Przedawnienie długów. Kiedy następuje przedawnienie długów? Co to oznacza? Nowe prawo, nowe zasady. PRZEDAWNIENIE DŁUGÓW 2019

Kaśka Borek
Kaśka Borek
Zaktualizowano 
9 lipca 2018 roku weszła w życie, przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości, zmiana (czyli nowelizacja) ustawy Kodeks cywilny. Wzmocniła ona prawa konsumentów i skróciła okres przedawnienia roszczeń (długów, potocznie określając). Nowe rozwiązania są między innymi odpowiedzią na częste praktyki niektórych firm windykacyjnych. „Wykorzystują one nieświadomość ludzi i masowo skupują za bezcen przedawnione roszczenia. Wnoszą do sądu powództwa o zapłatę długu, licząc na to, że dłużnicy nie podniosą przed sądem zarzutu przedawnienia”, wyjaśniało MS.<br>
9 lipca 2018 roku weszła w życie, przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości, zmiana (czyli nowelizacja) ustawy Kodeks cywilny. Wzmocniła ona prawa konsumentów i skróciła okres przedawnienia roszczeń (długów, potocznie określając). Nowe rozwiązania są między innymi odpowiedzią na częste praktyki niektórych firm windykacyjnych. „Wykorzystują one nieświadomość ludzi i masowo skupują za bezcen przedawnione roszczenia. Wnoszą do sądu powództwa o zapłatę długu, licząc na to, że dłużnicy nie podniosą przed sądem zarzutu przedawnienia”, wyjaśniało MS. 123rf
Z punktu widzenia interesu dłużnika przedawnienie to jedna z najbardziej podstawowych instytucji (pojęć) prawa cywilnego. Jej znajomość może uchronić dłużnika, ale również jego spadkobierców, przed życiowym dramatem!

Z punktu widzenia interesu dłużnika przedawnienie to jedna z najbardziej podstawowych instytucji (pojęć) prawa cywilnego. Znajomość tej instytucji - czym jest, jak działa, jak z niej skorzystać - może uchronić samego dłużnika, ale również jego spadkobierców, przed życiowym dramatem.

Ten dramat może wynikać, na przykład, z roszczeń skierowanych czy do samego dłużnika, czy już do jego spadkobierców po wielu latach, często kilkunastu. Przeważnie przez wtórnego już wierzyciela, często trzeciego czy nawet czwartego w kolejności.

Przedawnienie długów: czym jest przedawnienie długów

Przedawnienie to legalna możliwość uchylenia się od zaspokojenia roszczenia (długu) po upływie określonego prawem terminu. Instytucja ta ma służyć stabilizacji obrotu prawnego, poprzez ograniczenie lub wyłączenie możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej po upływie określonego czasu.

Przedawnienie długów: uwaga, w przepisach zaszła ważna zmiana!

Obowiązująca od blisko roku zmiana ustawy prawo cywilne skróciła podstawowy, zwany ogólnym, termin przedawnienia. Skróciła go z 10 lat do 6 lat.

Przedawnienie długów: zasadnicze znaczenie mają w tym przypadku dwa artykuły kodeksu cywilnego

Artykuł 118:
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi 6 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 3 lata.
Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż 2 lata.

Artykuł 125, paragraf 1:
Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym, albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem 6 lat.
Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenie okresowe należne w przyszłości przedawnia się z upływem 3 lat.

Przedawnienie długów: to nie koniec nowości, które są korzystne dla dłużników

Przed wejściem w życie omawianych zasad przedawnienia (czyli przed sierpniem 2018 roku) przedawnienie uwzględniane było jedynie na zarzut pozwanego (dłużnika).

Obecna ustawa przewiduje, że zasadą jest, że po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi.

Uwaga! W wyjątkowych przypadkach sąd może - po rozważeniu interesów stron - nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi.

Może tak być, jeżeli wymagać będą tego względy słuszności. Jednak w takich razach sąd powinien rozważyć, między innymi: a długość terminu przedawnienia; a długość okresu od upływu terminu przedawnienia do chwili dochodzenia roszczenia; a charakter okoliczności, które spowodowały niedochodzenie roszczenia przez uprawnionego, w tym wpływ zachowania zobowiązanego na opóźnienie uprawnionego w dochodzeniu roszczenia.

Przedawnienie długów: są jeszcze terminy szczególne

Oprócz ogólnych terminów przedawnienia są jeszcze szczególne, na przykład dotyczące roszczeń z działalności gospodarczej (wynoszą 3 lata). I dotyczy to, najczęściej występujących w obrocie gospodarczym, należności z tytułu pożyczek i kredytów.
Należności z tytułu rachunków telefonicznych i innych usług telekomunikacyjnych przedawniają się po 2 latach, a mandaty (na przykład za jazdę bez biletu) po roku.

Przedawnienie długów: zmiany w pigułce. To opłaca się zapamiętać

[lista]
[*]Nowe przepisy zobowiązują sąd do zbadania, czy roszczenie jest przedawnione.
[*]
[*]Jeśli po analizie materiału dowodowego sąd stwierdzi, że upłynął termin przedawnienia - oddali powództwo. Żadna czynność dłużnika nie jest już do tego potrzebna.

[*]W ustawie zapisano także, by - w wyjątkowych przypadkach - sąd mógł, po rozważeniu interesów obu stron, nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia.
[*]
[*]a Obowiązuje krótszy termin przedawnienia.
[*]
[*]Ustawa skróciła okres podstawowego terminu przedawnienia z 10 do 6 lat.
[*]W przypadku roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz dotyczących świadczeń okresowych (na przykład czynsz najmu i dzierżawy) wynosi on jednak - tak jak było to wcześniej - 3 lata. Jako koniec biegu przedawnienia ustawa przyjmuje ostatni dzień roku kalendarzowego, w którym upływa termin.
[*]
[*]a Zmianie uległ też inny istotny termin.
[*]
[*]Gdy sąd stwierdzi o istnieniu roszczenia w wyroku lub ugodzie, to - z chwilą uprawomocnienia się tej decyzji - zaczyna biec ponownie termin przedawnienia. Wcześniej wynosił on aż 10 lat. To czas, w którym wierzyciel może egzekwować roszczenie. Ustawa skróciła ten termin do 6 lat (lub 3 lat w przypadku roszczeń dotyczących świadczeń okresowych). W ocenie ustawodawcy jest to wystarczający okres dla wierzyciela, aby podjął czynności zmierzające do egzekucji roszczenia. Po tym czasie należy przyjąć, że nie jest zainteresowany realizacją roszczenia.

Źródło informacji: materiał przygotowany przez prawnik Hannę Kucharską, która specjalizuje się w rozwiązywaniu problemów z długami

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3