Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prima Aprilis 2024. Skąd wziął się ten zwyczaj? Od kiedy obchodzimy Prima Aprilis?

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
1 kwietnia obchodzony jest jako Prima Aprilis, dzień żartów i dowcipów. Żarty, zmyślone informacje czy zabawne memy i obrazki są wszędzie, zarówno w internecie, jak i poza nim. Skąd wziął się ten zwyczaj? Gdzie ten dzień jest obchodzony? W 2024 doszło do ciekawego zbiegu okoliczności, że Prima Aprilis zbiega się z Lanym Poniedziałkiem.
Prima Aprilis obchodzimy 1 kwietnia. To dzień żartów i dowcipów.
Prima Aprilis obchodzimy 1 kwietnia. To dzień żartów i dowcipów. Fot. Pixabay

Spis treści

Skąd wziął się Prima Aprilis?

Tak naprawdę nie wiadomo, skąd dokładnie wzięła się tradycja żartów na początku kwietnia. Dzień Prima Aprilis zaczął zdobywać popularność już w średniowieczu, a korzenie Prima Aprilis (co znaczy właśnie pierwszy kwietnia po łacinie) sięgają prawdopodobnie starożytności i czasów rzymskich (rzadziej mówi się o greckich).

Co oznacza Prima Aprilis? Według popularnych hipotez, odnosiło się ono do Cereialii, święta, podczas którego oddawano cześć bogini Ceres (odpowiedniczki greckiej Demeter). Mówi się również o łączeniu tego święta z dniem Fortuny Virilis lub Veneraliów, które obchodzono właśnie 1 kwietnia. Wówczas, zgodnie z rzymskim zwyczajem, dozwolone były żarty i wygłupy, masowo występowali komicy, mężczyźni przebierali się za kobiety.

Od kiedy obchodzi się Prima Aprilis w Europie?

Symbolem początków obchodów dnia Prima Aprilis jest kalendarz gregoriański. Tradycję żartów 1 kwietnia wiąże się ze zmianą kalendarza przez papieża Grzegorza XIII, przeprowadzoną w 1582 roku. Zdecydowano wówczas, że rok będzie się rozpoczynał 1 stycznia, a nie jak w dotychczas pod koniec marca. Osoby, które nie wiedziały lub nie uznawały zmiany były nazywane „kwietniowymi głupcami” („April fools”, tak, jak Prima Aprilis jest określany w krajach anglosaskich).

Inne ciekawe doniesienie o początkach święta 1 kwietnia pochodzi z Francji. Prima Aprilis obchodzono tam w nieco inny sposób. Na początku XVI wieku holenderski kronikarz wspominał o francuskich chłopach, którzy dzielili się rybą na znak końca postu, świętując tym samym przywitanie wiosny. Ten zabawny zwyczaj opisany był jako „kwietniowa ryba”.

Coraz popularniejsze obchodzenie tego dnia w sposób polegający na żartowaniu z innych zwróciło uwagę Kościoła, które nie chciało w kalendarzu czegoś, co byłoby kolejnym pogańskim świętem. Uznano więc, że Prima Aprilis ma kojarzyć się z Judaszem Iskariotą, który zdradził Jezusa Chrystusa i miał być symbolem fałszu, obłudy i kłamstwa.

Dzień żartów, czyli Prima Aprilis w Polsce

Polski Prima Aprilis zawitał do nas już kilkaset lat temu. Pierwsze doniesienia o obchodzeniu w żartobliwy sposób 1 kwietnia dotarły do Polski jeszcze w XVI wieku, a dowodzi temu jeden z zachowanych utworów poetyckich, którego fragment brzmi: "Prima Aprilis albo najpierwszy dzień kwietnia. Do rozmaitych żartów moda staroletnia". Już w następnym stuleciu 1 kwietnia zaczął być celebrowany w podobny sposób, jaki znamy do dziś. Oznacza to, że w tym dniu dozwolone były wszelkie psikusy.

Idea ta sięgała najwyższych władz. Choć traktat przeciwko Turcji Osmańskiej z cesarzem Austrii podpisano 1 kwietnia 1683 roku, to dokument został antydatowany na 31 marca, by data ta nie kojarzyła się z żartem na Prima Aprilis.

Prima Aprilis współcześnie

Dziś dzień radosny Prima Aprilis, zwany także jako dzień kłamcy, jest obchodzony globalnie, choć pod różnymi nazwami. W krajach anglosaskich znany jest jako Apil Fools’ Day, czyli wspominany wcześniej „dzień głupców kwietniowych”, za naszą wschodnią granicą (w Rosji, na Ukrainie czy Białorusi) jest do „dzień śmiechu” lub „dzień żartów”. Jakie są obchody Prima Aprilis współcześnie?

W Prima Aprilis dozwolone są wszelkie niewinne kawały. Obecnie do zabawy na początku kwietnia włączają się znane marki, media, politycy czy sportowcy. Firmy prezentują żartobliwe oferty produktów (przykładowo jeden z producentów słodyczy zaproponował wersję czekolady o smaku… jajecznicy na boczku).

Z kolei warszawski przewoźnik komunikacji miejskiej zaproponował kilka lat temu zorganizowanie specjalnej linii autobusowej dla nowożeńców, która jeździłaby między Urzędami Stanu Cywilnego, parkami i restauracjami.

Redakcje informacyjne prześcigają się w tworzeniu nieprawdziwych wiadomości na Prima Aprilis. Prym wiodą tu często media sportowe, opowiadające historie o ogromnych sukcesach, wielkich transferach i dyscyplinach, które nie istnieją. Jednak niektóre z nich przeszły do historii nie tylko jako „fake newsy”, ale wzbudziły konsternację na świecie.

Kontrowersyjne żarty na Prima Aprilis

Prima Aprilis, który obchodzono już w późnym średniowieczu, to z zasady dzień radosny i pełen śmiechu, jednak nie dla wszystkich. Jak się okazuje, może nawet sprowadzać nieszczęścia. Kilkukrotnie po kontrowersyjne żarty sięgał syn obalonego dyktatora Iraku, Udaj Hussein. Należąca do niego gazeta „Babil” opublikowała w 1998 roku informację, że USA… zniosły sankcje na Irak. Syn zbrodniarza przyznał później, że był to żart, ale rok później Udaj postanowił kontynuować „zabawę”. Gazeta „poinformowała”, że miesięczne racje żywnościowe zostaną uzupełnione o banany, czekoladę i napój Pepsi. Jednak zabrakło mu fantazji i w kolejnych latach powtarzał te same żarty.

W Rumunii w dzień śmiechu 2000 roku doszło do innego skandalu. Tamtejsza gazeta „Opinia” w pierwszy dzień kwietnia poinformowała, że 60 osób, które przebywają w jednym z zakładów karnych, zostało uwolnione. Na miejsce przyjechały rodziny i bliscy więźniów, by przekonać się, że nic takiego nie zdarzyło się, a osadzeni dalej przebywają w więzieniu.

Z kolei w 2004 roku pewien Amerykanin wziął dzień kłamstwa bardzo na poważnie, gdyż postanowił „zażartować” z byłej żony. Zadzwonił, by przyszła do jego domu, bo „chce on coś jej pokazać”. Gdy przybyła na miejsce zobaczyła przerażający widok – byłego męża powieszonego na drzewie. Zadzwoniła od razu na numer alarmowy. Jak się okazało, Randy Wood, bo tak się nazywał „żartowniś”, żył i miał się dobrze, gdyż zabezpieczył się uprzężą. Do śmiechu nie było ani byłej żonie, ani służbom. Przez swój wygłup na Prima Aprilis mężczyzna został oskarżony o spowodowanie fałszywej interwencji służb.

Zbieżność z Lanym Poniedziałkiem

W 2024 roku dochodzi od ciekawej zbieżności. Prima Aprilis jest obchodzony razem z Lanym Poniedziałkiem (znanym także pod nazwą Śmigus-Dyngus), czyli drugim dniem Świąt Wielkanocnych. Według tradycji, ludzie polewają się tego dnia wodą.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prima Aprilis 2024. Skąd wziął się ten zwyczaj? Od kiedy obchodzimy Prima Aprilis? - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska