Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poranny przegląd prasy

Redakcja
Zobacz, o czym dziś piszą najpopularniejsze dzienniki.

"Dziennik Polski": Drogie szkolenie w Glasgow

Nawet 850 tysięcy złotych może kosztować wyjazd do Szkocji 110 nauczycieli przedmiotów zawodowych na szkolenie - informuje "Dziennik Polski".

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie ogłosiło przetarg na "organizację 8 seminariów dla 110 osób obejmującą zapewnienie usługi transportowej, hotelarskiej i gastronomicznej". Pobyt ma być zorganizowany w ośmiu turach między I kwartałem 2013 a I kwartałem 2014 roku. Każda z grup poleci do Szkocji na siedem dni, poza ostatnią, dla której wystarczy czterodniowe seminarium. Wartość zamówienia może oscylować między 750 tys. a 850 tys. złotych.

Dlaczego w Szkocji? Bo "partnerem w realizacji tego projektu jest Anniesland College of Further Education z siedzibą w Glasgow" - tłumaczą urzędnicy.

"Puls Biznesu": Będą dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne?

Resort zdrowia wrócił do prac nad ustawą o ubezpieczeniach zdrowotnych - dowiedział się "Puls Biznesu". Projekt przepisów ma być gotowy jesienią.

Jak powiedziała gazecie Dorota Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń ds. polis zdrowotnych, dzisiejsze ogromne problemy służby zdrowia, takie jak np. kolejki do specjalistów i zabiegów oraz zadłużanie się szpitali, mogą być rozwiązane właśnie przez prywatne ubezpieczenia.

Jak się dowiedziała gazeta, resort zdrowia ma wprowadzić do ustawy nowe rozwiązania, jak np. komplementarne ubezpieczenia zdrowotne, umożliwiające nie tylko szybszy dostęp do lekarzy, ale także do zabiegów, które normalnie nie są refundowane przez NFZ.

Cytowana przez gazetę firma analityczna PMR wyliczyła, że na prywatne leczenie Polacy wydają rocznie ponad 30,8 mld zł czyli 800 zł na głowę. Wydatki te mają rosnąć w tempie 5 proc. rocznie. Jednak połowę z nich trafia do branży farmaceutycznej za leki bez recept.

"Dziennik Gazeta Prawna": Szkolne tsunami zaleje Polskę

W 2014 roku szkoły w Polsce zostaną zalane gigantyczną falą uczniów. Będzie ich dwukrotnie więcej niż obecnie - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak obliczyli dziennikarze gazety, do szkół trafi nawet 680 tys. dzieci, bowiem za dwa lata do 7-latków dołączą obowiązkowo 6-latki. Do tej pory do szkół trafiały grupy liczące ok. 350 tys. dzieci.

Nie wszystkie samorządy i szkoły będą w stanie poradzić sobie z takim obciążeniem. Resort edukacji planował, że w tym roku do szkół trafi 40 proc. najmłodszych. Zdaniem gazety, nie będzie ich więcej niż przed rokiem, a w szkolnych ławach zasiądzie co piąty.

Dlatego ministerstwo apeluje, a niektóre samorządy podjęły działania, by skłonić rodziców maluchów do przepisania ich do szkoły.

"Gazeta Wyborcza": Sposób na aspergera

W Chorzowie powstaje klasa dla dzieci z zespołem Aspergera. Oprócz chłopca i dziewczynki z tym zespołem, w klasie będzie jeszcze dwóch chłopców autystycznych - informuje "Gazeta Wyborcza".

Autyzm to zaburzenie spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu, objawiające się m.in. trudnością w nawiązywaniu kontaktów. Osoby z zespołem Aspergera niektóre bodźce odbierają zbyt intensywnie. Nie mogą się uczyć w większej grupie, bo najważniejsza jest dla nich przewidywalność.

Ludzie z zespołem Aspergera w pracy radzą sobie świetnie, bo wykonywanym zadaniom poświęcają się bez reszty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska