Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkolaki są coraz młodsze

Janczo Todorow
- Jestem bardzo zadowolony, że władze gminy myślą o najmłodszych mieszkańcach - mówi Wojciech Plichta.
- Jestem bardzo zadowolony, że władze gminy myślą o najmłodszych mieszkańcach - mówi Wojciech Plichta. Janczo Todorow
Gmina wiejska Żary nie ma możliwości budowy nowych przedszkoli, ale stworzy warunki w szkolnych obiektach dla najmłodszych roczników. Do września wszystko będzie gotowe.

Władze gminy złożyły wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie projektu pod nazwą "Magiczne przedszkole". Jego celem jest podniesienie jakości pracy oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Zgodnie z ustawą od 1 września do pierwszej klasy pójdą dzieci z rocznika 2007 oraz urodzone w pierwszej połowie 2008. - Pierwszaki zwolnią miejsce dla pięciolatków, ale również i dla trzech i czterolatków - mówi Anna Kochanowska, referent w urzędzie gminy. - Właśnie dla tych maluchów chcemy przystosować oddziały przedszkolne, doposażyć je w pomoce dydaktyczne, zabawki i meble odpowiednie dla dzieci w tym wieku. Wartość projektu wynosi ok. 610 tys. zł., gmina nie musi mieć własnego wkładu. Wniosek został przyjęty, obecnie czekamy na podpisanie umowy. Mamy siedem oddziałów przedszkolnych - w Bieniowie, Grabiku, Lubanicach, Mirostowicach Dolnych (dwa oddziały), Olbrachtowie i Złotniku. Projekt obejmie 170 dzieci.

- Wspaniała sprawa - mówi Wojciech Plichta, mieszkaniec Mirostowic Dolnych. - Jeżeli gmina musi zapewnić maluchom wychowanie przedszkolne i stara się stworzyć im dobre warunki, to tylko można się cieszyć. Przecież wiadomo, że dla potrzeb najmłodszych rzeczy trzeba dostosować toalety, meble i całe wyposażenie. Mój syn Piotrek ma trzy latka i będzie musiał od września pójść do oddziału przedszkolnego. Ja się cieszę, bo tam, wśród rówieśników będzie się lepiej rozwijał, bawił i spędzał czas. Sądzę, że wielu rodzicom takie rozwiązanie ułatwi życie - podkreśla.

- To dobrze, że pomyślano o tym, aby przygotować obiekty oświatowe do nowych warunków, jakie narzuca ustawa - mówi radny Grzegorz Moliński. - Również dyrektorzy szkół w gminie włączyli się z wielkim zaangażowaniem do projektu i przystosowania pomieszczeń dla maluchów. Jest wspaniałe, że w sytuacjach ważnych potrafimy współpracować. Tak było i w 2011 roku, kiedy wspólnie z rodzicami wystąpiliśmy z petycją do wójta o utworzenie dwóch tzw. zerówek w Mirostowicach Dolnych. Postulaty zostały spełnione. Podobnie dzieje się teraz, kiedy gmina chce skorzystać z projektu "Magiczne Przedszkole". Skorzystają na tym także dzieci i rodzice, maluchy będą miały lepszą zabawę, a rodzice mogą spokojnie pracować, kiedy ich pociechy są pod opieką.

- W ramach projektu będziemy dopasowywać dla najmłodszych plac zabaw - mówi Małgorzata Markowska, dyrektorka Zespołu Szkół w Bieniowie. - Przystosujemy również pomieszczenia i sprzęty, a także wyposażenie. Musimy zlikwidować wszelkie bariery dla maluchów i stworzyć im przyjazną atmosferę.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska