Łukasz Konstanty
Polscy medaliści mistrzostw świata w short tracku
Polscy medaliści mistrzostw świata w short tracku Fot. PAP/EPA/Koen van Weel
Największym polskim sukcesem minionego weekendu był triumf Igi Świątek w turnieju WTA 1000 w Indian Wells. Nasza tenisistka w znakomitym stylu rozprawiła się z Greczynką Marią Sakari (6:4, 6:0), sięgając po końcowy triumf. W sobotę i niedzielę Biało-Czerwoni zanotowali jednak znacznie więcej godnych wzmianki wyników.

Polacy z medalem mistrzostw świata w short tracku

Łukasz Kuczyński, Michał Niewiński, Felix Pigeon i Diane Sellier zdobyli brązowy medal w rywalizacji sztafetowej mężczyzn podczas zakończonych w niedzielę mistrzostw świata w short tracku. Najlepsi okazali się Chińczycy, srebro uzyskali z kolei Koreańczycy.

Nasz zespół długo jechał na ostatnim miejscu, na ostatnim okrążeniu upadek zaliczył jednak Holender, co pozwoliło biorącemu wówczas udział w zmaganiach Niewińskiemu na wyprzedzenie rywala i przekroczenie linii mety na medalowej pozycji. To drugi w historii krążek wywalczony przez Polskę podczas MŚ w short tracku - pierwszy w 2018 roku wywalczyła Natalia Maliszewska (srebro na 500 m w 2018 roku).

Pierwszy wygrany wyścig Marcina Budzińskiego w karierze

Marcin Budziński wygrał w niedzielę kolarski wyścig GP Slovenian Istra, liczący 156,5 km. To największy sukces w karierze polskiego zawodnika, który nigdy wcześniej nie zwyciężył w żadnych zawodach UCI. W przeszłości, w 2022 roku zdarzyło mu się jedynie wygrać jeden etap wyścigu Belgrad - Banja Luka, zwyciężył także w klasyfikacji górskiej wyścigu o nazwie In the footsteps of the Romans.

Co ciekawe to drugi z rzędu polski triumf w wyścigu odbywającym się w Słowenii. Przed rokiem najlepszy okazał sie bowiem Bartłomiej Proć.

Agata Pałka na podium turnieju European Open

Dżudoczka Agata Pałka (70 kg) zajęła drugie miejsce w turnieju European Open, który w miniony weekend odbywał się w Rydze. Nasza zawodniczka w drodze do finału pokonała trzy rywalki, w decydującej o zwycięstwie walce uległa jednak Litwince Aidzie Vasilauskaite. Dla Polki to pierwsze seniorskie podium w zawodach tej rangi.

Blisko podium byli też inni Biało-Czerwoni. Walkę o trzecie miejsce przegrali Damian Szwarnowiecki (81 kg), Patryk Broniec (+ 100 kg), Paulina Szlachta i Natalia Stokłosa (48 kg) oraz Anna Dyba (78 kg).

Polskie podium w Antalyi

Wiktoria Grejner (68 kg) zajęła drugie miejsce w turnieju Karate 1 Premier League w Antalyi. W decydującej o końcowym triumfie walce Polka przegrała ze Szwajcarką Eleną Quirici 3:4. Finałowa przeciwniczka naszej zawodniczki, dla której rezultat uzyskany w Turcji jest największym osiągnięciem w karierze, to wiceliderka światowego rankingu w tej kategorii wagowej (Grejner zajmuje 63. pozycję).

Po raz ostatni w zawodach PŚ w kombinacji norweskiej w sezonie 2023-24 wystąpiła z kolei Joanna Kil. Nasza zawodniczka w Trondheim zajęła 21. miejsce, znacznie większym sukcesem może jednak pochwalić się w Pucharze Kontynentalnym, w którym wygrała klasyfikację generalną.