Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszuści próbowali wyłudzić pieniądze „na żołnierza WOT”. Kobieta nie dała się nabrać

źródło: rzecznik WOT
Oszust próbował wyłudzić pieniądze, podając się za żołnierza Wojsk Terytorialnych. Wykorzystał fakt, że żołnierze pomagają osobom starszym i przebywającym w kwarantannie, robiąc m.in. zakupy.

Próba oszustwa miała miejsce w Zabrzu (woj. śląskie). Oszust zadzwonił do starszej osoby, prosząc o pieniądze, za które rzekomo miał zrobić zakupy. Na szczęście kobieta zorientowała się, że to może być próba oszustwa i skontaktowała się z koordynatorem ds. wsparcia w brygadzie OT, który się nią opiekuje.

Koordynator ds. wsparcia dystrybucji w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej Daria Czarnecka podkreśla, że do oszustwa nie doszło, ponieważ wszyscy kombatanci, którzy są pod jej opieką, wiedzą z kim mają się kontaktować w sprawach związanych z zakupami.

Środki zapobiegawcze

Dowództwo WOT natychmiast podjęło środki zapobiegawcze, które pozwolą w przyszłości wyeliminować próby takich nadużyć. Seniorzy, którym pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza to kombatanci i osoby starsze objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. Ta grupa osób objęta jest wsparciem, które obejmuje możliwość robienia zakupów, a co za tym idzie przepływ pieniędzy. Osoby te zostały poinformowane, aby nie przekazywać pieniędzy nikomu poza żołnierzem WOT – opiekunem z ramienia brygady OT.

Drugą grupą są osoby, objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej i Caritas. Wsparcie tych osób polega na dostawach paczek żywnościowych z banków żywności. W stosunku do tej grupy osób żołnierze WOT nie są upoważnieni do robienia dodatkowych zakupów, a co się z tym wiąże, nikt nie może pobierać na nie pieniędzy.

Jak rozpoznać żołnierza WOT

Przypominamy, że żołnierze WOT wykonujący zadania w ramach przeciwdziałania pandemii koronawirusa, w tym wsparcia kombatantów i osób starszych na lewym ramieniu mają oznakę „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”; oliwkowy beret; mundur żołnierza Wojska Polskiego. Tożsamość żołnierzy WOT można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza.

W przypadku podejrzeń prób wyłudzenia prosimy powiadomić Policję oraz koordynatora z brygady WOT.

Oszuści próbowali wyłudzić pieniądze „na żołnierza WOT”. Kobieta nie dała się nabrać
WOT

Zobacz wideo: "Mleko od cudownych ozdrowień". Policja ostrzega przed oszustami, rząd zapowiada walkę ze spekulantami żerującymi na pandemii

wideo: TVN24

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska