MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prace nad nowymi podstawami programowymi dobiegają końca. W tym tygodniu poznamy ostateczny wygląd dokumentu

Magdalena Ignaciuk
Ostateczny wygląd podstaw programowych poznamy już w tym tygodniu.
Ostateczny wygląd podstaw programowych poznamy już w tym tygodniu. pixabay.com
Do końca bieżącego tygodnia eksperci mają przedstawić ostateczną wersję podstaw programowych, które zaczną obowiązywać od 1 września 2024 roku. Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer przekazała również, że w najbliższych dniach minister Nowacka podpisze rozporządzenie o likwidacji przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Zmiany te są częścią szerokiej reformy edukacyjnej, mającej na celu dostosowanie programów nauczania do aktualnych potrzeb uczniów i wymogów nowoczesnego świata.

Spis treści

Trwają prace nad nową podstawą programową

13 maja zakończyły się konsultacje publiczne dotyczące projektów nowelizacji rozporządzeń ministra edukacji, które wprowadzają zmniejszenie zakresu treści wymaganych od uczniów. Nowa podstawa programowa, która ma zacząć obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025, jest obecnie w fazie finalizacji przez zespół ekspertów. Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że prace te są odpowiedzią na potrzeby reformy edukacyjnej, mającej na celu aktualizację i optymalizację programu nauczania.

– W tej chwili zbieramy te informacje – powiedziała Katarzyna Lubnauer, odnosząc się do liczby uwag, które wpłynęły do resortu w ramach konsultacji.

Wskazała również, że ostateczny termin przedstawienia zmian w podstawach programowych to koniec czerwca.

– Rozporządzenie dotyczące podstaw programowych do końca czerwca (...). To jest termin, którego chcielibyśmy dotrzymać, bo to jest jednak duża praca – dodała.

Likwidacja HiT i wprowadzenie Edukacji Obywatelskiej

Jedną z najbardziej znaczących zmian jest likwidacja przedmiotu Historia i Teraźniejszość (HiT) i wprowadzenie w jego miejsce Edukacji Obywatelskiej. Zmiana ta ma wejść w życie stopniowo, począwszy od roku szkolnego 2024/2025, aż do całkowitego wygaszenia przedmiotu HiT w roku szkolnym 2026/2027. Nowy przedmiot ma zostać wprowadzony od roku szkolnego 2025/2026.

– Mam nadzieję, że to dosłownie kwestia jednego, dwóch dni – na podpisanie przez panią minister Nowacką tego rozporządzenia – poinformowała Katarzyna Lubnauer, wskazując na bliskie zakończenie prac nad rozporządzeniem dotyczącym ramowych planów nauczania i likwidacji HiT.

Spotkania i konsultacje w ramach prac nad podstawami programowymi

W ramach prac nad nową podstawą programową odbyły się spotkania z nauczycielami i ekspertami. Wiceszefowa MEN wskazała na spotkanie z nauczycielami języka polskiego oraz wysłuchanie obywatelskie organizowane przez Fundację "Stocznia", które miały na celu zebranie opinii i uwag dotyczących zmian w podstawie programowej.

– Jeszcze 14 maja spotkaliśmy się z grupą nauczycieli języka polskiego związanych z petycją skierowaną do MEN w sprawie kanonu lektur, a 18 maja odbyło się wysłuchanie obywatelskie organizowane przez Fundację Stocznia (dotyczące zmian w podstawie programowej z języka polskiego – PAP). Również mamy otrzymać informację na ten temat, byli tam przedstawiciele Instytutu Badań Edukacyjnych, z którymi współpracujemy, jak również ekspertka zajmująca się dokończeniem prac nad podstawami programowymi – przekazała wiceszefowa MEN.

Zmiany w polskiej edukacji mają na celu dostosowanie programów nauczania do współczesnych wyzwań i potrzeb uczniów. Likwidacja przedmiotu Historia i Teraźniejszość oraz wprowadzenie edukacji obywatelskiej to kroki mające przygotować młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym kraju.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prace nad nowymi podstawami programowymi dobiegają końca. W tym tygodniu poznamy ostateczny wygląd dokumentu - Strefa Edukacji

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska