Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia wola

(eb)
Jak mam sporządzić testament? - pyta Czytelnik z Witnicy.

Każdy z nas sam może napisać swój testament, trzeba tylko zaznaczyć datę jego sporządzenia i koniecznie podpisać się czytelnie. Testament taki musimy napisać ręcznie, sporządzony na maszynie lub komputerze będzie nieważny.
Możemy oczywiście pójść do notariusza, skorzystać z porady tego fachowca i opłacić go. Na pewno pomocy notariusza potrzebują osoby, które nie potrafią pisać lub ze względu na swoją ułomność nie mogą pisać. Ich podpis zastępowany jest poprzez tuszowy odcisk palca. W przypadku, gdy jest niemożliwe złożenie odcisku np. przez inwalidę bez obu rąk, notariusz odnotowuje ten fakt w akcie notarialnym.
W szczególnym wypadku, jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeżeli wskutek szczególnych okoliczności nie można w inny sposób sporządzić testamentu, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków. Następnie w ciągu roku należy spisać oświadczenie spadkodawcy, które powinno być podpisane przez spadkodawcę i dwóch świadków albo przez wszystkich świadków. Można także taki testament potwierdzić w ciągu sześciu miesięcy od śmierci spadkodawcy poprzez zgodne zeznania trzech świadków przed sądem.
Prawo zna także inne rzadko wykorzystywane formy sporządzania testamentu, np. przed burmistrzem lub prezydentem, kapitanem statku lub samolotu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska