Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed kanonizacją rozejrzyj się po placu Św. Piotra (zdjęcia)

oprac. decha
To tutaj odbędą się główne uroczystości kanonizacyjne
To tutaj odbędą się główne uroczystości kanonizacyjne Dariusz Chajewski
To jedno z najświętszych miejsc Kościoła. Plac przed bazyliką św. Piotra gromadzi setki tysięcy wiernych. To plac symbol, plac, na którym Jan Paweł II stanie się świętym. Oficjalnie.
Plac Świętego Piotra jest przedsionkiem Watykanu, przedsionkiem bazyliki św. Piotra. Stąd wchodzi się w głąb państwa-miasta, którym włada papież.

Rozejrzyj się po placu Św. Piotra

Plac Świętego Piotra jest przedsionkiem Watykanu, przedsionkiem bazyliki św. Piotra. Stąd wchodzi się w głąb państwa-miasta, którym włada papież. Do placu, z serca Rzymu, prowadzi Via della Conciliazione.

* Plac Świętego Piotra ma formę elipsy otoczonej dwoma rzędami kolumn. Krańce kolumnady zbliżają się do siebie w kierunku Via della Conciliazione (im dalej od bazyliki). Powoduje to skrócenie perspektywy i optyczne zbliżenie fasady bazyliki. Skrzydła kolumnady zostały wykonane z trawertynu (odmiana martwicy wapiennej), składają się z 80 pilastrów i 284 kolumn doryckich, każda o wysokości 13 m, ustawionych w 4 rzędach. Łączna wysokość skrzydeł kolumnady wynosi 21 m, a szerokość 17 m .

* Oczywiście przede wszystkim zwrócimy bazylikę św. Piotra na Watykanie. Zbudowano ją w latach 1506-1626. To jedna z czterech bazylik większych Rzymu i drugi co do wielkości kościół na świecie (powierzchnia: 23 000 mkw), ale i jedno z najważniejszych świętych miejsc katolicyzmu. Wedle tradycji bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra. W kaplicy św. Sebastiana znajduje się grób błogosławionego, a już od niedzieli świętego Jana Pawła II. Do bazyliki wchodzi się po schodach wykonanych - a jakże - przez Berniniego. Po obu stronach bazyliki postawiono posągi przedstawiające Świętego Piotra i Świętego Pawła.

* Ale wróćmy na plac. Został zaprojektowany w 1656 przez Berniniego jako prostopadły owal, który od strony zachodniej za pośrednictwem części w kształcie trapezu otwiera się na fasadę bazyliki, od strony wschodniej wychodzi na przebitą w latach 30. XX w. Via della Conciliazione. Plac otoczony jest przez portyk Berniniego zbudowany w latach 1656-1667. Olbrzymia, czterorzędowa kolumnada w porządku toskańskim, zwieńczona jest attyką, na której ustawiono posągi 140 świętych. Wśród nich, po lewej stronie, na wysokości fontanny, można znaleźć pomnik św. Jacka Odrowąża, dominikanina, jedynego w tym towarzystwie świętego pochodzącego z Polski.

Zobacz też: [ Pamiętacie śpiewającego księdza? Zobaczcie jego kolejny wspaniały występ podczas ślubu (wideo)](http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140415/SWIAT/140419679 "śpiewający ksiądz, Ray Kelly")

* Centralne miejsce placu zajmuje jeden z trzynastu egipskich obelisków w Rzymie, zdobiący dawniej cyrk Nerona. Wraz z podstawą i krzyżem obelisk mierzy 39,81 m wysokości. Wedle tradycji był świadkiem męczeńskiej śmierci św. Piotra i innych chrześcijan. Obelisk pochodzi z roku 1835 p.n.e. i miał być hołdem dla Słońca zbudowanym przez faraona Menkaresa. Został sprowadzony do Rzymu na rozkaz cesarza Kaliguli w 37 roku z egipskiego Heliopolis i ustawiony na środku cyrku Kaliguli-Nerona. Na polecenie papieża Sykstusa V (1585-1590) ustawił go w tym miejscu Domenico Fontana (1543-1607). Nad przetransportowaniem i ustawieniem obelisku pracowało 800 robotników pod nakazem absolutnej ciszy i 140 koni. Jest wykonany z jednego bloku granitu, pełni funkcję gnomu zegara słonecznego i jednocześnie róży wiatrów. Bernini przy projektowaniu placu wykorzystał obelisk jako punkt wskazujący środek owalu. Obelisk został ozdobiony przez Berniniego otaczającą go fontanną. Zresztą na placu symetryczne ustawiono jeszcze dwie fontanny. Jedna z nich, znajdująca się po prawej stronie placu, jest dziełem Maderny, a druga jest jej wierną kopią (dzieło Fontany). Pomiędzy obeliskiem a każdą fontanną, znajdują się w bruku, marmurowe dyski, które oznaczają centrum skrzydeł kolumnady - stąd widać tylko jeden rząd kolumn w każdym skrzydle.

* Co dalej? Po lewej stronie, pomiędzy bazyliką a kolumnadą znajdziemy się Spiżową Bramę strzeżoną przez gwardię szwajcarską. Prowadzi do Sali Klementyńskiej miejsca spotkań i ceremonii. Tu wystawia się ciało papieża po jego śmierci. W głębi widoczne są Schody Królewskie - Scala Regia - dzieło Berniniego.

* Na placu znajdziemy także akcenty związane z Janem Pawłem II. W 1980 podczas spotkania UNIV jeden student spytał Karola Wojtyłę, czemu na placu brakuje wizerunku Matki Bożej. Papież zgodził się na jego wykonanie. Projekt przedstawili ludzie z Opus Dei, wykonał go Javier Cotello, hiszpański architekt. 8 grudnia 1981 roku Papież pobłogosławił obraz.
Na tym też placu 13 maja 1981 papież Jan Paweł II został postrzelony przez zamachowca. Bez trudu znajdziemy to miejsce, które zostało oznaczone.

* Z placu św. Piotra możemy zobaczyć fragmenty pałacu apostolskiego. Pielgrzymi zwrócą uwagę przede wszystkim na słynne okno znajdujące się na ostatnim piętrze (drugie od prawej krawędzi fasady) Pałacu Apostolskiego. Tutaj mieszczą się bowiem Apartamenty Papieskie, zbiór komnat, w tym prywatnych, w których mieszka od XVII wieku każdy z papieży. Składają się one m.in. z siedmiu wielkich komnat, prywatnej kaplicy, gabinetu lekarskiego, biura sekretarza papieskiego, gabinetu (w oknie gabinetu ukazuje się papież) a także ogrodu umieszczonego na dachu. Po śmierci papieża przeprowadza się renowację tych pomieszczeń pod kątem potrzeb wybranego następcy.

* Ostatnia budowla widoczna z placu nad skrzydłem Konstantyna, tuż przy prawej krawędzi Bazyliki św. Piotra, z charakterystycznym spadzistym dachem, to słynna Kaplica Sykstyńska wybudowana w latach 1475-1483 przez architekta Giovanniego de'Dolci na zamówienie papieża Sykstusa IV (1471-1484) - stąd nazwa. Wzniesiona jako kaplica prywatna papieży.

Zobacz nasz serwis z wiadomościami wideo

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska