Pomoc niepełnosprawnym

Redakcja
Na pytanie odpowiadają Katarzyna Barszczyk i Rafał Predko z Centrum Integracja w Zielonej Górze.
 • Gdzie należy się zgłosić by uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w celu pozarentowym ?
 • - Żeby uzyskać orzeczenie w takim celu, należy zgłosić się do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności - właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Zespół orzeka na wniosek osoby zainteresowanej albo przedstawiciela ustawowego tej osoby.

  Można go złożyć również za pośrednictwem centrum pomocy rodzinie lub ośrodka pomocy społecznej. Wówczas osoba zainteresowana, albo jej przedstawiciel ustawowy, musi wyrazić pisemną zgodę na złożenie wniosku w czyimś imieniu.

 • Kto może otrzymać dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych ? Ile ono wynosi?
 • - O dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się. Są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują.

  Wysokość dofinansowania to nawet do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia. Nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
  Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych może być przyznawane co roku.

 • Czy posiadając orzeczenie o niepełnosprawności mogę starać się o dofinansowanie do okularów?
 • - Osoba niepełnosprawna może się starać o przyznanie dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do szkieł do okularów. W ramach zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze - jeżeli szkła zostały częściowo zrefundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

  Niepełnosprawni zainteresowani uzyskaniem pomocy z PFRON w zaopatrzeniu w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, powinni złożyć wniosek w powiatowym centrum pomocy rodzinie. Lub w miejskim ośrodku pomocy społecznej - jeżeli w danej miejscowości ta jednostka zajmuje się tym zadaniem.
  Do tego są potrzebne jeszcze takie dokumenty, jak:

 • kopia aktualnego orzeczenia lub kopia wypisu z treści orzeczenia,
 • faktura określającą kwoty opłacone w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz udziału własnego lub inny dokument potwierdzający zakup,
 • kopia karty zlecenia na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, potwierdzona przez NFZ oraz przez firmę lub sklep realizujący zlecenie.
  O takie dofinansowanie z PFRON można ubiegać się stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Pod warunkiem, że średni miesięczny dochód (obliczony z trzech ostatnich miesięcy poprzedzających dzień, w którym składany jest wniosek) nie przekracza kwoty:
 • 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym. Do 30 listopada kryterium dochodowe wynosi 1.475,68 zł.
 • 65 proc. przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej. Do 30 listopada jest to 1.770,82 zł.
 • Najnowsze oferty na Black Friday

  Materiały promocyjne partnera

  Wideo

  Komentarze

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.