladzie dwa testamenty, różne w treści. Czy mimo braku wzmianki o odwołaniu poprzedniego testamentu w drugim testamencie, ten pierwszy jest nieważny?

    - Nie. W świetle bowiem art. 947 k.c., jeżeli spadkodawca sporządził nowy testament nie zaznaczając w nim, że poprzedni odwołuje, ulegają odwołaniu tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu.

    Własnoręcznie napisany

  • Zamierzam sam spisać testament. Jakie wymogi formalne powinienem mieć na uwadze?

    - Z przepisów prawa spadkowego, a dokładnie z art. 949 par. 1 k.c. wynika, że spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.

    Obowiązki i prawa wykonawcy

  • Zostałem wyznaczony wykonawcą testamentu po bracie. Co się z tym wiąże?

    - Wykonawca testamentu powinien zarządzać majątkiem spadkowym, spłacić długi spadkowe, w szczególności wykonać zapisy i polecenia, a następnie wydać spadkobiercom majątek spadkowy zgodnie z wolą spadkodawcy i z ustawą (art. 988 par. 1 k.c.).

  • Jestem wykonawcą testamentu, jednak koliduje mi ta funkcja z szeregiem obowiązków rodzinnych, a także z moją działalnością gospodarczą. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

    - Z ważnych powodów sąd może zwolnić wykonawcę testamentu. Należy je podać w sposób szczegółowy i wykazać ich istnienie poprzez stosowne dowody (art. 990 k.c.).

    Wydziedziczenie

  • Czy wystarczy, jak napiszę w testamencie, że wydziedziczam syna, czy też muszę podać powody?

    - Nie wystarczy samo napisanie w testamencie: "wydziedziczam syna", ponieważ jak stanowi art. 1009 k.c., przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu. Należy podać powody wydziedziczenia.
    Zgodnie zaś z art. 1008 k.c., spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych (czyli dzieci, wnuków), małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku: wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci, a także gdy uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

    Na wypadek śmierci

  • Czy trzeba w testamencie wyraźnie napisać, że jest to rozporządzenie na wypadek śmierci?

    - Nie trzeba. Nie zamieszczenie bowiem w treści testamentu wzmianki, iż jest to rozporządzenie na wypadek śmierci nie ma znaczenia przy ocenie jego ważności. (patrz: postanowienie SN z 28.09.1989, III CRN 292/89).

    Wzór testamentu własnoręcznego

    Zielona Góra, 8 stycznia 2008 r.

    Testament

    Ja, Tadeusz Kos, na wypadek mojej śmierci, cały swój majątek przekazuję w całości mojej córce Małgorzacie Lisowskiej.
    Tadeusz Kos

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska