MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opuszczeni wśród ludzi

Redakcja
Coraz więcej uczniów cierpi na samotność
Coraz więcej uczniów cierpi na samotność fot. Marek Marcinkowski
Prawie co piąty uczeń czuje się samotny. Poczucie osamotnienia rośnie wraz z wiekiem, szczególnie gwałtownie w drugiej klasie gimnazjum.

Takie są wyniki badań przeprowadzonych w ramach programu ,,Szkoła bez przemocy". Dzięki Diagnozie Szkolnej 2008 poznamy współczesny obraz szkoły i uczniów.

Jednym z elementów raportu, który zostanie przedstawiony w piątek, jest sprawa osamotnienia dzieci i młodzieży. O problemie mówił niedawno na Uniwersytecie Zielonogórskim Jarosław Wajak, były wokalista zespołu ,,Oddział Zamknięty", który sam doświadczył, czym jest samotność wśród ludzi. Od tej samotności młodzi uciekają w uzależnienia. Dziś często za dużą kasą, modnymi ciuchami, z pozoru normalną rodziną kryją się dramaty.

Dyr. Zespołu Szkół w Gubinie Genowefa Barabasz podkreśla, że do wielu problemów doszła obecnie samotność uczniów, pozostawionych przez pracujących za granicą rodziców. Wychowują ich ciocie, babcie. W ważnych dla młodych momentach brakuje im najbliższych osób.

.

Wg badań Diagnozy Szkolnej 2008 - dziewczyny w czasie całej kariery szkolnej dużo częściej czują się samotne niż chłopcy. Dopiero w grupie 19-latków proporcje samotnych chłopców i dziewcząt się zrównują.

Niezwykle silna jest zależność między natężeniem patologii a poczuciem samotności. Na wskaźnik patologii definiujący tzw. ucznia problemowego składały się zachowania autodestrukcyjne (picie alkoholu, branie narkotyków i palenie papierosów) i związane z agresją (bycie ofiarą i sprawcą przemocy). Uczniowie problemowi (z wysokim wskaźnikiem patologii) ponad dwukrotnie częściej czują się samotni w porównaniu z uczniami o niskim natężeniu patologii. Otwarte pozostaje pytanie o kierunek zależności. Czy uczniowie problemowi są osamotnieni, bo są problemowi i otoczenie reaguje odrzuceniem, czy też poczucie osamotnienia prowadzi do wzrostu zachowań patologicznych. Wydaje się, że relacja między problemowością i samotnością jest zwrotna: samotność pogłębia patologię, patologia nasila samotność. '

(kali)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska