Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł na przyjęcie - przystawki, danie główne, deser

(staw, luk)
Rolada z kurczaka na przystawkę
Rolada z kurczaka na przystawkę fot. Barbara Brzezicka
Barbarę Brzezicką z Iłowej nagradzamy książką za jej propozycje na przyjęcie. Sezon na truskawki i inne sezonowe owoce, warzywa trwa. Czekamy na przepisy z ich wykorzystaniem.

Pamiętajcie drodzy Czytelnicy, że już lada dzień zacznie się czas wekowania. Przepisy jak zwykle prosimy nadsyłać na adres redakcji: "Gazeta Lubuska", al. Niepodległości 25, 65-042 Zielona Góra z dopiskiem "przepisy kulinarne" lub na maila: [email protected]
Zachęcamy, nagrody czekają.

Rolada z kurczaka na przystawkę

Składniki:1,5 kg kurczaka, 250gr chudego mięsa mielonego, ogórek konserwowy, papryka konserwowa 2 płaty, 100 gr. żółtego sera, fix do potraw chińskich, jarzynka do smaku, pieprz.

Przygotowanie: mięso kurczaka oddzielić od kości, natrzeć jarzynami i doprawić pieprzem, ogórek, paprykę i ser pokroić kostkę. Mięso mielone połączyć z fiksem, ogórkiem, papryką i serem. Farszem posmarować płat kurczaka, zwinąć w roladę, zawinąć w folię aluminiową i wstawić do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika, piec przez 50-60 minut. Zimną roladę kroić w plastry.

Galantyna z pietruszką

Składniki: 1,5 kg kurczaka, natka pietruszki, łyżeczka żelatyny, sól, pieprz biały.

Przygotowanie: tryblujemy kurczaka tak, aby zdjąć samą skórę nie uszkadzając jej. Natomiast odfiletowane mięso z kurczaka mielimy w maszynce dodając połowę pęczka posiekanej świeżo natki pietruszki, żelatynę, sól, pieprz do smaku i wyrabiamy jednolitą masę. Na płacie skórnej rozkładamy farsz i zwijamy w roladę. Zawijamy w folię spożywczą, następnie w siatkę, związujemy. Wkładamy do gorącej wody i gotujemy całość 1 godz. Zimne galantyny kroimy i podajemy na półmiskach.

Zrazy kasztelańskie

Składniki: 1 kg wołowiny bez kości, 10 dag tłuszczu, 2 dag maki, 12 dag śmietany, 15 dag cebuli, sól, pieprz, 1,5 dag grzybów suszonych, 10 dag chleba razowego.

Przygotowanie : Mięso wyporcjować, rozbić, grzyby ugotować, pokroić w grube paski i zmieszać z podsmażoną cebulą. Na plastry mięsa kłaść pokrojony w kostkę chleb razowy, a następnie grzyby z cebulą. Mięso zwinąć w roladę, obruszyć mąką i solą. Podsmażyć, a następnie dusić w wywarze z grzybów do miękkości. Sos doprawić śmietaną i przyprawić, zagotować i podawać do ziemniaków

Filet z indyka w miodzie

Składniki: 1kg indyka, sól, pieprz, vegeta, pół kostki masła, 1/3 szklanki oleju, 3 łyżeczki majeranku, 1 łyżka miodu.

Przygotowanie: Osuszone mięso natrzeć solą, pieprzem, vegetą, odstawić na 20 minut. W rondelku rozgrzać masło z dodatkiem oleju, miodu, majeranku. Doprawione mięso polać przygotowaną zalewą. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Piec 1.5 godziny. podawać pokrojony w plastry z sosem.

Surówka z czarnej rzodkwi ze śmietaną

Składniki: 2,3 rzodkwie, cebula, śmietana, sól

Przygotowanie: umytą rzodkiew zetrzeć na tarce o średnich nożach (oczach). Cebulę pokroić drobno. Składniki połączyć, dodać sól i śmietanę. Wymieszać i przełożyć do salaterki.`

Surówka z pomidora i papryki

Składniki: 2 pomidory, papryka, cebula, łyżka oleju, sól, pieprz, sok z cytryną, szczypiorek.

Przygotowanie: warzywa kroimy w kostkę, doprawiamy i polewamy oliwą z sokiem z cytryny. Posypać szczypiorkiem.

Sałatka warstwowa na przekąski

Składniki: jeden słoik selera naciowego, puszka ananasa, kukurydzy i marchwi konserwowej, duży por, 5 jaj na twardo, 20 dag szynki, słoik majonezu, sól, pieprz.

Przygotowanie: warzywa i ananasa osączyć z zalewy, pora pokroić w krążki, ananasa w kostki oraz jaja i szynkę ponownie w kostkę. Układać warstwowo: seler, kukurydza, ananas, por, marchew, jaja, szynkę. Schładzać przez kilka godzin w lodówce. Przed podaniem polać majonezem i przyprawić solą i pieprzem.

Sałatka odświętna

Składniki: 15 dag sera feta, 10 dag makaronu muszelki, 15 dag szynki konserwowej, 3 pomidory, mały słoiczek czarnych oliwek bez pestek, puszka czerwonej fasoli, puszka kukurydzy, 4 łyżki oliwy, 3 łyżki octu winnego, sól, pieprz.

Przygotowanie: makaron ugotować na pół miękko, odcedzić pomidory, obrać i pokroić na małe kawałki, oliwki, ser i szynkę pokroić. Kukurydzę i fasolę odcedzić z zalewy. Tak przygotowane składniki przełożyć do salaterki. Ocet winny wymieszać z oliwą, wlać do sałatki i wymieszać. Na koniec doprawić solą i pieprzem i wymieszać.

Rosół królewski

Składniki: 50 dag wołowiny, połowa całej kury, 15 dag cielęciny, 2 marchewki, po, pietruszka, pół selera, cebulka, 3 pieczarki, łyżka masła, białko, sól, pieprz.

Przygotowanie: Mięso opłukać, kurę i cielęcinę sparzyć. Zalać 2-3 litrami zimnej wody i gotować około 1 godz. zebrać szumowiny i posolić wywar. Pieczarki i warzywa obrać i pokroić w kostkę, zarumienić na maśle, dodać do rosołu i doprawić i pieprzem. Gotować przez 30 minut. Rosół przecedzić i dodać białko, aby stał się kolorowy i gotować przez 5 minut. Przecedzić przez płótno. Podawać z kluseczkami i mięsem pokrojonym w dużą kostkę i dodać natkę pietruszki.

Zupa krem z brokułów

Składniki: brokuły lub kalafior, cebula, 3 łodygi selera naciowego, 2 łyżki oliwy z oliwek, 1,25l bulionu, sól, pieprz, gałka muszkatołowa.

Przygotowanie: w garnku zagotować bulion, włożyć brokuły i gotować przez 15 minut, następnie wyjąć, zachowując wywar. W drugim garnku rozgrzać oliwę z oliwek i podsmażyć na niej pokrojone łodygi selera. Następnie zalać wywarem z gotowania brokułów i gotować przez 5 minut. Z ugotowanego brokuła ściąć różyczki i odłożyć, a głąb zmiksować razem z zupą. Następnie z zupę doprawić do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Przed podaniem zupę podgrzać, dodając cale różyczki brokuła. Można też uprażyć płatki migdałów i zimne ułożyć na talerzach

Tort kokosowy

Składniki: 11 białek, 30 dag cukru pudru, 30 dag wiórków kokosowych.

Składniki masy: 2,5 do 3 szklanek kremówki, 3 łyżki cukru pudru, cukier waniliowy, 2 śmietany fix do dekoracji, 3 połówki brzoskwiń, płatki migdałowe, całe migdały obrane ze skórki, białe serduszko dekoracyjnie.

Przygotowanie: białka ubić na sztywno, dodać cukier puder, dobrze zmiksować i wsypać wiórki kokosowe. Dokładnie wymieszać i wylać do blaszki na papier do pieczenia. Piec w temperaturze 180 - 200 stopni przez 45-50 min. Po ostygnięciu przekroić na dwa blaty. Kremówkę ubić z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Na koniec dodać śmietanę fix. Pierwszy krążek obficie posmarować. Przykryć drugim krążkiem, posmarować wierzch i boki tortu. Dokładnie wygładzić, a boki obsypać płatkami migdałowymi. Na wierzch wycisnąć i śmietanę i położyć różyczkę. W każdą włożyć kawałek brzoskwini.

Brzoskwiniowiec

Składniki biszkoptu: 5 jaj, 5 łyżek cukru, 4 łyżki mąki, łyżka kakao, łyżeczka proszku do pieczenia. Z tych składników upiec biszkopt.

Składniki masy brzoskwiniowej: 2 galaretki cytrynowe, 2 puszki brzoskwiń

Składniki polewy: 15 dag cukru, 12,5 dag margaryny, 2 łyżki kakao, 2 łyżki wody

Przygotowanie: galaretkę rozpuścić wg przepisu na opakowaniu dając o jedną szklankę mniej wody. Brzoskwinie odsączyć, drobno pokroić i zmiksować z gęstniejącą galaretką. Cukier zagotować z wodą i kakao. Następnie dodać margarynę i dokładnie wymieszać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska