MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa firm, hamują budowy domów. Tak wygląda gospodarka w Gorzowie

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Liczba firm w Gorzowie zbliża się do 19 tys.
Liczba firm w Gorzowie zbliża się do 19 tys. Jarosław Zasacki
Przybywa firm, hamują budowy domów. O tym mówi najnowszy „Raport o stanie miasta”. Urzędnicy właśnie zachęcają mieszkańców, by wzięli udział w debacie jemu poświęconej.

„Raport o stanie miasta” to jeden z ciekawszych dokumentów publikowanych co roku przez urzędników. Jest on prezentowany publicznie na sesji rady miasta, podczas której odbywa się głosowanie nad absolutorium dla prezydenta miasta. Do takiego głosowania dojdzie już z tydzień, natomiast my od końca maja przyglądamy się temu dokumentowi.

Na naszych łamach opisywaliśmy już kwestie demograficzne (raport mówi, że 31 grudnia 2023 w Gorzowie zameldowanych było 109 877 osób). Przyglądaliśmy się też sprawom oświatowym (w ostatnich latach zmniejsza się liczba uczniów oraz klas w szkołach). Dziś przyglądamy się kwestiom gospodarczym. Okazją do tego jest zaproszenie, jakie miejscy urzędnicy kierują do mieszkańców. Zachęcają ich właśnie do debaty nad „Raportem o stanie miasta”, która ma się odbyć na sesji. By zabrać głos, trzeba uzyskać poparcie pięćdziesięciu innych mieszkańców i do 17 czerwca zgłosić się w biurze rady miasta, które jest w budynku magistratu przy ul. Sikorskiego 4.

Firm w Gorzowie coraz więcej

Jeśli chodzi o sferę gospodarczą, to w mieście wciąż przybywa firm. Na koniec zeszłego roku było ich 18 774, co oznacza, że w ciągu dwunastu miesięcy ich liczba wzrosła o 275.
Z danych przedstawianych przez urzędników wynika, że maleje liczb firm zajmujących się handlem (spadek z 3704 do 3628), natomiast rośnie liczba firm w budownictwie (wzrost z 2676 do 2797). Temu wzrostowi nie ma się co dziwić. Przeciętne wynagrodzenie brutto w budownictwie wynosiło bowiem 6411 zł, podczas gdy średnie wynagrodzenie biorąc pod uwagę wszystkie sfery gospodarki było na poziomie 5563 zł.

Przybyło bezrobotnych

Na przestrzeni dwunastu miesięcy bezrobocie w Gorzowie nieznacznie wzrosło. W styczniu 2023 wynosiło ono 2,2 proc., natomiast w grudniu 2023 było na poziomie 2,4 proc. W liczbach to mniej niż 1,2 tys. Najbardziej poszukiwanymi pracownikami są m.in. magazynierzy czy nauczyciele przedszkoli. Liczba wolnych miejsc zatrudnienia jednak się kurczy. Na początku zeszłego roku w urzędzie pracy zgłoszonych było około sześćset miejsc, natomiast na koniec roku – około 100.

Co jeszcze ciekawego można wyczytać w „Raporcie o stanie miasta”? W zeszłym roku wydano w Gorzowie równo dwieście pozwoleń na budowę. Tempo budów jednak spada. Taki wniosek można wyciągnąć z danych dotyczących zawiadomień o ustaleniu numerów porządkowych budynków i obiektów. W minionym roku było 135 takich zawiadomień (najmniej od czasów covidowych), podczas gdy rok wcześniej było ich 181, a dwa lata wcześniej – 162.

Więcej drzew, mniej śmieci

Ciekawe dane są też, jeśli chodzi o długości sieci w mieście. W Gorzowie na koniec roku było 396,8 km sieci gazowej, 409,3 km sieci wodociągowej, 353,6 km sieci kanalizacyjnej o 141,6 km sieci ciepłowniczej. W mieście było też 12 567 punktów oświetleniowych.

Jeśli zaś chodzi o zieleń, to w przypadku drzew bilans jest na plus, bo usunięto 869 sztuk, a posadzono 1242 okazy. W przypadku krzewów jest odwrotnie. Wycięto 368,8 mkw., a posadzono 86,9 mkw.
Mieszkańcy produkują coraz mniej śmieci. Jeszcze w 2021 na wysypisko trafiało 25,4 tys. ton odpadów zmieszanych. W zeszłym roku – 23,0 tys. ton.
Sesja, podczas której odbędzie się debata nad „Raportem o stanie miasta” została zaplanowana na 18 czerwca. Początek obrad o 14.00.

Czytaj również:
Gorzowianie byli hojni. Hospicjum zebrało ponad 100 tys. zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska