MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starzec jakubek - ta trująca roślina rośnie w Polsce! Jest silnie toksyczna i rakotwórcza

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ta roślina w Polsce rośnie niemal wszędzie. Zwykle kwitnie on od czerwca do sierpnia, jednak można ją spotkać już teraz ze względu na zmiany klimatyczne. Niegdyś tę roślinę uważano za leczniczą, dziś wiadomo jednak, że jest silnie toksyczna i rakotwórcza. Starzec jakubek (Jacobaea vulgaris) - co to jest, jak wygląda i gdzie występuje trująca roślina? Czytaj więcej.

Ta znana w Polsce roślina jest silnie toksyczna

Pospolita roślina w Polsce znana pod nazwą Starzec jakubek (Jacobaea vulgaris) może stanowić zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Niegdyś wierzono, że starzec jakubek jest rośliną leczniczą pomocną przy nadciśnieniu czy chorobach wątroby. Stosowano go przy silnych kolkach, chorobach skóry, wypryskach i trudno gojących się ranach. Dziś jednak wiadomo, że roślina jest silnie trująca. Szkodzi nie tylko, gdy jest świeża, ale także wtedy, gdy jest już wysuszona czy zwiędła.

Już od lat 50-tych wiadomo, że starzec jakubek wcale nie ma tak dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie. Zawiera m.in. alkaloidy pirolizydynowe. Starzec niszczy wątrobę, ma też działanie kancerogenne. Niebezpieczny jest też dla zwierząt. Śmiertelnemu zatruciu mogą ulec zwierzęta pasące się na łąkach - ostrzega Nadleśnictwo Tomaszów, Lasy Państwowe.

Starzec jakubek zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które działają mutagennie, kancerogennie i hepatotoksycznie. Lasy Państwowe ostrzegają: starzec jakubek stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Ta roślina o żółtych kwiatach wykazuje silne działanie toksyczne zarówno świeża, jak i suszona.

Starzec jakubek jest silnie toksyczny zarówno świeży jak i suszony!

Starzec jakubek jest groźny nie tylko dla ludzi. Stanowi śmiertelne zagrożenie także dla zwierząt - koni, psów czy kotów.

Sprawdź także

Starzec jakubek (Jacobaea vulgaris) - co to jest?

Starzec jakubek (Jacobaea vulgaris) to roślina bardzo pospolita. Rośnie na łąkach, przy drogach, na brzegach pól i lasów oraz w rowach.

- Starzec jakubek ma wysoką, charakterystyczną łodygę, osiągającą nawet 120 cm wysokości. Łodyga rozgałęzia się tworząc nagie lub wełnisto owłosione długie pędy. Liście są lirowate i pierzastodzielne, a ich odcinki odstają od łodyg niemal pod kątem prostym. Im wyżej położone, tym są mniejsze. Na samym szczycie łodygi występuje okazały, luźny i rozpierzchły kwiatostan. Tworzą go żółte kwiaty, zebrane w podbaldachy. Koszyczki o średnicy 1,5-2,5 cm są złożone z kwiatów języczkowych, płasko rozłożonych i występujących na brzegu kwiatostanu oraz z kwiatów rurkowatych, gęsto upakowanych wewnątrz. Roślina ta kwitnie od czerwca do września. Wkrótce po kwitnieniu pojawiają się jedwabiste, białe włoski - czytamy na oficjalnej stronie Lasów Państwowych.

Starzec jakubek jest toksyczny i ma działanie rakotwórcze.

Jak informują Lasy Państwowe, w 1920 roku pojawiły się pierwsze sygnały dotyczące szkodliwości starca jakubka na wątrobę. W latach 50. XX wieku stwierdzono, że rośliny te mogą zawierać alkaloidy pirolizydynowe - substancje, które mogą doprowadzać do rozwinięcia się nowotworu. Dodatkowo potwierdzono również, że "zaleczanie się kwiatem" faktycznie może powodować problemy z wątrobą.

Czytaj ostrzeżenie Lasów Państwowych na stronie lasy.gov.pl KLIKNIJ TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska