Prognoza fali powodziowej w Lubuskiem. Aktualna sytuacja

(pij)
fot. archiwum
Udostępnij:
Trwa napełnianie worków piaskiem. W gminie Szlichtyngowa zamknięto szkołę. 2,5 tys. worków z piaskiem wyłożono w rejonie Klenicy, w miejscach zagrożonych przerwaniem wału.

W powiecie wschowskim - gm. Szlichtyngowa trwa napełnianie dodatkowo 1000 worków. Zabezpieczono przepompownię wody w Wyszanowie. Od poniedziałku odwołano tam zajęcia w szkole na czas nieokreślony. W bazie ZHP - Hufiec Wschowa utworzona została 20 osobowa drużyna do niesienia pomocy w czasie działań powodziowych.

W powiecie zielonogórskim nadal trwają działania informacyjno-instruktażowe dotyczące ewakuacji dla mieszkańców wsi zagrożonych powodzią. W gminie Bojadła w rejonie Klenicy i Przewozu w miejscach zagrożonych przerwaniem wałów rozłożono 2500 worków z piaskiem. Z Powiatowego Magazynu Przeciwpowodziowego wydano ich 5000. W gm. Sulechów dowieziono 30 wywrotek piasku i 1600 worków, szpadle oraz buty gumowe.

W powiecie gorzowskim woda w Warcie i Odrze jest w korytach.

W powiecie krośnieńskim w gm. Maszewo napełniane są worki z piaskiem do jutrzejszej akcji. W gminie Gubin trwa wzmacnianie wałów przeciwpowodziowy na Odrze w okolicach Kosarzyna. Z Powiatowego Magazynu Przeciwpowodziowego wydano na potrzeby prac zabezpieczających w gminie Krosno Odrzańskie 10 tys. worków i 2 rolki folii do zabezpieczania Wałów.

W powiecie nowosolskim, w gminie Otyń wzmacniane są wały na Czarnej Strudze i Śląskiej Ochli. W gminie Nowa Sól wprowadzono stałe dyżury. Wzmocniono wały przeciwpowodziowe we wsiach Stany i Kiełcz. Trwa stały monitoring wałów przeciwpowodziowych. W dzisiejszym posiedzeniu uczestniczył dowódca pułku z Sulechowa. Planowana jest pomoc wojska dla gmin Otyń i Nowa Sól. W kanale portowym w Nowej Soli zamontowane zostaną cztery mobilne zapory w ścianie powodziowej.

Burmistrz Słubic wystąpił z apelem do mieszkańców w związku z sytuacją powodziową. Dotyczy on m.in. przygotowania się do ewentualnej ewakuacji zorganizowanej w przypadku zagrożenia, śledzenie na bieżąco stron internetowych urzędu miasta, słuchanie komunikatów nadawanych przez miejskie radio, stawienie się w razie potrzeby do napełniania worków. Rozpoczęto już napełnianie worków z piaskiem. Gotowych już ok. 1500 szt.

Oto prognoza fali powodziowej na Odrze opracowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej z dziś:

Nowa Sól - 675-685 cm - 25/26.05. ok. godz. 22.00-2.00
Cigacice - 675-685 cm - 26.05. ok. godz. 10.00-14.00
Nietków - 660-670 cm - 26.05. ok. godz. 20.00-24.00
Krosno - 570-580 cm - 27.05. ok. godz. 18.00-22.00
Połęcko - 560-570 cm - 27/28.05. ok. godz. 22.00-2.00
Słubice - 590-600 cm - 28/29.05. ok. godz. 22.00-2.00

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
paline
jestem mieszkanką białczyka koło witnicy. dzisiaj dotarła do nas wiadomośc o możliwości wysadzenia wału w dąbroszynie aby uratować kostrzyn... ci ludzie są nie powazni. jutro mają już chodzić i ewentualnie nakazać ewakułacje. nam nie zagraża warta, ponieważ są duże rozlewiska, ale za to załatwią nas odrą. nie rozumiem ich postępowania. a nawiązując do przedmówcy, to najwyraźniej my nie jesteśmy ludźmi...
m
mak
sam się wysadz gościu tam też mieszkają ludzie >
g
grzes
Co z wsiami Pławidło,Kolonia Lubusz,Nowy Lubusz i Ługi Górzyckie? te wsie są najnizej położone w kierunku Kostrzyna, czy jest możliwe wysadzenie wałów w okolicach Pławideł aby uratować Kostrzyn i Słubice?
s
szalony0511
W dniu 24.05.2010 o 13:46, piotr.rr napisał:

a dlaczego o Kostrzynie nad Odrą nie piszecie? Tu są dwie rzeki i większe zagrożenie!Uśpienie?
s
szalony0511
W dniu 24.05.2010 o 12:30, rick napisał:

Nowa SólPodali,ze jutro 6,80Przerażająca wielkość stanu.
t
tujours
...fakt, fajnie byłoby wiedzieć, na ile bezpieczny jest Kostrzyn i okolice (np. os.Warniki, Dąbroszyn) , kostrzynskie markety, bo w sumie z netto to rzut beretem jest do wody i bez "wielkiej wody". Dobrze byłoby wiedziec, czy nie planują "się zamknąć" w bliskim czasie.
M
MR JEDI
ostatnio nawet kobylogórska
G
Gość
bo to jest gazeta zielonogórska a nie lubuska
p
piotr.rr
a dlaczego o Kostrzynie nad Odrą nie piszecie? Tu są dwie rzeki i większe zagrożenie!
r
rick
Nowa Sól
Podali,ze jutro 6,80
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie