Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Queenty, Aya oraz Soraya uczą w Nowej Soli tolerancji

Michał Kurowicki 68 387 52 87 [email protected]
Queenty, Aya i Soraya razem z uczniami nowosolskiego Elektryka. Za chwilę rozpoczną się zajęcia na temat tolerancji kulturowej. Dziewczyny będą prowadzić je wyłącznie po angielsku. Po polsku mówią na razie ,,dziękuję” i ,,do widzenia”.
Queenty, Aya i Soraya razem z uczniami nowosolskiego Elektryka. Za chwilę rozpoczną się zajęcia na temat tolerancji kulturowej. Dziewczyny będą prowadzić je wyłącznie po angielsku. Po polsku mówią na razie ,,dziękuję” i ,,do widzenia”. fot. Michał Kurowicki
Uczniowie "Elektryka" uczą się o tolerancji międzykulturowej. Zajęcia po angielsku prowadzą dla nich Marokanka, Indonezyjka i Japonka. Zagraniczni goście zostaną u nas przez cały tydzień. Oprócz lekcji będą też wspólnie gotować.

- Ludzie podchodzą do nas na ulicy, pytają skąd jesteśmy i co tu robimy - mówi Soraya Ouladbenchida z Maroka. - Wszyscy są bardzo przyjaźni i na pewno nie spotkałam się tu z żadnym rasizmem. Do tego dużo osób zna angielski i łatwo się z nimi dogadujemy.

- Mamy świetne mieszkanie i codziennie smaczne obiady w restauracji - dodają Queenty Wulandari z Indonezji i Aya Nakajima z Japonii. - Widać, że organizatorzy zadbali o wszystkie szczegóły naszego pobytu. My z naszej strony postaramy się jak najlepiej prowadzić zajęcia o tolerancji między różnymi kulturami i narodami.

O możliwości sprowadzenia stażystów ze świata dowiedziało się kilku nauczycieli z ,,Elektryka". - Po ustaleniach z dyrektorem Grzegorzem Konigsbergiem złożyliśmy odpowiednie aplikacje - opowiada Robert Karpowicz, nauczyciel historii i WOS w szkole, jeden z inicjatorów zaproszenia.

- Po pewnym czasie dostaliśmy informację, że odwiedzą nas zagraniczni goście - mówi G. Konigsberg. - W sumie dziewczyny przyjechały do Polski na dwa miesiące. Podczas swego pobytu odwiedzą pięć szkół. W tym, z czego się bardzo ucieszyłem, również i naszą. - dodaje.

,,Elektryk" pokrywa tylko koszty wyżywienia dziewczyn i zapewnia im nocleg. Ich przyjazd odbywa się w ramach warsztatów prowadzonych przez międzynarodową organizację studencką AISEC. Głównym zadaniem jest poszerzenie zrozumienia międzykulturowego wśród polskiej młodzieży, zwalczanie stereotypów, nietolerancji i uprzedzeń, właśnie poprzez kontakt z praktykantami z całego świata.

Dziewczyny są w Nowej Soli już od piątku. Cały czas opiekuje się nimi grupa nauczycieli z ,,Elektryka". Każdego dnia odwiedzają inne miejsce. Zaczęło się w sobotę od wizyty w skansenie w Ochli. W niedzielę zwiedzały Zieloną Górę. Wczoraj spotkały się z prezydentem Nowej Soli Wadimem Tyszkiewiczem i starostą powiatu Józefem Suszyńskim. A po południu w Elektryku poprowadziły dwie godziny zajęć na temat tolerancji międzykulturowej.

Jak uczyć, dowiedziały się wcześniej na specjalnym kursie w Warszawie. Wczorajsze zajęcia prowadziły po angielsku. Ale pomimo, że na sali były cały czas osoby mogące przetłumaczyć lekcje na polski, przyjęto zasadę, że tłumacz w jak najmniejszym stopniu ingeruje w lekcje.

W środę dziewczyny będą gotowały tradycyjne potrawy swoich narodowych kuchni. A uczniowie Elektryka przygotują polskie jedzenie. Za to w czwartek odbędzie się ich spotkanie ze społecznością romską.
Dziewczyny wiedzą już, co chciałyby robić w przyszłości. Marokanka Soraya ma zamiar pracować w ONZ. Indonezyjka Queenty chce zostać nauczycielką angielskiego w szkole podstawowej. A Japonka Aya na razie studiuje ekonomię.

Naprawdę mamy się czym pochwalić! Całe nasze bogactwo znajdziesz na lubuski.regiopedia.pl - największej internetowej encyklopedii Ziemi Lubuskiej

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska