Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Poruszające słowa byłego prezydenta Gruzji Micheiła Saakaszwilego. „Jeśli przeżyję, to dzięki Polsce”

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
„Jeśli przeżyję, to dzięki Polsce, misja polskich lekarzy to moja ostatnia szansa” – podkreślił były prezydent Gruzji Micheił Saakaszwili.
„Jeśli przeżyję, to dzięki Polsce, misja polskich lekarzy to moja ostatnia szansa” – podkreślił były prezydent Gruzji Micheił Saakaszwili. Shakh Aivazov/Associated Press/East News
- Jeśli przeżyję, to dzięki Polsce, misja polskich lekarzy to moja ostatnia szansa – podkreślił były prezydent Gruzji Micheił Saakaszwili. Dodał, że śp. prezydent prof. Lech Kaczyński był politykiem, który miał największy wpływ na jego poglądy. - Powtarzał mi: "Różnica między nami, jako członkami Unii, a wami jest taka, że kiedy ja przestanę być prezydentem, będę mógł żyć, ty możesz zostać zabity". Niestety zabił go Putin, który teraz zabija mnie - napisał.

Poruszający wywiad byłego prezydenta Gruzji

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili udzielił korespondencyjnego wywiadu brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej. Dziennikarka zapytała go o stan zdrowia i przygotowywaną misję polskich lekarzy, którzy mieliby go zbadać.

- To jest moja ostatnia nadzieja na pozostanie przy życiu. Polska to najbardziej szlachetny i wierny ideałom kraj na świecie. Jeśli uda mi się przeżyć, będę za to wdzięczny Polsce. Lech Kaczyński był politykiem, który miał największy wpływ na moje poglądy. Powtarzał mi: »Różnica między nami, jako członkami Unii, a wami jest taka, że kiedy ja przestanę być prezydentem, będę mógł żyć, ty możesz zostać zabity«. Niestety zabił go Putin, który teraz zabija mnie – odpowiedział były prezydent Gruzji.

Potwierdził wcześniejsze doniesienia o złym stanie zdrowia i złym traktowaniu w szpitalu.

- W tym szpitalu główne decyzje o leczeniu podejmują służby bezpieczeństwa. Usuwają i mianują personel medyczny. Próbują ingerować w historię choroby. Jestem bardzo blisko niewydolności wielonarządowej. Jestem bardzo słaby i cierpię z powodu ogromnego bólu – dodał.

Beata Szydło reaguje

Na słowa byłego prezydenta Gruzji zareagowała na Twitterze była premier, europoseł i wiceprezes PiS Beata Szydło. Prezydent Micheil Saakaszwili niczym nie zasłużył na los, jaki go spotyka. Naród gruziński jego postawie zawdzięcza ocalenie niepodległości. Apeluję do władz Gruzji o zgodę na natychmiastowe udzielenie prezydentowi pomocy medycznej. Polska jest gotowa jej udzielić – napisała.

Historia byłego prezydenta Gruzji

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili został zatrzymany w październiku 2021 roku, kiedy po ośmiu latach powrócił do Gruzji z uchodźstwa. W 2018 roku sąd gruziński skazał go zaocznie na sześć lat więzienia za nadużycie władzy w czasie pełnienia obowiązków, natomiast sam Saakaszwili zaprzeczył tym zarzutom i uznał je za motywowane politycznie.

W listopadzie 2021 roku Saakaszwili został przeniesiony do szpitala więziennego po strajku głodowym i doniesieniach o pogorszeniu stanu zdrowia, co rodzi obawy o jego życie. Doktor David E. Smith i jego współpracownicy stwierdzili w raporcie toksykologicznym z 28 listopada 2022 r., że badanie próbek włosów i paznokci pobranych od Saakaszwilego wykazało obecność metali ciężkich i innych substancji, a wiele stwierdzonych u niego objawów patologicznych pasuje do zatrucia metalami ciężkimi, do którego doszło w czasie uwięzienia i które przyczyniło się do szybkiego pogorszenia stanu jego zdrowia.

W grudniu 2022 roku gruzińska organizacja pozarządowa Empathy, zajmująca się rehabilitacją ofiar tortur, opublikowała raport o stanie zdrowia Saakaszwilego na podstawie badania lekarskiego przeprowadzonego przez komisję składającą się z 10 ekspertów gruzińskich i sześciu ekspertów zagranicznych.

W raporcie zdiagnozowano u Saakaszwilego ponad 20 zaburzeń – w tym 10 poważnych – i stwierdzono, że stan jego zdrowia nie pozwala na pobyt w więzieniu. Pomimo tych okoliczności 6 lutego 2022 roku sędzia sądu okręgowego w Tbilisi odrzucił wniosek Saakaszwilego o zwolnienie lub odroczenie wyroku ze względów zdrowotnych. Sam były prezydent wielokrotnie prosił o umożliwienie wyjazdu za granicę w celu uzyskania odpowiedniego leczenia. Gotowość jego przyjęcia zadeklarowały m.in. władze Polski.

od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Poruszające słowa byłego prezydenta Gruzji Micheiła Saakaszwilego. „Jeśli przeżyję, to dzięki Polsce” - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska