Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od września będą darmowe leki dla seniorów

OPR. AG
123rf
Prezydent podpisał w minioną środę nowelizację ustawy, zgodnie z którą każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na poziom dochodu, będzie miał prawo do bezpłatnych medykamentów wymienionych na specjalnej liście ogłaszanej przez ministra zdrowia.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, osoby po 75. roku życia będą miały prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Pierwszą listę minister ma ustalić najpóźniej do 1 września br. Oznacza to, że od września seniorzy będą mogli korzystać z bezpłatnych leków znajdujących się na liście. Znajdą się na niej w szczególności farmaceutyki związane z leczeniem chorób wieku podeszłego.

Zobacz też: Uważaj, te leki zostały wycofane!

Bezpłatne leki będą mogli pacjentowi przepisywać: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (wskazany w deklaracji wyboru) oraz niektóre pielęgniarki POZ. Przepisywać je będą też mogli lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawili receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny (małżonka, wstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa).

W uzasadnieniu projektu ustawy wskazano, że „Ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska emerytów i rencistów, w których gospodarstwach domowych kwota wydawana na leki stanowi znaczącą pozycję. Osoby chore w podeszłym wieku uzyskają dostęp do leków ważnych z punktu widzenia ich zdrowia – wiele z tych osób nie mogło sobie dotychczas pozwolić na leczenie i rezygnowało z realizacji recept i zakupu przepisanych leków, a więc nie podejmowało lub przerywało zaordynowane leczenie z przyczyn ekonomicznych”.

Podpisana przez prezydenta ustawa może skutkować maksymalnym kosztem w wysokości 125 mln zł w pierwszym roku jej funkcjonowania. Ponieważ przewiduje się, że pierwszy wykaz leków dedykowanych seniorom po ukończeniu 75. roku życia ukaże się nie wcześniej niż w III kwartale 2016 r., realnie szacowany roczny koszt wejścia w życie projektowanych zmian, może oscylować w granicach 500 mln zł. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, „kwota ta odciąży w całości budżety domowe osób chorych w podeszłym wieku, prowadząc do lepszej zgodności z przepisanym leczeniem. Dzięki temu poprawie ulegnie jakość opieki zdrowotnej nad osobami w podeszłym wieku oraz doprowadzi to do wydłużenia ich życia w lepszej jakości”.

Przewiduje się stopniowy wzrost kosztów ustawy wraz z przyrostem liczby osób w wieku powyżej 75. roku życia i potencjalnym poszerzeniem liczby leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w wykazie. Zakłada się więc stopniowy wzrost kwoty refundacji o ok. 15 proc. rocznie w ciągu kolejnych 6–7 lat, a następnie spowolnienie tego wzrostu do ok. 6 proc. rocznie w 8., 9. i 10. roku, licząc od daty wejścia w życie ustawy.

Poziom wydatków w danym roku będzie podlegał kwartalnej kontroli. W przypadku przekroczenia po I kwartale poziomu 25 proc. limitu rocznego, kolejny wykaz zostanie odpowiednio skorygowany. Analogicznie będzie przebiegać sytuacja w zakresie przekroczenia progów w kolejnych kwartałach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska