MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prokurator uchylił tymczasowy areszt wobec lekarza z gorzowskiego szpitala, którego oskarżono o zabójstwo

PAP
PAP
Lekarz odłączył od aparatury 86-letniego pacjenta.
Lekarz odłączył od aparatury 86-letniego pacjenta. freepik
- Ukraiński lekarz Andrii K. wychodzi z aresztu. Polecenie uchylenia mu tego środka zapobiegawczego wydał prokuratorowi prowadzącemu sprawę prokurator krajowy Dariusz Korneluk – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. prok. Mariola Wojciechowska-Grześkowiak.

- Po zapoznaniu się z treścią polecenia wraz z uzasadnieniem prokurator referent śledztwa wykonał polecenie poprzez wydanie w czwartek postanowienia o uchyleniu wobec Andriia K. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Postanowienie zostanie bezzwłocznie przekazane dyrektorowi zakładu karnego w celu zwolnienia podejrzanego – dodała prok. Wojciechowska-Grześkowiak.

Lekarz oskarżony o zabójstwo pacjenta

Ukraiński anestezjolog pracujący w gorzowskim szpitalu jest podejrzany o dokonanie zabójstwa 86-latka poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. 13 kwietnia br. na wniosek prokuratora wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu ukraińskiego medyka. Do sądu okręgowego trafiło zażalenie na ten środek zapobiegawczy, ale sąd go nie uwzględnił.

Śledczy czekają na opinie biegłych

Polecenie uchylenia aresztu prokurator krajowy wydał w środę 12 czerwca. W komunikacie napisano, że analiza akt sprawy „wskazuje na konieczność uzupełnienia materiału dowodowego poprzez uzyskanie kluczowego dowodu, tj. opinii biegłego lekarza, zespołu biegłych albo instytucji naukowej lub specjalistycznej w celu ustalenia, czy decyzje podejmowane przez Andriia K. wobec pacjenta były prawidłowe, a jeśli nie, to czy zostały podjęte na skutek błędu medycznego".

Rzeczniczka Prokuratora Generalnego prok. Anna Adamiak dodała w komunikacie, że przeprowadzenie tego dowodu i jego szczegółowa analiza pozwolą na ocenę prawno-karną zachowania Andriia K. i zastosowanie odpowiedniego przepisu prawa karnego, a więc stosowanie tymczasowego aresztowania wobec Andriia K. na tym etapie śledztwa należy uznać za niezasadne.

Lekarze bronią kolegi po fachu

W maju tego roku w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim zorganizowano konferencję w opisanej spawie. Głos zabrali na niej eksperci, kierownictwo szpitala i przedstawiciele samorządu lekarskiego. Według uczestników tego spotkania lekarz nie jest winny śmierci mężczyzny i nie popełniono błędu medycznego.

Okręgowa Rada Lekarska w Gorzowie Wielkopolskim i Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócili się do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara o objęcie nadzorem postępowania.

Przeczytaj też:
Radny o powstaniu Cuprum Stilon: "To nie skończy się sukcesem, a klapą"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska