Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 1 mld zł w ramach czternastki trafił do jednego miasta! Jednak nie wszyscy seniorzy otrzymali wypłaty

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Ponad 550 tys. osób otrzymało czternaste emerytury tylko w jednym regionie. To rekord w skali kraju.
Ponad 550 tys. osób otrzymało czternaste emerytury tylko w jednym regionie. To rekord w skali kraju. 123rf.com/vivoo
Wypłaty czternastych emerytur zostały w całości zrealizowane. ZUS informuje, że wypłaty wykonane zostały zgodnie z harmonogramem, a Zakład dysponuje już statystykami o najwyższych świadczeniach w poszczególnych oddziałach. Nie wszyscy doczekali się jednak wypłaty 14 emerytury w tym roku.

Spis treści

Ponad 8 mln osób uprawnionych do otrzymania czternastki

W 2023 roku do 14. emerytury uprawnionych było ok. 7,8 mln osób pobierających świadczenia z ZUS. Ponadto czternastki otrzymało blisko 800 tys. osób pobierających emerytury lub renty z KRUS oraz ok. 270 tys. osób pobierających świadczenia tzw. mundurowe.

Zakład zrealizował wypłatę świadczenia zgodnie z przyjętym harmonogramem. Wszystkie 14. emerytury zostały wypłacone na czas. Obsługa tego zadania przebiegła sprawnie. Około 80 proc. emerytów i rencistów pobiera swoje świadczenia, w tym 14. emeryturę, na konto w banku - wskazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS przypomniała także, że dodatkowe świadczenie w postaci 14. emerytury otrzymały osoby, które na ostatni dzień sierpnia miały prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS, a każdy z uprawnionych otrzyma taką samą kwotę wypłaty z ewentualnym przelicznikiem złotówka za złotówkę w przypadku wyższego świadczenia podstawowego. Czternastki nie otrzymały jedynie osoby, których świadczenie zawieszone na dzień badania prawa do niej, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Ponad 1 mld zł wypłacono w jednym mieście

Najwięcej 14. emerytur wypłacono w trzech warszawskich oddziałach ZUS. Było to 553 tys. świadczeń na łączną kwotę 1,1 mld zł. A jak wyglądały wypłaty czternastek w innych miastach? Na podium znalazły się także dwa oddziały z Poznania, gdzie wypłacono 385 tys. świadczeń na kwotę 849 mln zł. Trzecie miejsce to dwa łódzkie oddziały, które wypłaciły 389 tys. świadczeń na łącznie 894 mln zł. Sporo wypłacono także z oddziału w Gdańsku: 340 tys. świadczeń na kwotę 755 mln zł, a w Rzeszowie: 286 tys. świadczeń o wartości 669 mln zł.

Rekordowe kwoty 14. emerytur

Czternasta emerytura w pełnej wysokości przysługiwała osobom, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty stosowana jest zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, że czternastkę w 2023 roku otrzymali seniorzy, których emerytura nie przekraczała 5500 zł brutto. Aby uzyskać prawo do wypłaty 14. emerytury, świadczenie podstawowe musiało wynosić co najmniej 50 zł.

W 2023 roku czternasta emerytura wynosił 2650 zł brutto. Ze świadczenia została pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka jest natomiast wolna od innych potrąceń, np. od zajęć komorniczych i nie wlicza się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy o 500 plus dla niesamodzielnych.

Zmiany w systemie emerytalnym w 2023

Wyborczy rok przyniósł wiele zmian w prawie emerytalnym. Przede wszystkim rząd zdecydował, że trzynaste i czternaste emerytury staną się świadczeniami corocznymi. Pierwsza z nich będzie wypłacana w kwietniu, już po corocznej waloryzacji emerytur, natomiast 14. emerytura trafi do seniorów we wrześniu zgodnie z harmonogramem wypłat ustalonym przez ZUS.

Znowelizowana została także ustawa o emeryturach pomostowych. Zniesiony został wygasający ich charakter, który oznacza, że takie świadczenie przysługiwać będzie większej ilości osób. Do połowy bieżącego roku pomostówki pobierało ok. 40 tys. osób, a ZUS prognozuje, że ta liczba w 2024 roku wzrośnie o ok. 7,4 tys. Emerytury pomostowe przysługują przede wszystkim osobom pracującym w ciężkich, szkodliwych dla zdrowia warunkach.

Jak informował portal strefaedukacji.pl, możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę zyskają także nauczyciele. Sejm uchwalił ustawę, która przywraca im taką możliwość i choć nadal będą oni musieli wykazać 30 lat okresu składkowego i przez minimum 20 lat pracować w zawodzie, to od 2024 roku będą oni mogli przejść na emeryturę wcześniej, niż wskazuje na to wiek emerytalny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad 1 mld zł w ramach czternastki trafił do jednego miasta! Jednak nie wszyscy seniorzy otrzymali wypłaty - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska