Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przywileje zawodowe kosztują. Płacimy za nie z własnej kieszeni

(oprac. staw)
Każdy z nas dopłaca do przywilejów zawodowych
Każdy z nas dopłaca do przywilejów zawodowych
Gdyby nie przywileje kilku grup zawodowych, można by zasypać niemal cała dziurę w budżecie, która w tym roku według szacunków sięgnie poziomu ponad 40 mld złotych.

 

Czytaj też: Jakie są zarobki pracowników urzędu marszałkowskiegoPo orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niekonstytucyjne jest fundowanie rolnikom z budżetu państwa składek zdrowotnych, politycy PSL przystąpili do kontrofensywy. Zaczęli wyliczać bonusy innych grup zawodowych. Oprócz rolników szczególnymi przywilejami cieszą się: górnicy, mundurowi, żołnierze oraz sędziowie i prokuratorzy.

Niezła emerytury
Czytaj też: Pracownicy czekają na podwyżki, firmy boją się wzrostu płacy minimalnej
Sędziowie, prokuratorzy, służby mundurowe i żołnierze cieszą się szczególnymi przywilejami jeżeli chodzi o emerytury. Od ich wypłat nie są odprowadzane składki, a emerytury wypłaca im nie ZUS, a ministerstwa ze swoich budżetów. Najwięcej przeznacza na służby mundurowe MSWiA. Co roku emerytury funkcjonariuszy to koszt niemal 6 mld złotych - podaje Money.pl.

Niewiele mniej kosztują świadczenia dla wojskowych. To prawie 5,7 mld złotych rocznie. Z kolei na sędziów i prokuratorów resort sprawiedliwości wydać musi co roku 1,1 mld złotych.

Szybko na odpoczynek
Czytaj też: Praca w regionie. Zawody skazane na bezrobocie
Wojskowi i mundurowi mogą przejść na emeryturę już po 15 latach służby bez względu na wiek. Takich przywilejów nie ma żadna grupa zawodowa w Polsce. Sędziowie i prokuratorzy pod tym względem mają gorzej. Przechodzą na emeryturę ukończywszy 65 roku życia. Jednak na swój wniosek na emeryturę kobiety mogą przejść już po ukończeniu 55 lat, jeżeli przepracowały nie mniej niż 25 lat. Mężczyźni mogą to zrobić po ukończeniu 60 lat, jeżeli przepracowali nie mniej niż 30 lat.

Miliardy na górnictwo

Czytaj też: KGHM: Związkowcy nie chcą się pogodzić się z dużą podwyżką dla prezesaKolejni uprzywilejowani to górnicy. Budżet - tym razem już w ramach prawie 38-miliardowej dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - zapłacić musi za ich wcześniejsze emerytury.

W latach 2010-2012 koszt wcześniejszych emerytur górniczych to około 8 mld złotych rocznie. Górnicy muszą spędzić pod ziemią ćwierć wieku. Musi to być jednak pełny wymiar czasu pracy - 40 godzin tygodniowo.

W tym roku na emerytury rolników, górników, żołnierzy, pozostałych mundurowych oraz sędziów i prokuratorów trzeba więc wydać z budżetu blisko 37 mld złotych. To niewiele mniej niż dziura budżetowa - pisze Money.pl. Poza tym oznacza to, że każdy Polak, niezależnie od wieku dokłada rocznie do uprzywilejowanych prawie tysiąc złotych.

Rolnicza dola

Dotacja do KRUS zdecydowanie przebija pozostałe wydatki na emerytalne przywileje. Jednak rolnicy na emeryturze nie dostają wcale gigantycznych wypłat. Średnie świadczenie z KRUS to niecałe 900 złotych brutto.

Rolnicy mogą przejść na emeryturę o pięć lat wcześniej (60 lat mężczyźni, 55 lat kobiety), ale pod warunkiem, że płacili składki przez 30 lat i przestali pracować w zawodzie. Na przykład przepisali gospodarkę na dziecko.

Czytaj też: Praca w policji. Mimo niskich pensji chętnych nie brakuje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska