MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To nie żart! Uwaga na żmije w Żarach! Gady szukają ciepła i można je spotkać na spacerze lub w ogródku. Mamy zdjęcia

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Uważajcie na spacerach, bo możecie spotkać takiego gada.
Uważajcie na spacerach, bo możecie spotkać takiego gada. Nadesłane
Jak zachować się, gdy natkniecie się na żmije w ogrodzie, na budowie czy podczas spaceru w lesie?

Pan Rafał natknął się na żmiję podczas pracy na budowie przy ulicy Szpitalnej w Żarach. Pan Adam podczas spaceru na terenie dawnej jednostki wojskowej. - Zaczyna się majówka i można natknąć się na niespodziankę wygrzewającą się na drodze żmiję zygzakowatą. Należy patrzeć się pod nogi, szczególnie gdy idzie się na spacer z psem - napisał pan Adam, publikując zdjęcia żmii.
To prawda. Warto mieć oczy dookoła głowy podczas spaceru po lesie, ale jak widać, także w okolicy własnego domu, ogródka. Co robić, gdy spotkamy żmiję na swojej drodze?

Gady lubią ciepło

Przede wszystkim, nie wolno panikować. - Szukając ciepła potrzebnego do ogrzania się, żmije wypełzają na różnego rodzaju drogi i ścieżki. Nagrzany asfalt lub piasek od dołu i ciepłe promienie od góry, zachęcają żmije do długotrwałego pozostawania w tym samym miejscu. Nie niepokojone sprawiać mogą wrażenie ociężałych i wolnych. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Choć jak każde zwierzę, także żmije wolą ucieczkę, to jednak zagrożone na pewno zaatakują napastnika - wyjaśnia Michał Szczepaniak z Nadleśnictwa Lipinki. - Przyjmijmy zatem zasadę, obserwacji wszystkich napotkanych węży z bezpiecznej odległości. Nie próbujmy wzbudzać ich agresji przy pomocy kija lub, co gorsza ręki lub nogi. Podziwiajmy, a nie szkodźmy. Pamiętajmy, że wszystkie gatunki węży podlegają w Polsce ochronie prawnej.

Można się pomylić

Jak przypomina leśniczy, tylko żmija jest gatunkiem jadowitym wśród krajowych węży, to jednak nie ufajmy zbytnio posiadanej przez nas wiedzy. Tak charakterystyczny dla wielu osobników zygzak, może być słabo widoczny na żmijach o ciemnoszarym lub brązowym ubarwieniu skóry. Mogą one przypominać podobnie ubarwione, niejadowite gniewosze plamiste lub zaskrońce zwyczajne.
W przypadku ukąszenia należy wezwać pogotowie ratunkowe, nie wolno nacinać miejsca wokół śladu po ukąszenia, absolutnie niedopuszczalne jest wysysanie jady z rany.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska