Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent spocznie koło Piłsudskiego

Zebrała (bat) (źródła: onet.pl, interia.pl, tvn24.pl, gazeta.pl)
Maria i Lech Kaczyńscy zostaną pochowani w jednym sarkofagu. Spoczną obok marszałka Piłsudskiego. Po dyskusjach, czy Wawel będzie dobrym miejscem pochówku dla prezydenckiej pary, powstał pomysł, by spoczął tam również Ryszard Kaczorowski.

Znamy już szczegóły uroczystości pogrzebowych Lecha i Marii Kaczyńskich. Rozpoczną się w niedzielę o 14.00 mszą żałobną w Bazylice Mariackiej, potem kondukt żałobny przejdzie na Wawel, gdzie trumny zostaną złożone w krypcie. - Uroczystości zakończy salwa artyleryjska - poinformował wczoraj minister Michał Boni.

Do Krakowa przyjadą najważniejsi politycy świata (wstępna lista w ramce). Część z nich będzie w Polsce od soboty, bo chce uczestniczyć w uroczystościach w Warszawie.

Prezydencka para spocznie w Krypcie Srebrnych Dzwonów, miejscu pochówku marszałka Piłsudskiego. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że Maria i Lech Kaczyński pochowani zostaną w jednym sarkofagu. Jest on projektowany przez architekt Martę Witosławską. Jaki będzie? Na razie wiadomo jedynie, że będzie miał prostą formę i zostanie wykonany z granitu. - To nie może być strojne. Padł pomysł, by motywem, który się pojawi, była chorągiew, jeden z symboli władzy prezydenckiej. To chyba jedyna dekoracja, jaka tu będzie - mówiła wczoraj dziennikarzom M. Witosławska.

Poseł PiS Paweł Kowal zdradził w Radiu Zet, że rozważano cztery miejsca pochówku pary prezydenckiej. Rodzina zastanawiała się nad świątynią Opatrzności Bożej, Powązkami, Wawelem lub Archikatedrą Warszawską. Chociaż rzecznik krakowskiej kurii sugerował, że decyzję o pochówku na Wawelu podjęła rodzina prezydenta, wczoraj pojawiły się też informacje, że bliscy Marii i Lecha Kaczyńskich akurat mieli poważne wątpliwości w tej sprawie.

Pochówek prezydenckiej pary na Wawelu jest już przesądzony i budzi coraz większe emocje. W tej sprawie wypowiadają się politycy, duchowni, publicyści. Przeciwko jest między innymi Andrzej Wajda i biskup Tadeusz Pieronek. W Krakowie organizowane są demonstracje przeciwko uroczystościom pogrzebowym w tym miejscu.

Jakby w odpowiedzi na nie wczoraj pojawiły się nowe propozycje związane pochówkiem prezydenckiej pary na Wawelu. - Uczcijmy wszystkie ofiary Katynia i smoleńskiej katastrofy - zaapelował prof. Franciszek Ziejka. Były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego chce, by na Wawelu umieszczono tablice upamiętniające mord na polskich oficerach w 1940 roku i katastrofę prezydenckiego samolotu.
Kardynał Dziwisz zaproponował z kolei, by na Wawelu (obok sarkofagu marszałka Piłsudskiego) powstała krypta prezydencka w której mieliby być pochowani wspólnie - prezydent Lech Kaczyński z żoną oraz prezydent Ryszard Kaczorowski.

Zdaniem proboszcza parafii archikatedralnej ks. prałata Zdzisława Sochackiego, miejsce to będzie najlepsze na pochówek ofiar katastrofy. - W 1990 roku, w 50. rocznicę zbrodni katyńskiej tuż obok Krypty Piłsudskiego we wnęce została umieszczona urna z ziemią z Katynia i pamiątkowa płyta - przypomina proboszcz.

W podziemiach katedry na Wawelu są prochy najznakomitszych Polaków. W krypcie św. Leonarda, wzniesionej na przełomie XI i XII wieku spoczywa król Jan III Sobieski i książę Józef Poniatowski. Na Wawelu pochowano najwybitniejszych monarchów: Stefana Batorego, Zygmunta Starego, Zygmunta III Wazę, Jana Kazimierza... Tu po upadku Powstania Listopadowego umieszczono trumnę z Tadeuszem Kościuszką, tu spoczęły prochy gen. Władysława Sikorskiego pół wieku po jego śmierci.
Wawelskie groby i krypty są też miejscem ostatniego spoczynku narodowych poetów. W krypcie Wieszczów Narodowych pochowano Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. W 1993 roku znalazła się tam płyta pamiątkowa ku czci Cypriana Kamila Norwida, a 28 lutego odsłonięty został tam medalion z wizerunkiem Fryderyka Chopina.

To nie pierwszy pochówek na Wawelu, który budził kontrowersje. Największe - jak dotąd - były podczas pogrzebu Józefa Piłsudskiego. Prezydencka para (i być może Ryszard Kaczorowski) mają spocząć właśnie obok marszałka.

Groby Królewskie w katedrze można zwiedzać. W sobotę i niedzielę Wawel jednak nie przyjmuje turystów.

Prezydenta pożegnają najważniejsi politycy

- Międzynarodowe uroczystości pożegnalne odbędą się w Krakowie - potwierdził wczoraj rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Będą w nich uczestniczyć najważniejsi politycy świata. Przyjadą: prezydent USA Barack Obama z małżonką, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, prezydent i kanclerz Niemiec - Horst Koehler i Angela Merkel, prezydent Czech Vaclav Klaus, prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz i premier Robert Fico,
prezydent Litwy Dalia Grybauskaite i były prezydent Valdas Adamkus, prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow, prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves, prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, prezydent Węgier Laszlo Solyom i premier Gordon Bajnai, prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz i jego poprzednik Wiktor Juszczenko, premier Mykoła Azarow, być może także była premier Julia Tymoszenko, premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero, premier Kanady Stephen Harper, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Lista nie jest jeszcze zamknięta. Być może pełen skład delegacji poznamy dziś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska