MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na przeżycie

Agnieszka Dziublewska
rys. Magda Kościańska
Otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych, jeśli w dniu rejestracji wykażesz, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy przepracowałeś rok.

Stracisz pracę i nie masz innych źródeł zarobkowania - zarejestruj się w powiatowym urzędzie pracy.

Jeśli spełnisz dodatkowe kryteria, będzie ci się należał zasiłek dla bezrobotnych. Rejestracja daje ci też inne prawa.

Będziesz mógł bezpłatnie korzystać z opieki lekarskiej, bo urząd opłaci za ciebie składkę. Poza tym masz większe szanse na znalezienie nowego zatrudnienia.

Jak się zarejestrować?

KROK PO KROKU

1 Policz, ile miałeś okresów przepracowanych na umowę o pracę w ostatnich 18 miesiącach i z jakim wynagrodzeniem.

2 Weź dowód osobisty, NIP, świadectwo szkolne, dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia i idź do urzędu pracy się zarejestrować.

3 Zapytaj, czy przysługuje ci zasiłek dla bezrobotnych.

4 Zacznij szukać ofert pracy. Pomocy udzieli ci urząd pracy.

Możesz się zarejestrować w urzędzie pracy właściwym ze względu na twoje miejsce zamieszkania. Musisz mieć dowód osobisty, NIP, świadectwa pracy i ukończenia szkoły. Jeśli jesteś bezrobotny z prawem do zasiłku, weź też dokumenty potwierdzające, że w ciągu ostatniego półtora roku przepracowałeś co najmniej 365 dni. Kartę rejestracyjną pobierz w punkcie informacyjnym.

Jako bezrobotny zarejestrowany w urzędzie pracy masz większe możliwości na zatrudnienie. Prawo do zasiłku uzyskasz po siedmiu dniach od zarejestrowania, jeżeli nie ma dla ciebie propozycji zatrudnienia, prac interwencyjnych, robót publicznych, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego.

Komu zasiłek?

Świadczenie przysługuje osobom bez pracy, które w ostatnich 18 miesiącach przepracowały łącznie 365 dni. Przy czym pobierały pensję równą lub wyższą od minimalnej krajowej (w 2006 r. - 899,10 zł, w 2007 - 936 zł). Do okresów uprawiających cię do zasiłku możesz wliczyć także m.in.:

  • zatrudnienie na umowę o pracę agencyjną lub zlecenie z wynagrodzeniem nie niższym niż minimalna krajowa,
  • prowadzenie działalności gospodarczej, jeśli odprowadzane były składki na ubezpieczenie społeczne, przy czym podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy była kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,
  • okres pobierania renty z tytułu niezdolności do podjęcia pracy.
    Możesz doliczyć pracę na niepełny etat, jeśli otrzymywałeś co najmniej najniższe krajowe wynagrodzenie, służbę wojskową przez 240 dni, urlop wychowawczy, zasiłek macierzyński, chorobowy lub świadczenie ehabilitacyjne.

    Jak długo?

    Są trzy okresy pobierania zasiłku.

  • Masz prawo pobierać zasiłek przez sześć miesięcy, jeśli mieszkasz na terenie, na którym stopa bezrobocia nie przekracza 125 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju z 12 miesięcy.
  • Przez 18 miesięcy zasiłek pobierają osoby, które mieszkają na obszarze, gdzie stopa bezrobocia przekracza dwukrotnie przeciętną i mają co najmniej 20-letni staż pracy.
  • Przez 18 miesięcy może być na zasiłku także osoba, która ma na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko do 15 lat, a jej małżonek jest również bezrobotny i utracił prawo do zasiłku.

    Ile czekasz na wypłatę?

    Zasiłek możesz otrzymać po siedmiu dniach od zarejestrowania się w urzędzie. W niektórych przypadkach dostaniesz go później. 90 dni musisz czekać na zasiłek, gdy w okresie sześciu miesięcy przed zarejestrowaniem wypowiesz szefowi umowę o pracę albo na mocy porozumienia stron odejdziesz z firmy. Chyba że stało się to z powodu upadłości, likwidacji firmy, zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy albo rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu twojej przeprowadzki. Dłuższy okres czekania, czyli 180 dni, dotyczy dyscyplinarnie zwolnionych.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska