MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piesza pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku będzie... po diecezji. Do Częstochowy wierni dojadą

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W zeszłym roku z Gorzowa na Jasną Górę wyszło kilkuset pielgrzymów.
W zeszłym roku z Gorzowa na Jasną Górę wyszło kilkuset pielgrzymów. Jarosław Miłkowski
Co roku na przełomie lipca i sierpnia lubuscy wierni zaczynali wędrówkę na Jasną Górę. Koronawirus sprawił, że w tym roku pielgrzymowanie, owszem, będzie, ale głównie w regionie.

Poranek 31 lipca przez ostatnich 37 lat był ważną chwilą w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. O tej porze co najmniej kilkaset pielgrzymów rozpoczynało bowiem 400-kilometrową pieszą wędrówkę z Gorzowa do Częstochowy.

- Tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę, z racji pandemii, będzie nieco inna. W tym roku pielgrzymujemy tylko dwa dni na terenie naszej diecezji – mówi ks. Krzysztof Kolanowski z Pszczewa, kierownik gorzowskiej pieszej pielgrzymki do Częstochowy.

Trwa głosowanie...

Czy byłeś choć raz na Jasnej Górze?

Na pielgrzymkę? W soboty!

Pielgrzymi będą w tym roku wędrować w dwie pierwsze soboty najbliższego miesiąca – 1 i 8 sierpnia. - Wynika to z faktu zapewnienia pielgrzymom maksymalnego bezpieczeństwa. Nie możemy narażać zdrowia i życia nie tylko pielgrzymów, ale i mieszkańców różnych miejscowości, którzy przez 37 lat gościli pątników w swoich domach, szkołach i salach – mówi ks. Kolanowski. Dodaje przy okazji: - Tegoroczna pielgrzymka stwarza możliwość na wspólne kroczenie do ważnych miejsc naszej diecezji. Często bywa tak, że osoby pracujące nie mogą sobie pozwolić na 13-dniowe rekolekcje. Dlatego w tym roku jest możliwość pielgrzymowanie na niezbyt długich odcinkach, które nie przekroczą 25 km – mówi kierownik najstarszej w lubuskim Kościele pielgrzymki. By w nią wyruszyć, trzeba zapisać się na listę i wypełnić dokumenty wymagane przez sanepid. Do tego pielgrzymi będą poddawani mierzeniu temperatury.

Gorzów
Pielgrzymi będą wędrować w różnych częściach diecezji. Jeśli chodzi o wiernych z północnej stolicy Lubuskiego, to oni 1 sierpnia iść będą z Gorzowa do Skwierzyny, a 8 sierpnia z Gorzowa do Bledzewa. W trasę wyruszą o 7.30 sprzed katedry. Do celu dojdą przed wieczorem, bo o 18.00 będą już uczestniczyć w mszy świętej

RzepinJuż 6.00 w najbliższą sobotę zaczną pielgrzymować wierni z Rzepina. Oni z kolei, po porannej mszy wędrować będą do Trzemeszna Lubuskiego. Tydzień później modlitewną wędrówkę rozpoczną o 8.00, by o 16.00 być na mszy w kościele Ducha Świętego w Słubicach.

Kostrzyn, Strzelce Kraj.
Wierni z tych miast 1 sierpnia będą pielgrzymować wspólnie z gorzowianami, ale tydzień później wybiorą już w inne trasy. 8 sierpnia grupa z Kostrzyna będzie wędrować na apel jasnogórski do Słońska (z mszą w Górzycy). Z kolei grupa ze Strzelec Krajeńskich będzie szła do Lubiewa.

Świebodzin
Pielgrzymów z tej części regionu 1 sierpnia czeka wędrówka do kościoła w diecezjalnym seminarium duchownym w Paradyżu. Wyjście nastąpi o 8.00. Msza w seminaryjnej świątyni będzie już o 12.00

Zielona Góra
Tu pielgrzymowanie rozpocznie o 8.00 msza w konkatedrze p.w. św. Jadwigi. W obie soboty wierni wędrować będą do Otynia, w którym powinni być o 16.30.

Głogów
W tym przypadku pielgrzymów też nie będzie czekała długa wędrówka. 1 sierpnia wyjście nastąpi o 8.00 z parafii p.w. św. Mikołaja. W południe wierni będą już u celu. Tydzień później pielgrzymi wyruszą o 7.00, a iść będą do Grodowca.

Będą też na Jasnej Górze

Wieloletnią tradycją pielgrzymki jest to, że na ostatni etap pielgrzymowania docierali wierni, którzy nie mogli uczestniczyć w całej pielgrzymce. Co roku było to 12 sierpnia. Tradycja zostanie zachowana. Tego dnia na tzw. górce przeprośnej (8 km od Jasnej Góry) spotkają się wierni, którzy przyjadą do Śląskiego samochodami i autobusami z różnych stron diecezji. Spotkanie pielgrzymów planowane jest o 8.00. Msza na Jasnej Górze będzie o 12.00.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki jest „Samemu Bogu przez Maryję”. – Jest zaczerpnięte z zawołania biskupiego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. On przez cały swój pontyfikat uczył, jak ważna w duchowości człowieka jest Maryja – mówi ks. Kolanowski.

Czytaj również:
Lubuscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę. Niektórzy przeszli ponad 400 km!

WIDEO: Politycy nie będą już przemawiać zza ołtarza na Jasnej Górze. "Ale inne sale w sanktuarium będą dostępne"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska