MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawa pracowników po urodzeniu dziecka

Agnieszka Dziublewska
fot. Mariusz Kapała, grafika Marek Sarnowski
Pan Darek trzy tygodnie temu został dumnym ojcem. Na razie w domu z synkiem jest jego żona, ale Czytelnik chce poznać uroki ojcostwa. Zamierza wziąć część urlopu na siebie.

W Polsce zmienia się mentalność. Dla młodego taty pieluchy to już nie wstyd.

Mama po porodzie idzie na urlop automatycznie. Nie musi składać u szefa żadnego wniosku, chyba że chce wziąć część przed planowaną datą rozwiązania. Może wtedy wziąć do dwóch tygodni, ale musi napisać wniosek.

Czy młody tatuś może być na urlopie macierzyńskim?
Ojciec dziecka też ma prawo do urlopu macierzyńskiego. Może to zrobić po wykorzystaniu przez matkę co najmniej 14 tygodni tego świadczenia. Jeśli z mężem zdecydujesz się na podział urlopu, musisz wcześniej powiadomić o tym swoją firmę. Złóż wniosek o swoją rezygnację siedem dni przed planowanym powrotem do pracy. Do wniosku dołącz zaświadczenie z firmy męża, że zostanie mu udzielony urlop bezpośrednio po twojej rezygnacji. Ojciec ma też prawo do urlopu, gdy matka zmarła podczas porodu lub macierzyńskiego albo porzuciła dziecko.

TU SĄ PRZEPISY

TU SĄ PRZEPISY

  • Ustawa z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU 2006 nr 221 poz. 1615).
  • Możesz też zajrzeć do ujednoliconego tekstu ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU 1999 nr 60 poz. 636 ze zm.).
  • Jakie warunki musi spełnić kobieta, żeby dostała urlop macierzyński?
    Oczywiście warunkiem podstawowym jest urodzenie dziecka. Żeby dostać urlop, musisz też być pracownicą na zasadzie umowy o pracę. Nie mają znaczenia staż pracy, rodzaj umowy o pracę czy wymiar etatu. Szef nie ma prawa odmówić ci przyznania tego urlopu. Pokaż mu tylko akt urodzenia dziecka lub inny dokument potwierdzającego jego narodziny. Natomiast jeśli chcesz urlop przed porodem, musisz złożyć odpowiedni wniosek. Możesz wziąć dwa tygodnie przed planowaną datą rozwiązania.

    Czy na urlopie macierzyńskim dostaniesz jakieś pieniądze?
    Tak. Przysługuje ci zasiłek macierzyński. Jego wysokość to 100 proc. wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru. Czas jego pobierania zależy od kilku czynników:

  • gdy dziecko urodzi się martwe lub umrze w ciągu pierwszych ośmiu tygodni po narodzinach, zasiłek przysługuje przez osiem tygodni po porodzie;
  • jeśli umrze później, to kobieta zachowuje prawo do zasiłku siedem dni od jego śmierci;
  • gdy dziecko trafi do szpitala, to matka, która wykorzystała osiem tygodni urlopu może pozostałą jego część i pozostałą część zasiłku wykorzystać po powrocie dziecka do domu;
  • jeśli kobieta zrezygnuje z wychowania dziecka i odda je do adopcji lub domu małego dziecka, pobiera zasiłek do dnia oddania dziecka, nie krócej niż przez osiem tygodni po porodzie.


    Czy zasiłek przysługuje tylko na urlopie macierzyńskim?

    Nie. Zasiłek macierzyński przysługuje ci, jeśli w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:
  • urodziłaś dziecko;
  • przyjęłaś na wychowanie dziecko w wieku do siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia i wystąpiłaś do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
  • przyjęłaś na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, dziecko w wieku do siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia.

    Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ustało w okresie ciąży:
  • wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.


  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska