Pedofilia wśród księży. Ma powstać interaktywna mapa, a na...

  Pedofilia wśród księży. Ma powstać interaktywna mapa, a na niej ponad 300 punktów

  oprac. (pik)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Mapa pedofilii w polskich kościołach ma powstać w październiku 2018 r. Z informacji medialnych wynika, że znajdzie się na niej ponad 300 punktów. Współinicjatorką mapy jest była posłanka Nowoczesnej.
  - Wielokrotnie zgłaszaliśmy się do episkopatu o informacje, ale nasze prośby zostały bez odzewu. Dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Nad mapą pracujemy od półtora roku – mówiła Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka z koła Liberalno-Społeczni w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

  Sonda

  Czy informacje o księżach skazanych za pedofilię powinny być jawne?


  Oprócz niej w projekcie uczestniczą dziennikarka „Krytyki Politycznej" Agata Diduszko-Zyglewska, autor książek o pedofilii w Kościele Artur Nowak, Marek Lisiński z Fundacji „Nie lękajcie się".

  Mapa pedofilii wśród księży


  – Pinezki w jednym kolorze będą oznaczały sprawców skazanych przez sąd. Nie możemy ujawnić ich danych z powodu zatarcia wyroku, więc umieścimy przykładowo miejscowość i inicjały – mówił Marek Lisiński. – Innym kolorem będą zaznaczone ofiary, również opisane hasłowo. To osoby, które zgłosiły się do fundacji „Nie lękajcie się" i zostały zweryfikowane – dodał.

  "Rzeczpospolita" donosi również, że zastrzeżenia odnośnie do metodologii tworzenia tej mapy ma prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. – Miesza ona dwa porządki. Jeden to porządek prawnokarny, gdzie wyroki zapadają na podstawie postępowania sądowego, a drugi to informacje przekazywane od prywatnych osób, które nie przeszły solidnej weryfikacji – wyjaśniał dziennikowi.

  Mapa pedofilii w Kościele nie jest polskim wynalazkiem. Podobną stworzyła dwa lata temu we Włoszech organizacja L'Abuso.


  Rejestr polskich pedofilów


  Przypomnijmy, od 1 stycznia na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości można sprawdzić dane osobowe najgroźniejszych przestępców seksualnych. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia pedofilów i gwałcicieli z Lubuskiego, którzy są zarejestrowani w Rejestrze Sprawców na Tle Seksualnym.

  Pedofil mógł się wypisać z rejestru


  Jak podaje Wirtualna Polska, każdy pedofil, który miał trafić do publicznego rejestru Ministerstwa Sprawiedliwości, miał trzy miesiące, by odwołać się od tej decyzji. Do sądu wnioski w tej sprawie złożyło 139 przestępców. W 18 przypadkach sąd zgodził się, by w rejestrze nie umieszczać skazanego.

  Ustawa, która wprowadzała publiczny rejestr pedofilów i przestępców seksualnych zakładała, że każdy skazany za taki czyn przed wejściem w życie nowych przepisów ma trzy miesiące, by złożyć do sądu wniosek o niewpisywanie go do rejestru.
  - Biuro Krajowego Rejestru Karnego dostało z sądów 139 zawiadomień o złożeniu wniosku o wyłączenie zamieszczenia danych – taką informację Wirtualna Polska otrzymała z Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort zna rozstrzygnięcie 11 spraw. Wynika z nich, że do tej pory nie wpisano do publicznego rejestru 18 pedofilów i przestępców seksualnych, którzy o to wnioskowali. W jednym przypadku dotyczyło to rejestru ograniczonego.


  - Takie decyzje zapadają ze względu na dobro ofiar tych przestępstw, szczególnie dzieci - np. gdyby po zamieszczeniu takich danych możliwa stała się identyfikacja ofiary przestępstwa, a nie - ze względu na ochronę sprawców przestępstw – informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.


  Ogłaszając uruchomienie publicznego rejestru pedofilów i przestępców seksualnych minister sprawiedliwości przekonywał, że "prawo do ochrony dzieci stawia ponad anonimowość przestępców" - Państwo ma obowiązek chronić dziecko a nie pedofila. Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości. Dlatego zaostrzamy Kodeks karny w tym zakresie i planujemy kolejne zmiany w przepisach. Po wyjściu z więzienia taki przestępca ma być pod stałą kontrolą, aby wszyscy wiedzieli, że jest ich sąsiadem – mówił Zbigniew Ziobro kilka miesięcy temu.

  WIDEO: Papież Franciszek zwołał szczyt w sprawie pedofilii. „Wiarygodność Kościoła zależy od wyplenienia tego zjawiska”

  źródło: Associated Press/x-news

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo