Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przejście podziemne pod ulicą Brama Brzostowska. 500 metrów poręczy, barierek i balustrad

Anna Białęcka
Teraz robotnicy wykonują także prace na powierzchni. Między innymi montują balustrady i poręcze przy schodach.
Teraz robotnicy wykonują także prace na powierzchni. Między innymi montują balustrady i poręcze przy schodach. Anna Białęcka
Przejście podziemne pod ulicą Brama Brzostowska w Głogowie ma zostać otwarte w marcu. Nie wszystkich pieszych cieszy zakończenie inwestycji?

Remont przyjścia podziemnego dla pieszych ciągnął się długo, zdecydowanie dłużej niż to zakładano. Przypomnijmy, że prace rozpoczęły się w lipcu ub. roku, miały zakończyć się, zgodnie z pierwotnym planem, w listopadzie. Remont przejścia zleciła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Głównie polegał on na wymianie okładzin bocznych oraz okładzin schodów. Od chwili powstania przejścia, czyli przez 20 lat, wykonywane tu były tylko drobne naprawy. Grożące oderwaniem się płyty, także te z sufitu, sprawiły, że zapadła decyzja o gruntownym remoncie. O przedłużeniu prac zadecydowały samowolki i fuszerki sprzed 20 lat, które wyszły na jaw podczas wymiany schodów i przy remoncie ścian.

Na czas remontu, wyznaczono przejście tymczasowe, ok. 70 metrów dalej w kierunku mostu. Do bezpiecznych nie należało ze względu na duży ruch na krajowej drodze, dochodziło tu wiele razy do sytuacji zagrażających pieszym.

- Wygląda jednak na to, że ten kolejny termin zakończenia prac, ustalony na koniec marca, zostanie dotrzymany - powiedział nam Dariusz Zajączkowski, kierownik głogowskiego oddziału GDDKiA. - Problemy, które pojawiły się w czasie remontu, jeszcze w ubiegłym roku, zostały rozwiązane. Teraz już trwają prace końcowe. Montowane są między innymi balustrady, barierki i poręcze. A jest ich sporo, bo w sumie 500 metrów.

Na placu budowy pojawili się robotnicy. - Teraz ich widać na powierzchni, bo tego wymaga plan robót - dodaje D. Zajączkowski. - Ale muszę powiedzieć, że prowadzili oni prace także wcześniej, tyle, że na dole, w nakrytym folią przejściu.

Czy piesi ucieszą się z zakończenia prac i oddania im do użytku przejścia pod ulicą? - Tam na miejscu wiele razy spotkaliśmy się z opiniami, zwłaszcza starszych ludzi, że to tymczasowe przejście jest dla nich najlepsze, bo nie trzeba pokonać tylu schodów - dodaje szef zarządu dróg. - Ale na pewno to odremontowane przejście pod ruchliwą ulicą, będzie dla wszystkich zdecydowanie bezpieczniejsze.

Kolejnymi robotami, które zleci GDDKiA, będzie wykonanie oświetlenia przejść dla pieszych na ul. Piłsudskiego.

Zobacz też: IKEA wprowadza nowy system mebli kuchennych (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska