Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problemy z moczem

Magdalena Raduszyńska
Marek Chlamtacz ma 41 lat, mieszka w Zielonej Górze. Żonaty, dwie córki. Lubi słuchać niemieckiego rocka, jeździć na nartach i nurkować
Marek Chlamtacz ma 41 lat, mieszka w Zielonej Górze. Żonaty, dwie córki. Lubi słuchać niemieckiego rocka, jeździć na nartach i nurkować fot. Krzysztof Kubasiewicz
Rozmowa z dr Markiem Chlamtaczem, urologiem.

- Kogo dotyczy problem nietrzymania moczu?
- W Polsce na tę przypadłość cierpi ponad 26 proc. kobiet. Są to osoby w bardzo różnym wieku, nawet już po 20 roku życia. Najstarsze leczone u nas pacjentki są po osiemdziesiątce. Ale wiadomo, że największy procent stanowią kobiety w średnim wieku.

- Co jest przyczyną tej dolegliwości?
- Po pierwsze osłabienie mięśni dna miednicy, które odpowiadają za prawidłowe zamknięcie wylotu pęcherza. Mięśnie te z wiekiem tracą swoją elastyczność i wtedy przy kichaniu czy kaszlu może pojawić się niekontrolowane wyciekanie moczu. Mięśnie osłabia też poród. Przyczyną mogą również być uszkodzenia systemu nerwowego.

- Jakie leczenie stosuje się przy tym schorzeniu?
- Najważniejsza jest diagnoza, która pozwala zdecydować jaki typ leczenia trzeba zastosować. Czasem wystarczy pomoc farmakologiczna, natomiast niekiedy konieczne jest operacyjne usunięcie dolegliwości. Na trochę może pomóc też fizykoterapia.

- Dziękuję.

Co to za schorzenie

BEZPŁATNE KONSULTACJE

Stały punkt konsultacyjny dla kobiet z nietrzymaniem moczu - Centrum Urologii w Zielonej Górze. Rejestracja pod nr tel.: 068 452 41 11.

Nietrzymanie moczu (NTM) to objaw polegający na niekontrolowanym wycieku moczu. Przyczyną tego schorzenia jest osłabienie mięśni dna miednicy.
Jest to grupa mięśni rozciągnięta jak hamak między nogami, z przodu przyczepiona do kości łonowej, a z tyłu do dolnej części kręgosłupa.

Zaciskając się i unosząc, mięśnie te kontrolują zwieracze odbytu, cewki moczowej i pochwy. Kiedy mięśnie słabną, ich działanie staje się mniej efektywne. Wśród osób dotkniętych NTM prym wiodą kobiety, które cierpią na to schorzenie częściej niż na cukrzycę, depresję czy nadciśnienie.

Podstawą leczenia jest badanie kliniczne. Od jego wyniku zależy, czy konieczne jest skierowanie na badania specjalistyczne, m. in. badanie urodynamiczne. Obejmuje ono kilka testów: pomiar czasu oddawania moczu, ilość tego moczu, ciśnienie wewnątrz pęcherza i odbytnicy, oraz napięcie mięśni zatrzymujących mocz. Potem lekarz decyduje jaki typ leczenia zastosować. Nie ignoruj problemu, jak najszybciej skontaktuj się z urologiem lub ginekologiem. To schorzenie można i trzeba leczyć.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

  • usiądź wygodnie na krześle, stopy oprzyj na podłodze, nogi ułóż w lekkim rozkroku. Pochyl się do przodu, łokcie opierając na udach
  • napnij i wyciągnij mięsnie odbytu, wytrzymaj, odlicz do 3-4 i rozluźnij je, licząc do 3-4
  • teraz napnij mięśnie pochwy, wytrzymaj odliczając do 3-4, następnie rozluźnij znów licząc do 3-4
  • dwa ostatnie ćwiczenia powtarzaj kilka razy w ciągu godziny, odliczając do 3-4. Nie dopuszczaj do zmęczenia mięśni i bólu. W ciągu dnia powinnaś wykonać 50-120 powtórzeń Zaleca się wykonywanie ćwiczeń w 5-10 sesjach, ze stopniowym wydłużaniem czasu wytrzymywania.

    Kiedy opanujesz te ćwiczenia w pozycji siedzącej, będziesz je mogła wykonywać także stojąc i leżąc.

    To powinno cię zaniepokoić

  • zdarza ci się biec do toalety, poczuwszy nagłą konieczność oddania moczu
  • korzystasz z toalety częściej niż 8 razy dziennie
  • zdarza ci się nie utrzymać moczu zanim dojdziesz do toalety
  • korzystasz z toalety kilka razy w ciągu nocy
  • możliwość skorzystania z toalet ma dla ciebie znaczenie przy wyborze miejsca podróży czy robienia zakupów
  • popuszczasz mocz podczas kichania, kaszlu, ćwiczeń fizycznych, noszenia zakupów, chodzenia

    Infolinia 0 801 800 038 Codziennie (prócz niedziel) w godzinach 8.00-20.00 możesz poradzić się lekarza specjalizującego się w leczeniu NTM. Koszt połączenia i całej rozmowy to 29 groszy (plus VAT).
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska