Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia szansa na tańsze mieszkanie! Kto dostanie kredyt w Rodzina na swoim

Katarzyna Borek Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego; wyliczenia: Dom Kredytowy Notus S.A.
Dla młodych małżeństw program Rodzina na swoim to często jedyna szansa na własne mieszkanie
Dla młodych małżeństw program Rodzina na swoim to często jedyna szansa na własne mieszkanie DiGiTouch
Tylko do grudnia mają czas na znalezienie mieszkania Ci, którzy chcą skorzystać z kredytu w ramach programu Rodzina na swoim. To się opłaca, bo część należnych bankowi odsetek przez pierwsze osiem lat płaci państwo!

1. Rodzina na swoim to rządowy program dopłat do kredytu mieszkaniowego.

2. Jego preferencyjność polega na tym, iż część należnych bankowi odsetek - w okresie pierwszych ośmiu lat spłaty - pokrywa Skarb Państwa.

3. Dopłaty do oprocentowania realizowane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

4. Zgodnie z ustawą kredyt preferencyjny udzielony jest na zaspokojenie tzw. własnych potrzeb mieszkaniowych docelowego kredytobiorcy.

5. Od 31 sierpnia 2011 roku program Rodzina na swoim zmienił się w swoich założeniach.

UWAGA
Jedną z bardziej istotnych kwestii jest fakt, że wnioski o kredyt preferencyjny będą przyjmowane do 31 grudnia 2012 roku. Oznacza to, że muszą zostać złożone jeszcze w tym roku.

KREDYT PREFERENCYJNY

To taki kredyt:

* do którego oprocentowania stosowane są dopłaty na zasadach określonych w ustawie o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu mieszkania;

* udzielony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych docelowego kredytobiorcy.

WAŻNE
Docelowy kredytobiorca to osoba uprawniona do korzystania z dopłat, uzyskująca prawo własności do nieruchomości finansowanej kredytem preferencyjnym.

DLA KOGO

1. O dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych mogą ubiegać się:

a) małżonkowie, którzy złożą wniosek o udzielenie kredytu preferencyjnego najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 35 lat - obydwoje lub młodszy ze współmałżonków;

b) osoba samotnie wychowującą przynajmniej jedno dziecko:

* małoletnie;

* bez względu na jego wiek, na które pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny;

* do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczące się w szkołach;

- bez względu na wiek osoby ubiegającej się o kredyt;

c) osoba niepozostająca w związku małżeńskim - (inna niż w punkcie b), tak zwany singiel, która złoży wniosek o udzielenie kredytu preferencyjnego najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończy 35 lat.

2. Osoby te na dzień podpisywania umowy kredytu preferencyjnego z dopłatami składają pisemne oświadczenie, że:

* nie są właścicielem lub współwłaścicielem budynku/lokalu mieszkalnego;

* nie przysługuje im w całości lub części spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny;

* nie przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego;

* nie są najemcami lokalu mieszkalnego.

W przypadku, gdy docelowym kredytobiorcą jest singiel, ustawa wskazuje, że może on skorzystać z dopłaty, jeżeli określone przepisami warunki były spełnione do dnia zawarcia umowy kredytu preferencyjnego włącznie.

3. Ustawa dopuszcza możliwość ubiegania się o kredyt preferencyjny i podpisania umowy przez osoby, które w dniu jej podpisywania korzystają z lokalu mieszkalnego na podstawie umowy najmu lub spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego - jeżeli równocześnie z zawarciem umowy kredytu preferencyjnego złożą w banku kredytującym pisemne zobowiązanie do:

* wypowiedzenia członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej, w której przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, lub do zrzeczenia się tego prawa;

* rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego;

- w terminie sześciu miesięcy od dnia uzyskania własności lokalu mieszkalnego, własności domu jednorodzinnego lub uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, na które został udzielony kredyt preferencyjny. A w przypadku kredytu preferencyjnego udzielonego na budowę domu jednorodzinnego - w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym docelowy kredytobiorca może zgodnie z prawem przystąpić do użytkowania wybudowanego budynku.

NA CO KREDYT

1. W kredycie preferencyjnym możliwe jest sfinansowanie nieruchomości:

* domu jednorodzinnego;

* lokalu mieszkalnego;

- według wykazu, który znajdziesz na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego www.bgk.com.pl

2. Nieruchomość przedstawiona do finansowania kredytem preferencyjnym musi spełniać następujące warunki:

a) jej powierzchnia użytkowa nie może przekraczać:

* 140 mkw. - dla domu jednorodzinnego;

* 75 mkw. - dla lokalu kupowanego przez małżeństwo lub osobę samotnie wychowującą dziecko;

* 50 mkw. - dla lokalu nabywanego przez singla.

UWAGA
Dodatkowe informacje dotyczące ustalania powierzchni użytkowej nieruchomości znajdują się na stronie www.bgk.com.pl

b) cena nabycia/koszt budowy, wskazana w odpowiedniej umowie zobowiązującej/kosztorysie, nie może przekroczyć wartości iloczynu powierzchni użytkowej lokalu lub domu jednorodzinnego i maksymalnego wskaźnika kosztu obowiązującego w lokalizacji nieruchomości - na dzień złożenia wniosku o udzielenie kredytu preferencyjnego z dopłatami. Tabelę wskaźników również znajdziesz na stronie www.bgk.com.pl

JAK DOSTAĆ KREDYT

1. Kredytów preferencyjnych udzielają banki, które podpisały z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę w sprawie stosowania dopłat.

UWAGA
Banki udzielają kredytów preferencyjnych w oparciu o własne procedury.

2. Oznacza to, że w celu uzyskania informacji należy zapoznać się ofertą tych instytucji i dokonać wyboru najkorzystniejszej, a następnie złożyć wniosek o udzielenie kredytu preferencyjnego z kompletem wymaganych dokumentów.

3. Na ich podstawie bank oceni spełnienie (w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego) warunków ustawowych oraz zbada zdolność kredytową, a następnie podejmie decyzję dotyczącą udzielenia kredytu.

DOBRA RADA
Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, sprawdź pozyskane informacje i symulacje kosztów. Bo na możliwość uzyskania kredytu mieszkaniowego, wpływa wiele zmiennych. Ponadto oferty, ich koszty i parametry cenowe mogą znacząco się różnić w zależności od wybranego banku.

DO KOŃCA GRUDNIA

Terminy dopełnienia formalności przez wnioskodawcę oraz rozpatrywania wniosku o udzielenie kredytu zależą od procedur obowiązujących w banku udzielającym kredytu preferencyjnego.

UWAGA
Wnioski o udzielenie kredytu preferencyjnego można składać w instytucjach finansowych udzielających kredytów preferencyjnych wyłącznie do 31 grudnia 2012 r.

Pamiętaj jednak, że kredyt mieszkaniowy jest kredytem celowym przeznaczonym na zakup konkretnej nieruchomości. Z tego powodu składając wniosek kredytowy, niezbędne jest wybranie nieruchomości i dostarczenie wszystkich dokumentów z nią związanych. Dlatego - mimo iż na złożenie wniosku o kredyt mieszkaniowy z rządowym dofinansowaniem mamy czas do końca roku - to już teraz musisz szukać nieruchomości. Czasu naprawdę jest niewiele, bo mimo dużej liczby nieruchomości na rynku, znalezienie tego wymarzonego domu lub mieszkania może zająć nawet kilka tygodni.

UWAGA
Jeżeli nie będziemy mieli wybranej nieruchomości i podpisanej umowy przedwstępnej, żaden bank nie przyzna nam kredytu, więc otrzymanie dopłat będzie niemożliwe.

ILE MOŻNA ZAOSZCZĘDZIĆ

Przez pierwsze osiem lat okresu kredytowania otrzymujemy wsparcie w postaci dopłat w wysokości połowy raty odsetkowej.

Przykładowo: dla kredytu w wysokości 300 tysięcy złotych, zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych, przy 30-letnim okresie spłaty, przez osiem lat rata będzie wynosiła około 1.100 złotych. Dla porównania, rata analogicznego kredytu, ale bez dopłat, będzie wyższa o około 850 złotych.
Łączne suma dopłat wyniesie około 80 tysięcy złotych. Zatem jeśli planujemy zakup mieszkania i spełniamy kryteria programu, wykorzystajmy ostatnią szansę, by z niego skorzystać.

Nieruchomości z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska