Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze od państwa dla niemowlaka

Agnieszka Jerzynek
rys. Ceper
Zarejestrowana bezrobotna dostanie zasiłek macierzyński, bo jest ubezpieczona.

Ania z Lubska pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony. Czytelniczka otrzyma po porodzie zasiłek macierzyński i będzie jej przysługiwał urlop w wymiarze 18 tygodni, ponieważ jest to jej pierwsze dziecko.

Zasiłek macierzyński przysługuje kobietom, które urodziły dziecko w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego. Te same zasady odnoszą się do osób, które nie są pracownikami, ale są ubezpieczonymi (osoby prowadzące działalność pozarolniczą, zleceniobiorcy).

Urlop macierzyński

Możesz iść na urlop macierzyński, jeśli jesteś pracownicą na zasadzie umowy o pracę i urodzisz dziecko. Nie mają znaczenia staż pracy, rodzaj umowy o pracę czy wymiar etatu. Szef nie ma prawa odmówić udzielenia urlopu macierzyńskiego. Wystarczy, że przedstawisz akt urodzenia dziecka lub inny dokument potwierdzający jego narodziny.

Jeśli tego potrzebujesz, możesz wykorzystać co najmniej dwa tygodnie urlopu wychowawczego przed planowaną datą porodu. Musisz wcześniej złożyć wniosek w swoim zakładzie pracy.

Urlop dla taty

Ojciec dziecka także może iść na urlop macierzyński. Może to zrobić po wykorzystaniu przez matkę co najmniej 14 tygodni tego świadczenia. Jeśli z mężem zdecydujesz się na podział urlopu, wcześniej powiadom o tym swoją firmę.

Złóż wniosek o swoją rezygnację siedem dni przed planowanym powrotem do pracy. Do wniosku dołącz zaświadczenie z firmy męża, że zostanie mu udzielony urlop bezpośrednio po twojej rezygnacji. Ojciec ma też prawo do urlopu, gdy matka zmarła podczas porodu lub macierzyńskiego albo porzuciła dziecko.

Zasiłek po porodzie

TU SĄ PRZEPISY

  • Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 60, poz. 636 ze zm.)
  • Kodeks pracy, ustawa z 26 czerwca 1974 r. (DzU z 1974 r. nr 24, poz. 141, ze zm.).
  • Dostaniesz zasiłek, jeśli w okresie ubezpieczenia chorobowego lub przebywania na urlopie wychowawczym:

  • urodziłaś dziecko;
  • przyjęłaś na wychowanie dziecko w wieku do siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia, i wystąpiłaś do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
  • przyjęłaś na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, dziecko w wieku do siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia.

    Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ustało w okresie ciąży:

  • wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy;
  • z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.

    Ile na macierzyńskim?

  • 8 tygodni, jeśli matka rezygnuje z wychowania dziecka, lub, gdy ono umiera
  • 18 tygodni przy pierwszym porodzie
  • 20 tygodni przy każdym następnym porodzie
  • 20 tygodni przy pierwszym porodzie, gdy pracownica wychowuje już dziecko przysposobione lub przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza
  • 28 tygodni, gdy urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie.

    Jesteś chroniona

    Kobieta na macierzyńskim jest chroniona. Szef nie może jej w tym czasie wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Ochrona nie obowiązuje, gdy pracodawca ogłasza upadłość lub likwidację, a także, kiedy zaistnieją przyczyny do zwolnienia dyscyplinarnego.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska