Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poranny przegląd prasy z "Gazetą Lubuską"

Redakcja
Przegląd prasy z "Gazetą Lubuską".
Przegląd prasy z "Gazetą Lubuską". sxc.hu
Prezentujemy przegląd krajowej prasy. Co dzieje się w Polsce i na świecie? Sprawdź.

"Rzeczpospolita": Platforma mało obywatelska

Władze klubu PO zakazują swym parlamentarzystom samodzielnego zgłaszania poprawek do rządowych projektów ustaw - donosi "Rzeczpospolita".

Prezydium klubu, jeszcze przed pierwszym posiedzeniem obecnego Sejmu, uchwaliło regulamin postępowania z rządowymi projektami. Według niego poseł lub senator PO musi uzgadniać z ministrami zakres i tryb każdej poprawki.

Jak mówi Ireneusz Raś (PO), chodzi o uniknięcie lobbingu i merytoryczne sprawdzenie skutków poprawek. Zapis powstał, bo inna jest specyfika pracy posłów koalicyjnych, a inna opozycyjnych - dodaje.

Nie przekonuje to opozycyjnych polityków, którzy wspominają o łamaniu konstytucji. Ale konstytucjonaliści są ostrożniejsi.

Prof. Piotr Winczorek z UW wyjaśnia, że w systemie gabinetowo-parlamentarnym kontrola parlamentu nad rządem jest mocno iluzoryczna i jest tak w wielu krajach. "Jeśli rządzący chcą być skuteczni, muszą sobie zapewnić poparcie klubu" - podkreśla.

Jednak dr Ryszard Piotrowski (UW) ocenia, że uzależnienie możliwości korygowania projektów rządowych od akceptacji rządu jest zaprzeczeniem instytucji parlamentu. "Konstytucja mówi, że to Sejm uchwala ustawy, rozpatruje je autonomicznie, nie za zgodą rządu" - zauważa.

"Parkiet": Polska bardzo atrakcyjna na globalnym rynku fuzji i przejęć

Polska jest wysoko notowana w rankingu atrakcyjności rynków dla fuzji i przejęć - informuje "Parkiet", powołując się na raport firmy doradczej Ernst & Young.

Wśród 148 sklasyfikowanych państw jesteśmy na 30. pozycji.

A w kategorii kapitału ludzkiego nawet liderujemy w Europie, uzyskując 92 na 100 możliwych punktów. Zostaliśmy ocenieni jako posiadający wysokie kwalifikacje, bardzo dobrze wykształceni pracownicy.

Stosunkowo najsłabiej wypadamy pod względem regulacyjno-politycznym - w tej kategorii mamy 48 punktów na 100, o 2 więcej niż przed rokiem. Bardzo słabe noty dostaliśmy m.in. za ilość formalności potrzebnych do założenia działalności biznesowej czy czas oczekiwania na decyzję administracyjną ws. nabycia aktywów przez jedną firmę od innej.

Ale dane są optymistyczne - wartość transakcji fuzji i przejęć w II kw. tego roku w porównaniu z I kw. wzrosła o 8 proc. i aż o 63 proc. w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku. "Nie we wszystkich krajach, które są wyżej w rankingu, nastąpił wzrost aktywności inwestorów" - mówi Zbigniew Jusis z Ernst & Young.

"Gazeta Wyborcza": PO nad aborcją bez dyscypliny

Klub PO zdecydował, że każdy poseł podczas głosowania nad dwoma projektami - Ruchu Palikota i Solidarnej Polski - ws. aborcji zagłosuje zgodnie ze swoim sumieniem - donosi "Gazeta Wyborcza".

Klub w przeważającej większości jest za tym, by nie rozpoczynać dyskusji nad regulacjami ws. aborcji, skoro kompromis, który mamy, tak trudno było wypracować - mówi wiceszefowa klubu Małgorzata Kidawa-Błońska. I dodaje: RP i SP składając skrajne projekty, chcą politycznej awantury.

Posłanka nie obawia się porażki podczas głosowania, choć w PO może się wyłamać kilku konserwatystów. Projekt SP i tak uda się odrzucić, bo z koalicją zagłosuje lewica - ocenia.

"Dziennik Gazeta Prawna": Bruksela żąda wyjaśnień w sprawie A2

Resort transportu musi się wytłumaczyć przed Komisją Europejską, dlaczego zlecono dokończenie budowy autostrady A2 z wolnej ręki - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Chodzi o dwa odcinki trasy, z których budowy został wyrzucony chiński Covec. Po czym, po krótkich negocjacjach, GDDKiA zleciła dokończenie tych prac z wolnej ręki.

Rząd już przesłał do KE pismo, w którym tłumaczy dlaczego można było zrezygnować z przetargu. Ale jeśli wyjaśnienia nie będą satysfakcjonujące dla Brukseli, to przeciwko Polsce będzie wszczęte już właściwe postępowanie i zostaną wystosowane zarzuty formalne - stwierdza "DGP".

Dr Włodzimierz Dzierżanowski obawia się, że ostatecznie sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości UE. Nie było podstaw do zastosowania trybu wolnej ręki; tak można było jedynie zlecić zabezpieczenie placu budowy - ocenia prezes Grupy Doradczej Sienna.

A porażka w Trybunale może wiązać się z karami finansowymi. "Nie wyciągnęliśmy wniosków z poprzednich zastrzeżeń zgłaszanych przez KE" - podkreśla Arkadiusz Szyszkowski z Instytutu Nauk Prawnych PAN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska