Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przytoczna. Przydomowe oczyszczalnie zamiast szamb – tanio i ekologicznie

Redakcja
Przytoczna. Przydomowe oczyszczalnie zamiast szamb – tanio i ekologicznieW Dębówku koło Przytocznej ruszyła budowa pierwszej z 36 planowanych przydomowych oczyszczalni ścieków. Władze gminy dostały na to unijną dotację.
Przytoczna. Przydomowe oczyszczalnie zamiast szamb – tanio i ekologicznieW Dębówku koło Przytocznej ruszyła budowa pierwszej z 36 planowanych przydomowych oczyszczalni ścieków. Władze gminy dostały na to unijną dotację. Urząd Gminy Przytoczna
W Przytocznej ruszyła budowa przydomowych oczyszczalni ścieków. Dzięki unijnej dotacji w gminie powstanie 36 takich instalacji.

W jedenasty miejscowościach wokół Przytocznej – w Chełmsku, Dębówku, Goraju, Krobielewie, Nowinach, Stryszewie, Twierdzielewie, Wierzbnie, Orłowcach, Strychach i Nowej Niedrzwicy – wybudowanych zostanie 36 przydomowych oczyszczalni. Koszt jednej takie instalacji wynosi około 10 tys. zł, ale właściciele posesji zapłacą zaledwie 20 proc. tej kwoty. Jak to możliwe?

- Zdobyliśmy dotację z  unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jesteśmy jednym z pierwszych lubuskich samorządów, który wdrożyła ten projekt. Część kosztów wzięła na siebie gmina – odpowiada wójt Bartłomiej Kucharyk.

W przydomowych oczyszczalniach ścieki będą poddawane naturalnym procesom oczyszczania, zaś koszt ich eksploatacji jest minimalny. Mieszkańcy nie będą musieli za to płacić za opróżnianie szamb i wywóz nieczystości do oczyszczalni. Jak zaznacza wójt, projekt ma rozwiązać problem gospodarki ściekowej w małych miejscowościach, gdzie budowa instalacji przesyłowych byłaby bardzo kosztowna. – W naszym przypadku to najlepsze rozwiązanie. Zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym – zapewnia samorządowiec.

Prace rozpoczęto w przysiółku Dębówko. Budowa pierwszej oczyszczalni miała charakter instruktażowy. Oprócz wykonawców wzięli w niej udział projektanci z firmy Biuro Opracowań Inżynierskich Ecoverde z właścicielem dr inż. Tomaszem Warężakiem, inspektor nadzoru mgr inż. Tomasz Majer, ale także mieszkańcy gminy Przytoczna oraz studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy odbywają tam praktyki. Projekt ma się zakończyć w październiku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska