Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd prasy z "Gazetą Lubuską"

Redakcja
Przegląd prasy z "Gazetą Lubuską"
Przegląd prasy z "Gazetą Lubuską" sxc.hu
Co w prasie piszczy? Zapraszamy na codzienny przegląd gazet.

"Rzeczpospolita": Co trzecia firma w szarej strefie

Przez kryzys i wysokie koszty pracy coraz więcej osób pracuje na czarno. Według badań PKPP Lewiatan aż 33,2 proc. firm tak zatrudnia pracowników, rok temu było ich 28,9 proc. - informuje "Rzeczpospolita".

Główny ekonomista PKPP Lewiatan, autorka badań Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, relacjonuje, że polscy przedsiębiorcy nie chcą rozmawiać o szarej strefie. "Jednak ci, którzy zdecydowali się o tym mówić, przyznają, że firmy coraz częściej decydują się zatrudniać pracowników nielegalnie" - mówi.

To efekt spowolnienia gospodarczego, podniesienia od lutego składki rentowej i podwyżki minimalnej pensji - wylicza "Rz".

Najwięcej nielegalnych pracowników jest w budownictwie. "Z naszych badań wynika, że znajdują się oni w prawie 60 proc. firm. W dodatku im mniejsza firma, tym więcej takich przypadków" - mówi Starczewska-Krzysztoszek.

Jak podkreśla "Rz", firmy chcące działać zgodnie z prawem, nie są w stanie konkurować z tymi nieuczciwymi. A te decydujące się płacić pod stołem, muszą ukrywać obroty. Według przedsiębiorców gdyby nie szara strefa, ich obroty byłyby o 20 proc. wyższe. A tak, traci na tym budżet państwa i ZUS.

"Gazeta Wyborcza"/Kalemba: od 2014 r. podatek dochodowy dla rolników

Od 2014 r. rolnicy będą płacić podatek dochodowy. Projekt ustawy w tej sprawie został już uzgodniony z resortem finansów - mówi "Gazecie Wyborczej" nowy minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

To będzie prawdziwa ocena sytuacji w gospodarstwach rolnych; chcemy, czy nie, polityka UE idzie w tym kierunku - mówi Kalemba. I kontynuuje linię swego poprzednika, choć jako poseł miał opinię przeciwnika zmian - komentuje "GW".

Jak mówi minister, podatek dochodowy zastąpi rolny, bo nie ma mowy, by rolnicy płacili dwie daniny. Według Kalemby jego stawka na początku powinna być na tym samym poziomie co podatek rolny.

Wprowadzenie podatku musi odbyć się przy akceptacji rolników i w 2013 r. będą szkolenia, które mają przygotować ich do zmian.

"Dziennik Gazeta Prawna": Uczelnie zbiedniały, bo brakuje studentów

Niż demograficzny uderzył po kieszeni publiczne uczelnie. Według najnowszych danych resortu nauki w 2011 r. miały one o 25 proc. niższe zyski niż rok wcześniej - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dodatkowo rośnie liczba placówek ze stratami - na 95 szkół nadzorowanych przez resort, ujemny bilans zanotowało w 2011 r. aż 20 uczelni, rok wcześniej - 13.

Jak wytyka prof. Marek Rocki, uczelnie nie przygotowały się właściwie na niż demograficzny. I nie wzięły pod uwagę, że choć nie zmniejszy się wyraźnie liczba studentów dziennych, to tych zaocznych i podyplomowych znacznie ubędzie, a to oni przynoszą stały dochód.

"Część uczelni niepotrzebnie też zainwestowała w infrastrukturę, w nowe budynki. Z powodu mniejszej liczby studentów stoją one niewykorzystywane, a trzeba za nie płacić ogromne pieniądze, choćby na ogrzewanie czy prąd" - dodaje prof. Rocki.

Zdaniem ekspertów szkoły wyższe muszą przestać liczyć na budżetowe środki, które idą za studentami, a zacząć myśleć o zdobywaniu pieniędzy z innych źródeł. Np. poprzez nawiązywanie współpracy z biznesem.

"Dziennik Polski": US Army zmierza do Polski

Na 9 listopada zaplanowano powitanie w Łasku (woj. łódzkie) pododdziału wojsk lotniczych Stanów Zjednoczonych, który na mocy porozumienia między Polską i USA ma stacjonować w naszym kraju - donosi "Dziennik Polski".

Odpowiedzialny m.in. za obsługę techniczną pododdział ma liczyć ok. 20 żołnierzy. I choć na co dzień stacjonować będzie w Łasku, to będzie on mobilny i w zależności od potrzeb w każdej chwili będzie się mógł przemieścić w inną część kraju.

Z kolei od początku 2013 r. z cokwartalnymi rotacjami zaczną przybywać do Polski amerykańskie myśliwce F-16 (Łask) i maszyny transportowe C-130 Hercules (Powidz, woj. wielkopolskie). W bazach w obu tych miejscowościach na co dzień stacjonują analogiczne typy samolotów używane przez nasze siły powietrzne.

Jak przypomina "Dziennik Polski", przylot lotników to efekt memorandum o współpracy Sił Powietrznych RP i USA podpisanego w zeszłym roku, kilkanaście dni po wizycie prezydenta USA Baracka Obamy. Uznano w nim, że warto, by polscy i amerykańscy piloci szkolili się razem i to na terenie Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska