Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po czym poznać, czy oscypek jest prawdziwy? Ceny produktów owczych. Ile kosztuje mleko, ser, wełna i inne dary pochodzące od owiec?

Justyna Madan
Justyna Madan
Oscypek, chociaż niezwykle popularny, jest tak naprawdę tylko jednym z wielu produktów owczych. Ile to wszystko kosztuje?
Oscypek, chociaż niezwykle popularny, jest tak naprawdę tylko jednym z wielu produktów owczych. Ile to wszystko kosztuje? Pixabay.com
Hodowla owiec w Polsce w ostatnich latach utrzymuje się na podobnym poziomie. Można mówić o bardzo delikatnym wzroście. Po co hoduje się owce? Głównie dla mięsa i wełny, skórę wykorzystuje się do produkcji wyrobów skórzanych, ale spożywcze produkty owcze coraz częściej pojawiają się też w sklepach. Mowa o mleku i serach. Jakie są ich właściwości i ile to wszystko kosztuje?

Spis treści

- Tradycja chowu owiec wiąże się z pewną obrzędowością, budownictwem oraz sprzętem pasterskim. Sezon wypasowy zaczynał się w dzień św. Wojciecha, który przypadał na dzień 23 kwietnia, a kończył się w dzień św. Michała Archanioła tzn. 29 września – wyjaśnia Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Jak dodaje MODR „owce są zwierzętami sezonowymi. Oznacza to, że rozmnażają się w takim okresie, aby wydać na świat potomstwo wiosną. Jednak w hodowli dąży się do asezonowości, by owca wydała dwa mioty w ciągu roku”.

Jakie są produkty owcze?

Owce prawdopodobnie najbardziej kojarzą się z wełną. Powstaje z niej włóczka, którą można, przy niewielkiej hodowli, zrobić samodzielnie w domu. Owczą wełnę pierze się w wodzie o temperaturze ciała najpierw bez środków chemicznych, a później ze środkiem piorącym. Następnie wełnę się suszy i czesze, aż będzie formą przypominać watę. Z niej wyciąga się włókna i skręca nitki, z których ostatecznie powstaje włóczka. Może mieć kolor naturalny, ale też być barwiona. Powstają z niej np. ubrania i dywany.

Nie jest to jednak jedyny produkt, który pochodzi od tych zwierząt. Wykorzystuje się również mięso, które w ostatnich latach jest coraz bardziej popularne ze względu na swoje właściwości prozdrowotne i skórę. A ponadto mleko, z którego robi się też sery, jogurty, czy kefiry. Z mleka owczego robione są oryginalne, prawdziwe góralskie oscypki.

Czy mleko owcze jest zdrowe?

- Tzw. żywność funkcjonalna posiada optymalny poziom składników antynowotworowych i antyoksydantów - witamin A, D, E, C, ß-karotenu oraz fosfolipidów, związki stymulujące odporność, a także substancje o działaniu antybakteryjnym i ograniczające odkładanie tłuszczu w organizmie. Wymogi żywności funkcjonalnej spełniają produkty pochodzenia owczego, czyli mleko i mięso jagnięce. W wielu krajach świata produkty owczarskie uznawane są za artykuły dietetyczne i delikatesowe - wyjaśnia Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz w Piotrkowie Trybunalskim.

Jak dodaje RZHOiK „mleko owcze zawiera dużo różnorodnych związków mineralnych i witamin, jego jednorodność i homogenność sprawia, że produkty wytworzone z mleka owczego, a więc sery i jogurty są łatwiej przyswajalne przez organizm człowieka”.

Baranina, przez obecność kwasu linolowego, również jest zaliczana do tzw. żywności funkcjonalnej. Jedzenie takiego mięsa może pomóc w zapobieganiu otyłości, wzmacnianiu układu odpornościowego, czy hamowaniu procesów miażdżycowych i osteoporozie.

Ceny mleka, serów i innych produktów owczych

Baranina i jagnięcina

Udziec bez kości (od 1,5 do 2,5 kg) kosztuje średnio 180 zł, gulasz barani 79 zł, łopatka bez kości 149 zł, a mielona baranina 69 zł.

Comber jagnięcy to koszt ok. 175 zł za kg, kark jagnięcy kosztuje średnio 89 zł, łopatka jagnięca 85 zł, schab jagnięcy 100 zł, udziec jagnięcy 93 zł, a zad jagnięcy 90 zł.

„Oferuje w sprzedaży ekologiczną jagnięcinę i baraninę najwyższej jakości. Mięso pochodzi z jagniąt z własnej hodowli od najlepszych francuskich ras mięsnych Charollais i Berrichon du cher. Mięso to charakteryzuje się niska zawartością tłuszczu oraz zawiera wyjątkowe walory kulinarne. Możliwość rozbioru mięsa na życzenie klienta. Cena za kilogram wystudzonego mięsa: Jagnięcina 40 zł, Baranina 30zł” – podaje jeden ze sprzedawców na portalu OLX.

Wełna

Kilogram włóczki z wełny owczej kosztuje średnio 100 zł. Do wyboru podstawowe kolory: czarny, szary, jasnoszary, biały. Można również kupić surową wełnę owczą, która nie była prana, wówczas jest to ok. 20 zł za 5 kg.

Owcza wełna to produkt naturalny, który skutecznie utrzymuje ciepło, a ponadto chroni przed wiatrem i chłodem. - Owce są zwierzętami udomowionymi, są strzyżone raz lub dwa razy do roku i nie jest to dla nich zabieg stresujący. Znają swojego gospodarza i czują się w swoim stadzie bezpieczne – podaje sklep Góralskie Wyroby.

Mleko owcze

Litr mleka owczego kosztuje średnio 10-20 zł. Mleko owcze częściowo odtłuszczone 1,7% kosztuje na Allegro 15 zł. UHT półtłuste – 13,99 zł.

„Mleko owcze od owiec rasy Fryzyjskiej to najzdrowsze z dostępnych produktów mlecznych, nie uczulające, pro zdrowotne- chów naturalny, ekologiczne standardy, bezstresowy udój, cena: 26,99 zł” – podaje jeden ze sprzedawców. Świeże mleko w takiej cenie za litr jest sprzedawane zazwyczaj pod koniec sezonu.

Ser owczy

Najbardziej popularnym serem owczym jest oczywiście oscypek, ale nie jest to jedyny ser robiony z owczego mleka. Można kupić również, m.in. ser biały, bryndzę, twaróg, bundz.

Gałka owcza tradycyjna mieszana kosztuje średnio 20-25 zł za 200 g. Owczy ser włoski Urda można kupić już za 10 zł za 200 g. Owczy pecorino kosztuje około 13-20 zł, grecki owczy hallumi – 22 zł za 200 g, bryndza 17 zł za 200 g, owcza ricotta ok. 18 zł za 300 g.

Jak rozpoznać prawdziwe oscypki?

Warto zwrócić uwagę również na prawdziwe oscypki, czyli takie z certyfikatem. Nie są one dostępne przez cały rok, a wtedy, kiedy owce są wypasane na pastwisku. Świeży, prawdziwy oscypek kupimy zazwyczaj od maja do października, plus/minus kilka tygodni. Oscypki te rzadko mają odciśnięte wzorki, raczej bardziej gładki, wrzecionowaty kształt, niż walec.

Lepiej kupować je u lokalnych sprzedawców w sprawdzonych miejscach niż na targowiskach, które nastawione są na wysyp turystów, a przez to bardziej prawdopodobne jest, że sprzedawany oscypek jest mieszanką, a nie oryginalnym serem wyłącznie z owczego mleka.

Przede wszystkim warto pamiętać, że koszt prawdziwego oscypka to na pewno nie kilka złotych. Jego cena to co najmniej kilkadziesiąt złotych (za 500-700 g). Głównie dlatego, że do jego wyprodukowania potrzeba kilka litrów mleka, a jedna owca daje nie więcej niż litr mleka dziennie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po czym poznać, czy oscypek jest prawdziwy? Ceny produktów owczych. Ile kosztuje mleko, ser, wełna i inne dary pochodzące od owiec? - Strefa Agro

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska