Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj receptę na zdrowy brzuszek dziecka

Magda Weidner, (kb)
Wyrób w dziecku nawyk picia wody mineralnej lub owocowych herbat. Kolorowe napoje gazowane i przesłodzone soki przyczyniają się do niestrawności!
Wyrób w dziecku nawyk picia wody mineralnej lub owocowych herbat. Kolorowe napoje gazowane i przesłodzone soki przyczyniają się do niestrawności! DiGiTouch
Aby przedszkolak czy uczeń był zdrowy i ciekawy świata, musimy zapewnić mu odpowiednie posiłki - dostosowane do wieku i aktywności. Ale co konkretnie podać na talerzu? Sprawdź, co radzą ekspertki.

Kiedy dziecko kończy roczek, rodzice zaczynają mniej rygorystycznie podchodzić do spraw związanych z jego żywieniem. Niestety, to może mieć fatalne skutki. Jak wynika z badań Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, 20 proc. dzieci w Polsce ma problemy z otyłością. W ciągu ostatnich lat wzrosła również liczba zachorowań na cukrzycę wśród przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

ZAPAMIĘTAJ
Wszystkie te dolegliwości spowodowane są złym odżywianiem i problemami z trawieniem.

Jeśli chcesz, żeby twoje dziecko było zdrowe, musisz zadbać o jego jadłospis równie troskliwie jak wtedy, gdy było niemowlakiem.

Pięć posiłków

Jadłospis dziecka powinien obejmować;

* trzy główne dania: śniadanie, obiad, kolację;

* dwie przekąski - drugie śniadanie i podwieczorek.

Powinny być rozłożone równomiernie w ciągu dnia - najlepiej co trzy godziny. Należy unikać podjadania między posiłkami. Dietetyczka Magdalena Golińczak podpowiada, co podać na talerzu.

Pierwsze śniadanie

Powinno składać się z:

* posiłku mlecznego (zupa mleczna, płatki zbożowe z mlekiem) oraz kakao/kawy zbożowej z mlekiem); lub

* kanapki: z masłem (do 3. roku życia, starszym dzieciom można wprowadzić margarynę wysokogatunkową, miękką), serem albo wędliną, z dodatkiem warzyw sezonowych (sałata, rzodkiewka, ogórek, szczypiorek).

WAŻNE
Pieczywo powinno być urozmaicone: jasne i ciemne (pełnoziarniste). Kanapki można smarować pastami przygotowanymi z twarogu, jajka i ryby, na przykład z dodatkiem zieleniny. Do tego dołóżmy jakiś owoc.

Drugie śniadanie

Powinno zawierać świeże owoce, surówki, jogurty lub małą kanapkę.

UWAGA
Musi być lekkie. Jego zdaniem jest jedynie zaspokojenie uczucia głodu przed obiadem.

Obiad

ZAPAMIĘTAJ
To podstawowy i najobfitszy posiłek.

Obiad powinien składać się z:

* zupy - w zależności od upodobań dziecka może być to barszczyk, ogórkowa, pomidorowa, jarzynowa zabielona mlekiem;

* drugiego dania: musi zawierać białko zwierzęce (mięso drobiowe, ryby w postaci pulpetów, duszone czy gotowane) lub jajko.

UWAGA
Bardzo ważnym elementem obiadu są warzywa w postaci surówek lub gotowane oraz owoc. Jako dodatek węglowodanowy: ziemniaki, ryż, kasze, makaron. Na deser możemy podać kompot.

Podwieczorek

Powinien być lekką przekąską w postaci owocu, przecieru owocowego, koktajlu mlecznego.

Kolacja

Powinna być posiłkiem ciepłym, zawierającym białko zwierzęce. Przykładowo może to być kaszka na mleku, kluski lub makaron z twarogiem. Ewentualnie można podać kanapki. Do picia - napoje mleczne (jogurt, kefir, bawarka, kakao). Dodajmy do tego warzywa i owoce.

Niezbędne w jadłospisie

Produkty zalecane w codziennym jadłospisie dziecka to:

* mleko i produkty mleczne: dwie szklanki dziennie (mleko 1,5 proc., jogurt, kefir) oraz twaróg (100 g) lub ser żółty (4 plasterki);

* produkty zbożowe: pełnoziarniste, różne gatunki kasz, ryżu i makaronów;

* chude mięso (przed podaniem należy obrać ze skóry i usunąć widoczny tłuszcz) i rośliny strączkowe;

* całe jajka kurze: 3-4 razy w tygodniu;

* dwie szklanki świeżych owoców (nie zastępujemy ich sokami) oraz warzyw (surowe, gotowane);

* tłuszcze: miękkie margaryny, oleje roślinne;

* ryby: dwa razy w tygodniu.

Dobre nawyki

Oto proste, ale skuteczne sposoby kształtowania odpowiednich nawyków żywieniowych dziecka.

1. Wykorzystaj zainteresowanie nowymi smakami, kolorami, konsystencją potraw.

ZAPAMIĘTAJ
Możesz pozwolić kupić dziecku zastawę tylko dla siebie, na przykład talerzyk z ulubionym bohaterem bajki czy kubeczek z własnym imieniem. Dzięki temu będzie chętniej jadło i łatwiej "przemycisz" na takim talerzu pełnowartościowe elementy diety.

2. Posiłki spożywajcie wspólnie. Koniecznie w przyjemnej atmosferze i bez pośpiechu.

ZAPAMIĘTAJ
Pod żadnym pozorem nie podnoś głosu i nie karz dziecka za zbyt wolne jedzenie. Nie zmuszaj też do niego. Takimi metodami doprowadzisz jedynie do sytuacji, w której maluch będzie bał się kolejnych posiłków.

3. Nie nagradzaj słodyczami, na przykład za zjedzenie zdrowego posiłku.

UWAGA
Oglądając reklamy telewizyjne, wyjaśniaj, jak omawiane produkty wpływają na zdrowie i rozwój człowieka.

4. Rodzinne zakupy również są doskonałą nauką dokonywania odpowiednich wyborów.

5. Możecie też ułożyć wspólne menu i przygotować posiłek. Znajdź proste przepisy na sałatki, kanapki, ciasteczka i poproś dziecko o pomoc w ich przygotowaniu. Własnoręcznie zrobione potrawy będą mu lepiej smakować.

6. W czasie posiłku dziecko powinno siedzieć przy stole, nie oglądając przy tym telewizji, nie przeglądając gazet itd.

7. Kontroluj zdrowotną jakość przekąsek - to właśnie one są najczęstszą przyczyną otyłości u dzieci.

ZAPAMIĘTAJ
W zasięgu wzroku dziecka powinna znajdować się tylko zdrowa żywność. Ty też zwracaj uwagę na to, co jesz, bo jesteś dla dziecka wzorem do naśladowania. Nabiera nawyków, obserwując twój talerz. Nie zmusisz malucha do spożywania produktów, których nie jadają inni domownicy.

- Pięć razy dziennie przygotujmy maluchowi coś do zjedzenia. Niech posiłki będą podawane regularnie, co 3-4 godziny, o stałych porach dnia. Dzięki temu organizm dziecka przyzwyczai się do konkretnego rytmu - podpowiada Małgorzata Zdrojewska, specjalista dietetyk. - Aby zapobiegać problemom z bolącym brzuszkiem, w diecie musi znaleźć się odpowiednia ilość błonnika. Znajdziemy go w produktach pełnoziarnistych, w warzywach i w owocach. Jeśli jednak dziecko buntuje się przeciwko takiemu jedzeniu, zadbajmy o to, aby w przerwach chrupało wysokobłonnikowe przekąski w postaci batonów zbożowych lub pieczywa chrupkiego.

Zdrowe przekąski

Są to: * pełnoziarniste kanapki, bułki z farszem (twaróg, ryba, kurczak, masło orzechowe) * koktajle mleczne z owoców i jogurtu naturalnego * ciastka owsiane i zbożowe, batony wielozbożowe * owsianka, płatki wielozbożowe z mlekiem * świeże i suszone owoce, orzechy, nasiona dyni, słonecznika, migdały * jogurt niskotłuszczowy, serek homogenizowany * surówka/sałatka wielowarzywna lub sok.

Unikaj podawania: * prażonej kukurydzy, cukierków * hamburgerów, chipsów, frytek * kremowych lub francuskich ciast * słodkich napojów gazowanych i sztucznie barwionych * wysoko przetworzonej żywności (konserwy, pasztety, koncentraty zup).

Dieta dla ucznia

Sposób odżywiania dziecka w wieku szkolnym powinien opierać się na zasadach piramidy zdrowego żywienia. Określa ona, jakie produkty i w jakich ilościach czy proporcjach należy zjeść w dziennej racji pokarmowej, aby zapewnić prawidłowy wzrost i rozwój organizmu.

Codzienne porcje według piramidy zdrowego żywienia to:

* produkty zbożowe: wybieraj ciemne, pełnoziarniste. Są źródłem energii, powinny występować w każdym posiłku pięć razy w ciągu dnia. Mogą być to takie produkty jak pieczywo, ryż, makaron, kasze, muesli;

* warzywa i owoce: powinny być spożywane cztery razy w ciągu dnia, jako dodatek do każdego posiłku (najlepiej w postaci surowej). Są źródłem witamin, soli mineralnych i błonnika. Neutralizują zakwaszające działanie produktów mięsnych, jaj i produktów zbożowych;

* mleko i przetwory mleczne: to źródło wapnia do budowy mocnych kości (mleko, kefiry, jogurty, maślanki, sery twarogowe, żółte, pleśniowe);

* mięso, wędliny, drób, ryby, jaja: powinny być spożywane codziennie, w co najmniej jednym posiłku. Produkty te są bogate w żelazo, pełnowartościowe białko, witaminy z grupy B, ale należy je jeść w towarzystwie warzyw, które neutralizują ich zakwaszające działanie. Unikaj podawania wysoko przetworzonych, zastępując je domowymi pieczeniami;

* tłuszcze: to źródło witamin A, D, E, K, NNKT. Do diety należy włączyć oleje roślinne, dodając je do gotowych potraw w postaci surowej.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska