MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powrót maseczek jesienią 2023? Ekspertka rekomenduje ich noszenie. „To naprawdę działa”

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Jesień i zima sprzyjają infekcjom. Liczba zachorowań na grypę, COVID-19 czy przeziębienia rośnie, a Polacy coraz chętniej sięgają po testy, które mogą wykonać samodzielnie w domu. Ekspertka wyjaśnia, dlaczego testy warto wykonywać w przychodniach i zachęca do noszenia maseczek.

Spis treści

Młoda kobieta pokazuje maseczkę ochronną w wyciągniętych dłoniach
Noszenie maseczek znacząco obniża ryzyko zakażenia. Ważne jest prawidłowe noszenie i odpowiednio częste zmienianie. Sylwia Bartyzel/Unsplash

Testy najlepiej w placówkach medycznych

Dane statystyczne pokazują ostatnio wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Wielu pacjentów zastanawia się, czy wykonywać na własną rękę testy combo wskazujące, czy mamy do czynienia z COVID-19, RSV czy z grypą.

– Jeśli podejrzewany u siebie grypę lub COVID-19, to samodzielnie wykonany przez pacjenta test combo raczej nie będzie honorowany w przychodni. To tylko wskazówka, co należy dalej zrobić. Powstanie bowiem pytanie, czy materiał do testów został dobrze pobrany. Taki test powinien zostać wykonany w placówce medycznej, gdzie lekarz proponuje potwierdzenie wyniku dodatniego – mówi wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

W opinii prof. Szuster-Ciesielskiej za testowaniem zawsze powinno iść konkretne działanie.

– Testujemy się zawsze po coś, ale pacjenci obecnie za dużo możliwości nie mają – podkreśla.

Lek na COVID-19 kosztuje ponad 6 tys. zł

Wirusolog zwróciła uwagę, że test może być przede wszystkim wskazaniem do zastosowania leku.

– Ogólnie mamy skuteczne leki przeciwko COVID-19 i przeciwko grypie, a zatem informacja o przyczynie infekcji jest jak najbardziej wskazana. Jednakże lek przeciwko COVID-19 nie jest dostępny w Polsce cenowo, bo Paxlovid kosztuje około 6 tys. zł i hurtownie czy apteki raczej nie sprowadzają go ze względu na to, że amatorów jest bardzo mało – dodaje Szuster-Ciesielska.

Warto podkreślić, że sprowadzenie tego leku trwa kilka dni, przez co takie leczenie może nie mieć większego sensu.

– Ten lek trzeba podać zaraz na początku choroby – zauważa ekspertka.

Test wykonany przez pacjenta nieważny w przychodni

Pacjenci chętnie sięgają po testy dostępne w aptekach i samodzielnie je wykonują. Jednak taki test i jego wynik są raczej dla informacji własnej. Jak zastrzegła prof. Szuster-Ciesielska, samodzielnie wykonany przez pacjenta test raczej nie będzie honorowany w przychodni.

– Po wykonaniu testu – np. jeśli pacjent będzie miał ujemny wynik, a ma objawy chorobowe – powstanie pytanie, czy materiał do testu został przez niego dobrze pobrany z nosa lub gardła – wskazuje.

Prawidłowo wykonany test jest podstawą do odpowiedniego leczenia.

– Jeśli więc myślimy o leku przeciwgrypowym, to taki test powinien zostać wykonany w placówce medycznej – w gabinetach lekarskich czy w gabinetach pielęgniarskich. To właśnie będzie stanowiło podstawę przepisania tego leku – mówi.

Pacjent z objawami infekcji może udać się do placówki medycznej, w której mogą być wykonywane testy. Jeżeli takiej pewności nie ma, może przyjść z własnym testem i wykonać go w gabinecie zabiegowym.

– W razie pozytywnego wyniku, możemy otrzymać receptę. Jednak trzeba się o to wszystko samemu bardzo postarać – przyznaje prof. Szuster-Ciesielska.

Coraz więcej zakażeń jesienią. Ekspertka zaleca noszenie maseczek

Wirusolog podkreśliła też, że zakażeń będzie coraz więcej, jak co roku – wraz z nastaniem jesieni. Powodów tego jest kilka.

– Rzadziej przebywamy na powietrzu, częściej w zamkniętych pomieszczeniach, rzadziej otwieramy okna, więc stwarzane są warunki do bardzo dobrego przenoszenia się wirusów między ludźmi – podkreśla.

Co ważne, ekspertka rekomenduje noszenie maseczek, kiedy przebywamy w grupach.

– To naprawdę działa. W środkach komunikacji miejskiej – pociągach, autobusach, tramwajach, galeriach – nośmy maseczki, one znacząco obniżą ryzyko zakażenia, o ile będą prawidłowo założone i odpowiednio często zmieniane – apeluje.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Powrót maseczek jesienią 2023? Ekspertka rekomenduje ich noszenie. „To naprawdę działa” - Strona Zdrowia

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska