Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od września nasza młodzież może uczyć się zawodu w Niemczech

Ewelina Ryś 95 758 07 61 slubice@gazetalubuska
O miejsce nauki uczniowie ubiegają się bezpośrednio w zakładach pracy (fot. sxc.hu)
O miejsce nauki uczniowie ubiegają się bezpośrednio w zakładach pracy (fot. sxc.hu)
Niemcy znaleźli sposób na brak specjalistów. Od 1 września młodzież z Polski może zdobywać zawód w szkołach za Odrą. Uczniom zapewnia się wysokie stypendia i gwarancję zatrudnienia. Trzeba tylko znać język niemiecki.

Niemal w całych Niemczech pustkami świecą ośrodki kształcenia zawodowego. Tam liczba chętnych do nauki zawodu spadła w ciągu ostatnich lat o ponad 50 proc. Dlatego niemieckie Izby Rzemieślnicze wspólnie z przedsiębiorcami i lokalnymi władzami chcą uczyć zawodu młodych Polaków. Wiele firm już poszukuje kandydatów, którzy od 1 września zaczną u nich praktyczną naukę fachu. Trzeba tylko znać język niemiecki i mieć ukończone gimnazjum. - Z Polski największą szansę na naukę zawodu mają jednak absolwenci liceów ogólnokształcących, profilowanych i technicznych – mówi Danuta Szczotko z Centrum Doradztwa i Informacji CoP w Eisenhuettenstadt.

Czytaj też: Od maja Niemcy otwierają swój rynek pracy

TEORIA I PRAKTYKA

Nauka zawodu w Niemczech odbywa się w tzw. systemie dualnym i przebiega dwutorowo. W zależności od zawodu trwa od dwóch do trzech i pół roku. Uczeń kształci się jednocześnie w szkole zawodowej i w zakładzie pracy. Praktyki odbywają się przez trzy lub cztery dni w tygodniu. Natomiast przez jeden lub dwa dni zajęcia są w szkole. - Koszty kształcenia praktycznego ponosi zakład pracy, który zatrudnia młodego człowieka. Zajęcia w fachowej szkole zawodowej finansuje land - informuje nas Aleksandra Ziomko z Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie.

Warunkiem podjęcia nauki zawodu za Odrą jest umowa pomiędzy zakładem kształcącym a uczniem. Na koniec praktyk zdaje on egzamin końcowy potwierdzający zdobycie fachowych umiejętności. Oprócz dualnego systemu kształcenia zawodowego istnieje też możliwość nauki w specjalistycznych szkołach zawodowych. Dotyczy to jedynie zawodów socjalnych (np. opiekunka osób starszych) oraz pielęgniarskich.

Czytaj też: Nauka zawodu w Niemczech. Jakie warunki trzeba spełnić?

STYPENDIUM W EURO

Uczeń otrzymuje od swojego zakładu pracy miesięczne wynagrodzenie i świadczenia socjalne (urlop, chorobowe itp.). Średnio wynosi ono 644 euro brutto miesięcznie, a jego wysokość zależy od branży i uczonego zawodu. Każdy pracodawca ustala indywidualnie z uczniem kwotę wynagrodzenia. Jest ona zwolniona od podatku. Ponadto można się ubiegać o dofinansowanie do mieszkania. Uczniowi należy się również urlop w zakładzie pracy. Trwa on od 25 do 30 dni w roku.

Większość przedsiębiorstw, w których odbywa się kształcenie zawodowe zapewnia praktykantom zatrudnienie po skończeniu szkoły. - Taki pracodawca ma szansę poznać pracownika już na etapie szkoły i na odwrót. Młody człowiek po skończeniu nauki zna swoje miejsce pracy od podszewki - uważa Szczotko. Każdy zakład pracy, który kształci przyszłych pracowników musi być dobrze wyposażony i dostosowany do nauki konkretnych zawodów. To, czy kadra szkoleniowa w firmie jest kompetentna, stwierdzają właściwe izby (rzemieślnicze, przemysłowo-handlowe, lekarskie, itd).

Czytaj też: Praca w Niemczech. Jak szukać zatrudnienia u naszych zachodnich sąsiadów?

DROGA DO KSZTAŁCENIA

O miejsce nauki uczniowie ubiegają się bezpośrednio w zakładach pracy. Taki kandydat zgłasza się do pracodawcy z listem motywacyjnym, życiorysem oraz świadectwem ukończenia szkoły. Oczywiście muszą być one przetłumaczone na język niemiecki. Za Odrą są odpowiednie instytucje, które pomagając uczniom w wyborze zawodu, poszukiwaniu miejsca nauki i praktyk oraz tłumaczeniu dokumentów.

 

 

PRZYDATNE ADRESY

Oto instytucje udzielające informacji na temat kształcenia zawodowego w Brandenburgii:

* Izba Rzemieślnicza we Frankfurcie nad Odrą, Bahnhofstrasse 12, osoba do kontaktu (mówi po polsku) Aleksandra Ziomko tel.0049335619131, e-mail [email protected];

* Punkt Konsultacyjny ,,CoP" QCW GmbH w Eisenhuettenstadt, Beeskower Strasse 114, osoba do kontaktu (mówi po polsku) Danuta Szczotko tel. 00493364375678, e-mail [email protected];

* Izba Przemysłowo-Handlowa we Frankfurcie nad Odrą, Puschkinstrasse 12 b, osoba do kontaktu Michael Voelker tel 00493356211520, [email protected].

 

MIEJSC DO NAUKI SZUKAJ W INTERNECIE

Izba Rzemieślnicza we Frankfurcie nad Odrą przygotowała dla absolwentów z Polski giełdę edukacyjną. Na stronie internetowej www.hwk-ff.de uczniowie znajdą informacje o zasadach kształcenia zawodowego za Odrą. Umieszczone są tam wskazówki dotyczące początku działalności zawodowej, a także poznają wolne miejsca nauki w zawodach rzemieślniczych. Na stronie można umieścić ogłoszenie o poszukiwanej posadzie czeladnika i poznać miejsca praktyk zawodowych. Przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych warto skorzystać z funkcji on-line. Informacje są w języku polskim. W Niemczech zatwierdzonych w systemie dualnym (połączenie nauki teorii w szkole i praktyki w przedsiębiorstwach) jest ponad 340 zawodów. Firmy członkowskie Izby kształcą uczniów w 136 zawodach z branży m.in.: budowlanej, rzemieślniczej, drzewnej, metalowej, tekstylno-odzieżowej, spożywczej.

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska