Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach. Dzień otwarty dla chętnych do utworzenia rodziny zastępczej

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
W Żarach brakuje rodzin zastępczych i pogotowia opiekuńczego. Pani Beata piętnaście lat tworzyła zawodową rodzinę.
W Żarach brakuje rodzin zastępczych i pogotowia opiekuńczego. Pani Beata piętnaście lat tworzyła zawodową rodzinę. Aleksandra Łuczyńska
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach szuka kandydatów to stworzenia zawodowej rodziny zastępczej oraz pogotowia rodzinnego. Sytuacji, gdy są potrzebne jest coraz więcej.

Beata Horzela z Żar była zawodową rodziną zastępczą przez piętnaście lat. W tym czasie, opiekowała się łącznie czterdzieściorgiem dzieci (oczywiście nie w jednym czasie!) i do dziś ma kontakt niemal z każdym z nich. To był maleństwa, przedszkolaki, ale też większe nastolatki. Każde z nich to inna, często smutna historia. Jak podkreśla pani Beata, żeby stworzyć rodzinę zastępczą, trzeba kochać dzieci.

CZYTAJ TEŻ

Stworzyć im dom

- Nie można absolutnie myśleć tu o pieniądzach, bo człowiek szybko się wypali. My stworzyliśmy rodzinę zastępczą, gdy nasze dzieci były już duże, najmłodsza córka miała trzynaście lat. Dla nas to było naturalne, my kochamy dzieci, zawsze chcieliśmy mieć dużą rodzinę - opowiada żaranka. - Trzeba pamiętać o tym, że te dzieci mają swoich rodziców, z którymi trzeba często współpracować. Dzieci nie są naszą własnością, naszym zadaniem jest opieka, stworzenie im domu.

To najczęściej dom tymczasowy, zwłaszcza dla całkiem maleńkich dzieci, które trafiają do adopcji, jeśli rodzice nie interesują się nimi. Starsze przebywają w rodzinie zastępczej do usamodzielnienia. Pani Beata, choć nie jest już zawodową rodziną, pod swoją opieką ma dwoje niemowlaków. Czułość, troska i zaangażowanie, z jaką się nimi zajmuje zwala z nóg.

Są bardzo potrzebne!

W powiecie żarskim rodzin zastępczych jest ok. 130, ale to najczęściej osoby spokrewnione z dziećmi. Zawodowych rodzin zastępczych jest obecnie dziewięć i to wciąż za mało w stosunku do potrzeb, jakie są. Tylko w minionym tygodniu było kilka przypadków, gdy konieczne było umieszczenie dzieci. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach pilnie poszukuje także chętnych do stworzenia zawodowej rodziny zastępczej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego.

Nie musisz być w związku

Zawodowa rodzina zastępcza otrzymuje wynagrodzenie w wysokości od 5 tys. 084 zł do 6 tys. 101 zł brutto., w zależności od liczby dzieci i ewentualne niepełnosprawności. Na każde dziecko przysługuje świadczenie w wysokości 1 tys. 152 zł oraz 500+.

To jest praca, która wymaga zaangażowania - podkreśla Anna Rosa, psycholog w PCPR. - Ustawa mówi o tym, że osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej powinny mieć odpowiednie warunki mieszkaniowe. Nie mogą być ograniczone we władzy rodzicielskiej, jeśli któreś z rodziców ma obowiązek alimentacyjny to musi być wypełniany. Rodzinę zastępczą mogą tworzyć osoby samotne.

Kto może zostać rodziną zastępczą?

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobom niepozostającym w związku małżeńskim, które:

  • dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej;
  • nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona;
  • wypełniają obowiązek alimentacyjny- w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego;
  • nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych;
  • są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniami o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej;
  • przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe;
  • nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
  • W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej i zawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.
emisja bez ograniczeń wiekowychprzemocseks
Wideo

Strona Kobiet: Przemoc seksualna wojsk rosyjskich wobec Ukrainek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska