MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opinie na kuponach

(kurz)
O swojej małej ojczyźnie powiedzieli nam gimnazjaliści (od lewej): Piotr Andrys, Jakub Brychcy, Magda Stróżyk, Jakub Piasecki, Asia Wozińska, Seweryn Weimann i Aneta Bilska.
O swojej małej ojczyźnie powiedzieli nam gimnazjaliści (od lewej): Piotr Andrys, Jakub Brychcy, Magda Stróżyk, Jakub Piasecki, Asia Wozińska, Seweryn Weimann i Aneta Bilska. Tomasz Gawałkiewicz
Jaka społeczność lokalna w województwie lubuskim zasługuje na najwyższą ocenę? Uczestnicy naszego plebiscytu "Gmina na szóstkę" wskazali Kargową. I tam jedzie nasza nagroda - komputer.

Wcześniej staraliśmy się podpowiedzieć własne opinie i pokazać głosy mieszkańców. Uznaliśmy zgodnie, że na szóstkę zasługuje ta gmina, w której ludziom żyje się najlepiej. Ale od czego to zależy? Sugerowaliśmy, iż m.in. od tego, czy jest w niej praca, czy ludzie czują się bezpiecznie na ulicy. Czy mają gdzie spędzić wolny czas. Czy są życzliwie traktowani w urzędach. I czy burmistrz albo wójt oraz radni zajmują się sprawami mieszkańców, a nie kłótniami między sobą.

Opinie na kuponach

Gdy już swoje oceny (w szkolnej skali 1-6) w sześciu kategoriach odpowiadających powyższym pytaniom przedstawili na łamach dziennikarze "GL", zaprosiliśmy mieszkańców, zarazem naszych Czytelników, do wyrażenia opinii za pomocą kuponów. Mieszkańcy Kargowej przysłali ponad 1,8 tys. kuponów. To niemal trzykrotnie więcej głosów niż uzyskał następny na liście Zbąszynek. Oznacza to, że kargowianie oceniają wysoko swoją małą ojczyznę. Zainteresowało nas - dlaczego.

Ludzie mają pracę

Zajrzeliśmy do kuponów, wyłowiliśmy najciekawsze uzasadnienia. Oto niektóre: dobrze się tutaj czuję - napisała Anna Grelak, a Przemysław Krzyżostaniak uważa, iż jego mała ojczyzna rozwija się w dobrym kierunku; inni twierdzą, że dobrze działa dom kultury, jest profesjonalny zespół taneczny, są ścieżki rowerowe, a co ważne - istnieje fabryka czekolady Nestle, dzięki czemu zmniejszyło się ostatnio bezrobocie; Nestle przyjęła bowiem do pracy 200 osób, zatem trafny jest też głos, że "ludzie mają pracę". Padły stwierdzenia, iż lekarze dbają o zdrowie mieszkańców, poprawia się stan dróg w mieście, miasto jest czyste i zadbane, było też zdanie, że jest bezpiecznie, a ktoś pochwalił burmistrza.

Coś za coś

Generalnie - porównując informacje o wszystkich gminach - wyszło nam, że poziom życia społecznego, gospodarczego jest najlepszy w kilku małych miastach niepowiatowych. Szczególnie w tych, które mają niskie bezrobocie, zaś ludzie czują się w nich bezpiecznie - i socjalnie, i fizycznie. Podobnie jest w niektórych rozwojowych ośrodkach powiatowych, choć działa tu zasada: im większa miejscowość, tym poczucie bezpieczeństwa niższe.
Gorzej radzą sobie gminy wiejskie, gdzie zwłaszcza niedomaga rynek pracy, nierzadko zawodzą urzędnicy oraz kiepsko bywa zagospodarowany czas wolny. Jednak w tych miejscowościach, jak też w miasteczkach żyje się, jak już powiedzieliśmy, stosunkowo bezpiecznie. Rzec można - coś za coś. Niestety...
Odnośnie czołówki rankingu stworzonego przez Czytelników nasuwa się interesujący wniosek, choć oczywisty dla tych, którzy znają z bliska życie zwycięskich gmin. Otóż Kargowa i Zbąszynek oraz ulokowany nieco niżej w naszej tabeli Babimost to tzw. Region Kozła, gdzie ulokowało swoje trzy zakłady polsko-szwedzkie przedsiębiorstwo Swedwood Poland oddział West należący do koncernu IKEA. Bezrobocie w Babimoście i Zbąszynku jest najniższe w województwie, na poziomie 5 proc. Jak mówią tamtejsi burmistrzowie - nie pracują tylko ci, którzy nie chcą. A ponieważ praca decyduje dziś o poziomie życia, najlepiej jest właśnie tam, gdzie ludzie nie stresują się brakiem zajęcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska